Ollaan ens kesänä lähdössä miehen kanssa reissuun (26v&31v), olisi tavallaan häämatkakin meille, kun ei viime kesänä ennätetty reissuun, nyt siis 1 v hääpäivää juhlistamaan heinäkuun loppupuolella... Kreikkaa ollaan ajateltu, Gerani ja Maleme on mielessä. Mutta myös Lefkasta, Pargaa ja Rethymnonia on ajateltu... Kertokaa kokemuksianne näistä paikoista, oliko rauhallista, millainen hintataso.
Tykätään kovasti ihan vain olla; lojua rannalla/altaalla, nauttia kylmiä drinksuja rauhallisessa ympäristössä, käveleskellä ympäriinsä... Historiakin kiehtoo jonkun verran. Rauhallisuus on tärkeä juttu, ei haluta mihinkään turistirysään (esim. Sunny Beachin tapaiseen, kaikissa kohteissahan tietty on turisteja). Hotelli saa olla mielellään hyvää tasoa.. Heittäkää ehdotuksia, toki muistakin maista kuin vain Kreikasta, jos olette jonkin hyväksi havainneet.
Tykätään kovasti ihan vain olla; lojua rannalla/altaalla, nauttia kylmiä drinksuja rauhallisessa ympäristössä, käveleskellä ympäriinsä... Historiakin kiehtoo jonkun verran. Rauhallisuus on tärkeä juttu, ei haluta mihinkään turistirysään (esim. Sunny Beachin tapaiseen, kaikissa kohteissahan tietty on turisteja). Hotelli saa olla mielellään hyvää tasoa.. Heittäkää ehdotuksia, toki muistakin maista kuin vain Kreikasta, jos olette jonkin hyväksi havainneet.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on ihana paikka jos tykkää uimarannoista.Kaikki hotellit seuraa rantaviivaa,vain iso rantatie välissä.Uimarantaa on kilometrikaupalla.Illalla on ihana istua parvekkeella joka on ihan merenrannassa ja ottaa drinksuja.Paikka ei ole mikään nuorison suosima bilepaikka kuten Hania joka on vähän kauempana mutta silti se on täynnä elämää,kauppoja,baareja yms.Ruokapaikkoja paljon juuri rannan tuntumassa.Porukka käveli iltaisin ja öisin merenrantakatua.Upein paikka missä olen Kreikassa ollut(muita on Rhodos,Faliraki,Kos).Tosin kreetalaiset on kamalan ylpeitä ihmisiä ja sitä on joskus vaikea sulattaa,kun esim vaihtorahat heitetään teatraalisesti eteesi ym..ym...
vielä että historiaa on paljon!!!Hyvä jos ehditte kaikki kiertää.Knossos on upea palatsi,siellä ainakin kantsii käydä retkellä!
Gerani on rauhallinen pieni kylä jossa saa todella oleskella rauhassa. Platanias on lähellä eikä Haniaankaan bussilla kauaa hurauta jos haluaa isompaa meininkiä lähteä katselemaan. Itse olin Kostakis Beach-hotellissa joka on aivan tismalleen rannalla. Hotellissa on hotellin ja rannan välissä ravintola jossa on todella mukava henkilökunta (olin siis viime kesänä siellä) ja hyvää ruokaa (ei siis ole pelkkä baari). Huoneiden taso hyvää keskitasoa, ei mitään valittamista! Olin siellä viikon ja rentouduin täydellisesti kaikessa rauhassa.
Hintatasosta esimerkki; sama huivi maksoi Haniassa 7,5e, Plataniaksessa 5,5e ja Geranissa 3,5e.
Historiaa jos etsii niin kannattaa lähteä Heraklioniin käymään päivän retkelle.
Ystäväni on pari kuukautta sitten Malemessa ja se on vielä Geranista vähän rauhallisempi, mutta kehui myös sitä paikkaa. Aitoa kreetalaisuutta ilman hirveää turistihössötystä! Olen ajatellut ensi kesänä lähteä uudestaan Geraniin.
Vanhempani (10 vuotta teitä vanhempia) olivat pari vuotta sitten Rethymnonissa ja tykkäsivät niin kovasti, että haluaisivat takaisin. Oli kuulemma todella ihana vanha kaupunki ja hyvää ruokaa.
Oltiin syksyllä vaimon kanssa kreikan karpathossilla häämatkalla. Se on siinä kreetan ja rhodoksen välissä oleva pikku saari n. 50km pitkä ja leveimmillään n. 20km. Siellä oli rauhallista ja mukavia rantoja loikoilla ja ottaa vaik vähän drinkkiä ranta tavernoissa. KäytIin myöskin kiertämässä saarta autolla ja skooterilla eivät ollu pahan hintasia vuokrata paikkallisilta. Hintataso oli ehkä jotain suomen tasoo mut syönti ravintolassa oli halvempaa. Eiku sinne vaan matkalle..