Miten käsittää sanan Fiksu?

Minusta se on koko

paketti, mutta ennenkaikkea on kyse älystä ja käyttäytymisestä.

Taas on äänestys menossa subilla, kuka on fiksuin ja nämä moukathan ovat saaneet järjestyksen:


Olli
Jani
Hanne
Kari
Sari
Mia

8

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heh....

      En ainakaan itse sanoisi Ollin olevan niin fiksu:) Ehkä muutenkin määrittelen fiksuuden eri tavalla, siis yleisesti miten käyttäytyy. Olli ei ainakaan käytökseltään ole kovin fiksua kuvaa antanut..

    • ........

      Näähän on aika tasasia. Karinhan luulis olevan pykälän pari alempana, ja Sarin ylempänä.

    • minttukrokantin,

      "murhaaja"-leikin ystävä ja Kimbleä taloon sunnuntaina toivonut fiksu? Hmmmmm.....

      • emppu86

        Kuseksii toisen vaatteille, kävelee housut kintuissa, tukassa pesii ties mitä, VANNOTTAA ettei hölmöile talossa eikä tee mitään sellaista, mistä kihlattu ei pitäisi... epäilen mahtaneeko hänellä edes olla enää lainkaan kihlattua..


    • mutsis1

      ehkä juuri tuo kokonaispaketti, mutta siinä todella ratkaisee käytös joka tilanteessa eikä vain silloin kun skarpataan täysissä sielun ja ruumiin voimissa. Todellinen fiksuus tulee esiin vasta kun tilanne on yllättävä tai muuten kinkkinen sekä erityisesti alkoholin vaikutuksen alaisena jolloin muu kontrolli katoaa..

      Itse mietin tuota samaa kun nappasin ääntä peliin. Lopputulos mietinnälle oli seuraava;

      Hanne on fiksuin sillä osaa käyttäytyä ihan suht siivosti humalassakin. On hauska ja ihan pihalla, mutta ei sorru alatyylin ilmaisuihin ja todellakin hassuttelee ja käkättää lähinnä itselleen. Muutoin käytös reilua ja siivoa toisia kohtaan ja yrittää huomioida muut sekä tulee muiden kanssa toimeen.

      Jani periaatteessa toiseksi, vaikka takinkääntöä ja lipsumista puheissa onkin nähty ihan liikaa. Todella fiksu ei aina käännä juttu aitselleen edullisimpaan suuntaan kuulijoista riippuen vaan osaa nätisti sanoa negatiivisenkin asian..

      Kaki vaikka tämä kolma solikin jo paha.. Jos todella jättää noi itsetehosteena toimivat virpomiset pois niin osaa olla ihan fiksu. Kielenkäyttö muuten siivoa ja kohtelee muita ihan kunnolla ja kun kiukuttaa niin sanoo sen. Rooli välillä tekee tollommaksi kuin on ja ne virpomiset..

      Miia ja Sari osaavat olla suht mukavasti yleensä, mutta humalassa kontrolli jo pettää.

      Olli on varmaan älykkäin porukasta ja valtava tietomäärä tuntuu kaverilla olevan yhdestä sun toisesta jutusta, mutta.. Humalassa ihan sika! Enkä tarkoita edes vaihetta tajunnan tuolla puolen vaan kontrolli ja kritiikki omiin tekoihin katoaa jo aika aikaisessa vaiheessa.

      • on kuule

        JÄTTILÄISKOKOINEN vauva. Ei mitään, ei siis mitään persoonallisuutta. Ei mitään järjellistä omaa tarinointia, muuta kuin esim. "pelataan murhaajaa".
        Muuten vain outoa ikenien näyttelyä. Tällainen ihminen valitettavasti voi voittaa tänä vuonna BigBrotherin.


      • Hannenlaisia
        on kuule kirjoitti:

        JÄTTILÄISKOKOINEN vauva. Ei mitään, ei siis mitään persoonallisuutta. Ei mitään järjellistä omaa tarinointia, muuta kuin esim. "pelataan murhaajaa".
        Muuten vain outoa ikenien näyttelyä. Tällainen ihminen valitettavasti voi voittaa tänä vuonna BigBrotherin.

        mahtuu tusinaan kokeintaan yksi. Ai että myönteisessä vai kielteisessä mielessä? Jaa-a....

        Ajatelkaa, tällainen ihminen voi todella voittaa tämän vuoden BBn!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe