Jo synnyttäneet!

Hei te jotka olette jo synnyttäneet.. Onko teillä kellään kokemusta vastaavasta, että emättimen alueella tuntuu ajoittain kovaakin painetta? etenkin ulostaessa? Emättimen suulla on pieni pullistuma, jonka neuvola-täti epäili olevan joku suonikojun tyyppinen?? Itselläni synnytyksestä n.viikko ja tunne ollut noin pari päivää.. tikkejä tai repaämiä ei ole... Mites kohdun laskeutumisesta? Onko ainoa keino parantua leikkaus? Kiitos jo etukäteen jos jollain olisi jakaa tietoa/kokemuksia! Olisi niin kiva päästä nauttimaan vauva-arjesta ilman tätä epämääräistä kipua..
71064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

paineentunnetta virtsatessa ja ulostaessa. Jostain kumman syystä tuntuu pahenevan aina kuukautisten aikana! Niin ja poika on tosiaan jo 11kk... Ei mulle oo tähän muuta neuvolassa sanottu, kun että "seuraile tilannetta".

Viikko on niin lyhyt aika synnytyksestä, että kylläpä melkein kaikilla vielä silloin jotain kipuja on... Itse en istunut kuukauteen!

Äänestä

Oli mulla synnytyksen jälkeen paineen tunnetta..mulla on ollut jopa joskus vastaava menkkojen aikana, mutta synnytyksen jälkeen se oli kauheata. Se meni ajankuluessa ohi..korkeintaan muutama viikko?

Äänestä
  • paineen tunnetta... onko se teillä tuntunut myös silleen että häpyhuulten alla tuntuisi jotain kovaa, epämääräistä, juuri sellaista kovaa painetta?

    Äänestä

Minulla reilut kaks viikkoa synnytyksestä ja pari pv sitten oli vielä kova paineen tunne alapäässä. Nyt yhtäkkiä helpottanut! Joten kuuluu varmaan asiaan.

Äänestä

elikkä peräsuolen laskeuma voi olla kyseessä. Kannattaa korjauttaa heti kun voi, ettei mee kymmentä vuotta niinku mulla ennenkuin oikea diagnoosi tehtiin...

Äänestä

Kyllä ne pullistelut ja muut on aika yleisiä alateitse synnyttäneillä naisilla - se on vaan asia josta ei paljoa puhuta/kerrota. Heti synnytyksen jälkeen voi olla lantionseudun sisäelimissä (virtsarakko, kohtu, peräsuoli)laskeumia, mutta esimerkiksi kohdun lievä laskeuma palautuu yleensä viimeistään n. vuoden kuluessa synnytyksestä niin hyvin kuin se nyt voi palautua. Lieviä laskeumia ei yleensä nuorilla/vielä vauvoista haaveilevilla naisilla korjata, sillä lapset pitäisi pukata ensin ulos ennen kuin vaivoja korjataan. Uusi alatiessynnytys mitätöi muuten leikkausten tulokset.
Fysioterapialla/lantionpohjanlihasjumpalla siis yritetään lievempiä korjata. Alatiesynnytyksestä toipumiseen pitää varata minimissään 6 kk aikaa.

Nämä vaivat on yleisiä vaihdevuosi-iässä olevilla, erityisesti alateitse synnyttäneillä naisilla. Johtaa usein myös virtsanpidätyskyvyn heikkenemiseen.

Äänestä

enemmänki tossa klitoriksen kohalla semmosta paineen tuntua. synnytyksestä 3kk. menkkojen aikana varsinki

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paineen tunnetta??? kirjoitti:

Hei te jotka olette jo synnyttäneet.. Onko teillä kellään kokemusta vastaavasta, että emättimen alueella tuntuu ajoittain kovaakin painetta? etenkin ulostaessa? Emättimen suulla on pieni pullistuma, jonka neuvola-täti epäili olevan joku suonikojun tyyppinen?? Itselläni synnytyksestä n.viikko ja tunne ollut noin pari päivää.. tikkejä tai repaämiä ei ole... Mites kohdun laskeutumisesta? Onko ainoa keino parantua leikkaus? Kiitos jo etukäteen jos jollain olisi jakaa tietoa/kokemuksia! Olisi niin kiva päästä nauttimaan vauva-arjesta ilman tätä epämääräistä kipua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu