arsenalin etujyvän säätö

vasemmalle vie

pitäisi hieman saada arsenal sar m1:n etujyvää säädettyä, mutta en millään keksi miten se tehdä.
apua kaivaten.

3

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oleva pötikkä

      Eikös siinä ole samanlainen systeemi kuin muissakin AK-klooneissa? Jyvä siirtyy naputtelemalla tai työkalua käyttämällä sivusuuntaan. Siis se pyöreä pötikkä siinä tähtäinjalassa on se kohde jota naputtelet. Tässä tapauksessa siirrät vasemmalle. Koron säätö tapahtuu jyvää kiertämllä, avain tulee aseen mukana.

      • vtka

        .säätää koro ensin koska usein noissa on kiero jyvä.
        sivusäätö saattaa olla tiukassakin.


    • Välihuomauttaja

      Jyvä siirtyy sivusuunnassa parhaiten ruuvipuristimella tai AK:n tähtäimensiirtotyökalulla (ruuvipuristin). Puhdistusvälineputkilon korkki toimii hyvänä vastakappaleena.

      Vasaralla paukuttaminen on aseteknistä sivistymättömyyttä ja johtaa helposti jyvänkannan tyssääntymiseen, jolloin tähtäin ei siirry enää ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      200
      8960
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      5538
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      53
      4661
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      91
      4507
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      59
      3619
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3356
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      68
      3304
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2866
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      50
      2722
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2621
    Aihe