Myydään 6-vuotias urosaleksanteri. Tottunut olemaan paljon vapaana ja kesäisin ulkona. Syö hyvin kaikkea tuoretta. Todella utelias, rauhallinen luonne. Mahdollista ostaa myös suuri itsetehty häkki. Linnun hinta 100e / tarjous.
040-5473084 pääkaupunkiseutu
040-5473084 pääkaupunkiseutu
Vastaukset 4
Vanhimmat
miksi myydään?
kananen myydään koska muutan kerrostaloasuntoon, jonne en lintua voi käytännönsyistä ottaa, ei ole nimittäin niitä hiljaisimpia tipusia. Herra on kyllä erittäin hyvätapainen, tietää kuinka asunnossa käyttäydytään, ei tuhoa kotia yms. mukava kaveri, mutta mahtavan äänensä vuoksi ei kerrostalo ole sovelias.
onko tottunut muihin eläimiin? koiriin? lapsiin? minkälainen häkki ja mitä häkki kustantaisi?
Kaija on tottunut lapsiin, sekä yleiseen kodin hälinään. Esimerkiksi imurin käynnistysäänen kuullessaan kiekaisee kerran sen kunniaksi. Joka kerta, uskollisesti. Samassa taloudessa tällä hetkellä elää koira, kissa ja muita lintuja, eli tulee kaikkien kanssa toimeen, edellyttää tietty ettei kissa pääse kiusaamaan. Häkki on itse rakennettu, pituus 121cm. leveys 50cm. ja korkeus 149cm. Häkissä on luonnon oksia, erilaisia ja kokoisia. Leluina roikkuu käpyjä, puuhelmiä, vessapaperirulla jonka sisällä pähkinöitä yms., peili, ... Sisustukseen kuuluvat kesällä myös puidenoksat lehtineen ja marjoineen, olen niitä talven varalle pakastanut, joten loput saa halutessaan mukaan, löytyy pihlajanoksia ja mustikanvarpuja yms. Mukaan tulee tietty myös ruokakipot, vesikuppi sekä loput ruoat ja vitamiinit. Koko paketin hinta on 130e., mutta aina hyvän kodin tullessa vastaan löytyy tinkimisvaraa. Lintu on siis tottunut olemaan paljon vapaana ja se on sille uudessa kodissakin EHDOTTOMAN tärkeää. Mutta jos kana sinua kiinnostaa niin soita ihmeessa ja tule katsomaan.