Miten mahdoton tehtävä on päästä läpi kemian perusopinnot(25 op)sivuaineopiskelijalle,jos on käynyt lukiossa vain yhden kurssin kemiaa? Tietämys kemiasta teoriassa ja käytännössä nolla.
Kemian perusopinnot!!!
Dulle
51353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kyllä kai nyt jotain pohjaa täytyis olla jos perusopintoja rupee tekemään. menee varmaan muuten aika vaikeeks, ellet sitten oo joku superälykäs lapsinero-Einstein-CondoleezaRice.
Aikoinaan (-98) kun kävin kemian perusopinnot, niin eka kurssi oli vain lukion kemian kertaus. Sen jälkeen perusopinnoissa oli vielä pari muuta luentokurssia ja labrahommia pari kurssia.
Eli jos jaksat ottaa asian edes kohtuullisella vakavuudella, niin ei perusopintojen suorittamisen pitäisi olla mikään mahdoton asia. Perusopintokurssithan pitäisi aina tehdä niin 'yksinkertaisiksi' että ne voi suorittaa ilman edeltäviä opintoja.
Kyllä se on mahdollista. Työtä se tulee tuottamaan varsinkin ensimmäisessä kurssissa.
Mikä on pääaineesi?
Itse olen suorittamassa approa tällä hetkellä ja 3 kurssia on jo kunnialla läpi. Lukiossa kävin vain pakollisen kurssin. Mielestäni lukion kemia eroaa ja siellä asioita käsitellään mielestäni melko eri, pinnallisemmalla tavalla.
Opiskelu on aikaa vievää mutta oppimateriaalit ovat hyviä ja itse olen ainakin kokenut ymmärtäväni asiat niiden avulla, vaikka pohjatietoja ei paljoa ollutkaan.
Aloitan geologian opinnot Helsingissä ensi syksynä. Jospa tässä saisi hieman itseopiskeltua kemiaa ennenkuin ne kurssit alkavat, niin varmaan sitten helpottaa ainakin perusopintojen aloittamista.