Milloin alkavat raskauden ensioireet? Kuukautiset alkaisivat vasta viikon päästä, mutta nyt on jo jonkin verran raskautta vastaavia oireita. Eli rintoja aristaa, erityisesti nännit ovat niin arat, että tuskin voi koskea. Vatsaa vihloo välillä, huimaa ja eilen illalla tuli niin yököttävä olo, että oksensin. Yökkö olo on ollut muutaman kerran. Haluamme lapsen ja olemme sitä yrittäneet saada siis. Voiko raskaustestin tehdä jo näin viikkoa ennen kuin kuukautiset ovat edes myöhässä? Kuinka luotettava se on, jos sen tekee jo nyt? Kiitos vastauksista.
Milloin alkavat raskauden ensioireet?
sanna1234
61461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
viikkoa ennen. tai voihan sen tehdä mutta ei siitä mitään vielä näe. tee vasta sitten kun kuukautiset ovat päivän myöhässä.
ja mulle tuli ekat oireet viikkoa ennen ku olis pitäny alkaa menkat.
Raskaustesti mittaa virtsan HCG arvot ja ne näkyy jo ensimmäisenä päivän kuukautisten poisjäännistä. Eli odota se viikko 1pvä.
eli tiesin varmuudella ovulaationi päivät ja siitä 10pv etiäpäin niin testi näytti .
sitä en sano että tämä aikainen testaus olisi järkevää esim. aikaisten keskenmenojen takia mutta oma mielen rauha mulla säilyi tuolla !!
plussaa ennen menkkojen odotettua alkua. Himmeetä tosin, mutta vahveni nopeasti. (viikon sisällä) Apteekistakin saa testin, joka kertoo tuloksen jo 10 päivää hedelmöityksen jälkeen. (Ainakin tällä paikkakunnalla löytyy)
tuon alkuvaiheen km:n ja testasin vajaa vkoa ennen kuukautisia, sain haamun ja olin onnesta soikeena!!!mutta kuinka ollakaan vko siitä ja alkoi vuoto, ja kävin varulta lääkärillä, joka totesi että alkuvaiheen km, ja oikeen terotti ettei niitä testejä kannata tehdä kun vasta kun menkat myöhässä..olin sitten todella romuna, ja opin etten enään ole niin malttamaton!!vaikka tiedänkin miltä susta tuntuu..ja kun ovulaatio voi olla missä vaiheessa tahansa kiertoa, niin ei aina tiedä millon ovis ollut..mulle ei sit tämän jälkeen tullu seuraavia menkkoja, tein testin kun menkat päivän myöhässä, selvä plussa tuli =) ja lopulta ultrassa selvis, että ovulaatio ollu ihan edel.vuodon yhteydessä, niin näytti niin selvän plussan jo pvän myöhässä..=) nyt vkoja 27 4, ja onnellinen olen!!en halua paasata ja pelotella, mutta itse opin jotain ainakin!!
kuin sulla nyt kp 26/33 ja oireita ollut jo muutaman päivän. Rinnat tosi arat ja piukeet ihan selvästi ne ovat kasvaneet hyvä et liiveihin mahtuu. Alavatsassa kokoajan outo tunne, vihlontaa, painon tunnetta ja turvotusta. Jatkuvasti viluttaa. Olo väsynyt. Olo kaikkiaan omituinen. Tänä aamuna pientä veristä vuotoa, pelottaa...
Toivottavasti vuoto johtuu kiinnityksestä.
Onko jollakin kokemusta kiinnitysvuodota?