Lieksa on oikein kiva ja mukava paikka elää ja olla. Ongelmana on vain ihmiset, jotka on jääneet jumiin aikaan jolloin Kekkonen piti kaikista huolta. Ja nyt ku Kekkonen ei pidä enää huolta, itketään entisten aikojen perään-ne on menneet eikä ne takasin tule. Nyt tarttee päästä eroon menneestä ja tsekata tulevaisuuteen-ok työttömyyttä on, mutta nii sitä on muuallakin aivan samalla tavalla-ei se hesassa tai muualla eläminen sen helpompaa oo-kustannuksista puhumattakaan!Rohkeat esiin ideoineen ja uutta kasvua Lieksaan!! nykyisin sijainti ei ole este mihinkään eikä millekkään!! Sureminen ja itkeminen on terapeuttista, mutta liiallisena tappavaa!
Lieksa rules
Routala & hakku
5422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
olen kanssasi samaa mieltä että joillakin on jäänyt itku ja valitus levy päälle,onneksi heitä on kuitenkin suhteellisen pieni osuus kaikista asukkaista,onneksi täältä löytyy lieksasta positiivisestikin ajattelevia ihmisiä
Yrityshautomo kai löytyy Lieksasta ?Kirjoittakaa yrittämisestä enemmän myös lehtiin.
Lisää yrittäjäkursseja.
Ehkäpä ideankehittämiskurssi olisi uusi aluevaltaus,vai jokos sellaisestakin on olemassa materiaalia ja kursseja ?
Usein idea jää ikäänkuin roikkumaan ilmaan sen alkeisvaiheeseen ja syventyminen kehittämistyöhön uuvahtaa alkuunsa.Hampin pitäisi pyrkiä silloin opiskelemaan sille alalle ,joka käsittelee hänen ideansa alaa/aloja.Tai itseopiskellen tai menemällä töihin alalle ,josta saa tukea ja työkaluja ideansa eteenpäin viemiseksi.
Idean pitää saada muoto-olemus-miten sen nyt ilmaisisi ??Jotain konkreettista !
nukuttamaan luettuani. taidankin mennä sin..
että Lieksalla on tulevaisuutta = ei kun
kehiin tallaiset henkilöt, teitä me kaivataa,
äläkä lannistu,vaikka tulet saaamaan mutaa
pärställe kun jatkat samalla tavalla, mutta = Sinua me odotetaan..että..
Mikä kumma se on että näitä reilusti lieksan puolesta liputtajia ei näy eikä kuulu isosti kylien raitilla, lehtien palstoilla jne.!! Ei muuta ku barrikaadeille Lieksan puolesta!! hyvät ideat survotaan väkisin läpi byrokratiasta ja uskotaan omaan tekemiseen ja siihen että Lieksaan voidaan luoda työpaikkoja!!!
täällä on liikaa vallalla elämäänsä tylsistyneet ihmiset, jotka varmaan kurjuuksissaan ja antautumismielialassaan vetäs ittesä kiikkuun, jos annettas köysiä käteen ja kysyttäs mitä tällä vois tehdä, jonka jälkeen pistettäs minsaksi ovi kiinni. Ei tämmöstä, ei nukkumista...se on varmaa että nyhjöttämällä ja itkemällä se ei parane...rintaa rottingille sano!!