tv-antenni??

irtak5

Millainen tv-antenni kannattaa nykypäivänä omakotitaloon hankkia...tuntuu että sukat sekoo tässä digi-viidakssa! Eli onko perinteinen "harava"katolla se käytännöllisin/järkevin taloudessa jossa on enemmän kuin yksi tv-vastaanotin? talomme on haja-asutusalueella, jonne ei vielä kaapelit yllä, joten ilmeisesti nämä vaihtoehdot on pois suljettu? millaisia nuo "sisäantennit" tms ovat käytössä? naisellisesta näkökulmasta ne ulkonäöllisesti paremman näköisiä ja kokokin mukavan pieni!?
Eli auttakaa naista mäessä...millainen valita nyt kannattaisi tehdä ja millaisella summalla tällaisen härvelin saa??

8

1700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frage

      antenni katolle n.20-40€,sekä digipoxi sisälle,tai jos haluat enemmän asemia niin sit lautanen.Sisäantennit toimii kylläkin joillakin alueilla mut sekin pitäis tarkistaa

    • Vastus

      pieni sisäantenni paremmin kuin ulkoantenni ja siksi tiputin koko harakanpesän katolta pois.
      Telkkariliikkeistä saa erikseen digiantennin sisäkäyttöön. Itselläni on sellainen läpyskä, joka roikkuu. Aivan virheetön kuva. Ainakin edullinen vaihtoehto. Kaverit ovat laittaneet kannettaviin tietsikkoihin niitä digisovittimia ja niiden antenni on aivan lapsellisen pieni piiska. Ja näkyy hyvin.
      Siis jos sitä hinta puolta ajattelet.

      • Anonyymi

        Joka paikassa ei toimi tuo sisäantenni. Kunnon yagi-antenni eli harava katolle.
        Itselläni kaapeli TV ja onnettoman hitaasti latautuu mm. kanavatarjonta.


    • talossa

      on oltava kunnon antenni. Vähän riippuu lähettimen sijainnista ja maastoesteistä kuinka tehokkaan antennin vaatii. Jos talo on hyvällä paikalla lähetysasemaan nähden riittää vaikkapa ulkoseinälle laitettava antenni. Noi sisälelut kannattaa jättää harrastelijoille. Jos laitat useamman telkun, niin jaat antennin vaikkapa vahvistimella jossa on useampi lähtö.
      Tuolta esim. saat kaikki tarvikkeet. Antenni on helppo itse laittaa. Mieskin sen osaa.

      http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?toiminta=tuoteryhma&kategoria=229&ryhmaid=1&tn=tekniikka-antenni-_ja_sat-tarvikkeet.jpg&SID=662353515518251889122

    • piuhoja

      kyllä kunnon antennit on aina ulkona. sen asentamisen yhteydessä ei kannata halpaa coaxiaali-kaapelia säästellä, vaan kannattaa vetää useampi johto. näin saa tarvittaessa helposti esim. satelliittilautasen asennettua.

      itsellä ei ole lainkaan tavallista antennia, vaan vastaanotan kaikki kanavat viasatin kautta. suomen mtv3:a siellä ei lähetetä ja en viitsi sitä varten uhf-antennia hankkia.

    • suosittelen

      Sisäantennin kanssa homma on hieman arpapeliä. Jos lähetinmasto on sopivalla etäisyydellä eikä ole maastoesteitä, sisäantennillakin tulee hyvä kuva. Mutta esim. meillä on harju edessä ja sisäantennilla homma ei vaan toimi kunnolla.

      Kunnon kattoantennilla vältyt monilta murheilta. Ja sieltähän voi vetää johdon useaan huoneeseen. Jos tähän asti on katsottu telkkaria kattoantennilla, todennäköisesti sama antenni toimii digiboksinkin kanssa ihan hyvin. Jos ei, tilaa antenniasentaja pistämään antenni kuntoon.

      Yksi vaihtoehto on satelliittiantenni. Canal Digitalista tulee Yle 1 ja 2, Teema, Yle24, MTV3 ja Nelonen. Melkein täydellinen valikoima siis, Subtv jää tosin puuttumaan, ainakin tällä hetkellä. Ja samassa paketissahan tulee sitten kasapäin niitä muitakin kanavia. Satelliittiantenni pitää vain sitten laittaa sellaiseen paikkaan, että näkyvyys satelliittiin on esteetön (edessä ei saa olla edes puita). Satelliitti on suurinpiirtein siinä kohtaa missä aurinko on lokakuun puolivälissä puolenpäivän aikoihin.

    • Anonyymi

      🛑🛑🛑🛑🛑
      Antakaa minullekin iso veroale, haluan "osallistua valtiontalouden tasapainottamiseen"

      Yksi Orpon perustelu isotuloisten isolle verotuksen alennukselle on:
      "Suurituloiset osallistetaan julkisen talouden tasapainottamiseen."

      Minäkin ottaisin mielellään suuren veroalennuksen, että saisin osallistua
      "julkisen talouden tasapainottamiseen".


      Äänestän jatkossa aina SDP

    • Anonyymi

      Demariduunareiden paras tapa tasapainottaa taloutta lieneekin telkkarin katsominen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10111
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      130
      7981
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      57
      4156
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4030
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4005
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      61
      3105
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe