Miten saa ruosteläikät poistettu veneen kannesta?Vene on lasikuitu ja siihen jäi viimevuonna rautalastuja makamaan talven yli ja nyt rumat jäljet niistä.
Ruosteläikät
Sea Star
71176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kunnon NesteVimiä!
Ei lähde Sviffillä, mutta oksaalihapolla kyllä.
En usko että Oksaalihapolla irtoo, olen joskus kokeillut Hemppelin Gelcoat cleaner eikä irronnut!!Eiköhän se on Oksaalihappo ja?
gelcoatiin. Jos oksaalihappo ei auta, niin joudut hiomaan ja maalaamaan.
Pata-pataa vain, Sitten kaveriksi kloridia.
Se Hempelin deck-cleaner on vain rajusti laimennettua oksaali-happoa (apteekeista saa 97%-tavaraa), mutta jos se ei auta, niin pata-pata ym. muut hiovat puhdistajat ovat paras vaihtoehto. Itse poistin ankkuriketjun jättämät jäljet 50-50 vesi-oksaalihappo"tahnalla" ja tuli puhdasta. En kyllä jättäisi tuota apteekin tavaraa kovin pitkäksi aikaa likomaan, koska ainakin vaatteista se teki selvää jälkeä nopeasti.
Sillä kun hankaa voi lasikuitulaminaattiin jäädä metallijälkiä jotka sitten taas voivat ruostua.
Muovinen "Karhun kieli" lienee yhtä tehokas mutta turvallisemp näinollen.
Elleivät ruostejäljet lähde Oksaalihapolla ja lievällä hankaamisella ei auta kun poistaa se rajummin työstämällä jolloin pintaan voi jäädä jälkiä.
Oksaalihappo saa mielellään vaikuttaa jonkin aikaa, jotta ehtii tunkeutua muovin huokosiin ruosteen luokse.