Miten käsittää sanan Fiksu?

Minusta se on koko

paketti, mutta ennenkaikkea on kyse älystä ja käyttäytymisestä.

Taas on äänestys menossa subilla, kuka on fiksuin ja nämä moukathan ovat saaneet järjestyksen:


Olli
Jani
Hanne
Kari
Sari
Mia

8

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heh....

      En ainakaan itse sanoisi Ollin olevan niin fiksu:) Ehkä muutenkin määrittelen fiksuuden eri tavalla, siis yleisesti miten käyttäytyy. Olli ei ainakaan käytökseltään ole kovin fiksua kuvaa antanut..

    • ........

      Näähän on aika tasasia. Karinhan luulis olevan pykälän pari alempana, ja Sarin ylempänä.

    • minttukrokantin,

      "murhaaja"-leikin ystävä ja Kimbleä taloon sunnuntaina toivonut fiksu? Hmmmmm.....

      • emppu86

        Kuseksii toisen vaatteille, kävelee housut kintuissa, tukassa pesii ties mitä, VANNOTTAA ettei hölmöile talossa eikä tee mitään sellaista, mistä kihlattu ei pitäisi... epäilen mahtaneeko hänellä edes olla enää lainkaan kihlattua..


    • mutsis1

      ehkä juuri tuo kokonaispaketti, mutta siinä todella ratkaisee käytös joka tilanteessa eikä vain silloin kun skarpataan täysissä sielun ja ruumiin voimissa. Todellinen fiksuus tulee esiin vasta kun tilanne on yllättävä tai muuten kinkkinen sekä erityisesti alkoholin vaikutuksen alaisena jolloin muu kontrolli katoaa..

      Itse mietin tuota samaa kun nappasin ääntä peliin. Lopputulos mietinnälle oli seuraava;

      Hanne on fiksuin sillä osaa käyttäytyä ihan suht siivosti humalassakin. On hauska ja ihan pihalla, mutta ei sorru alatyylin ilmaisuihin ja todellakin hassuttelee ja käkättää lähinnä itselleen. Muutoin käytös reilua ja siivoa toisia kohtaan ja yrittää huomioida muut sekä tulee muiden kanssa toimeen.

      Jani periaatteessa toiseksi, vaikka takinkääntöä ja lipsumista puheissa onkin nähty ihan liikaa. Todella fiksu ei aina käännä juttu aitselleen edullisimpaan suuntaan kuulijoista riippuen vaan osaa nätisti sanoa negatiivisenkin asian..

      Kaki vaikka tämä kolma solikin jo paha.. Jos todella jättää noi itsetehosteena toimivat virpomiset pois niin osaa olla ihan fiksu. Kielenkäyttö muuten siivoa ja kohtelee muita ihan kunnolla ja kun kiukuttaa niin sanoo sen. Rooli välillä tekee tollommaksi kuin on ja ne virpomiset..

      Miia ja Sari osaavat olla suht mukavasti yleensä, mutta humalassa kontrolli jo pettää.

      Olli on varmaan älykkäin porukasta ja valtava tietomäärä tuntuu kaverilla olevan yhdestä sun toisesta jutusta, mutta.. Humalassa ihan sika! Enkä tarkoita edes vaihetta tajunnan tuolla puolen vaan kontrolli ja kritiikki omiin tekoihin katoaa jo aika aikaisessa vaiheessa.

      • on kuule

        JÄTTILÄISKOKOINEN vauva. Ei mitään, ei siis mitään persoonallisuutta. Ei mitään järjellistä omaa tarinointia, muuta kuin esim. "pelataan murhaajaa".
        Muuten vain outoa ikenien näyttelyä. Tällainen ihminen valitettavasti voi voittaa tänä vuonna BigBrotherin.


      • Hannenlaisia
        on kuule kirjoitti:

        JÄTTILÄISKOKOINEN vauva. Ei mitään, ei siis mitään persoonallisuutta. Ei mitään järjellistä omaa tarinointia, muuta kuin esim. "pelataan murhaajaa".
        Muuten vain outoa ikenien näyttelyä. Tällainen ihminen valitettavasti voi voittaa tänä vuonna BigBrotherin.

        mahtuu tusinaan kokeintaan yksi. Ai että myönteisessä vai kielteisessä mielessä? Jaa-a....

        Ajatelkaa, tällainen ihminen voi todella voittaa tämän vuoden BBn!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe