Kumpi onkaan parempi ja miksi?
Bussit ovat hitaita, mutta junat ovat aina täynnä ja myöhässä.
Bussit ovat hitaita, mutta junat ovat aina täynnä ja myöhässä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juna on nopeampi, harvoin myöhässä (matkustan viikottain ja todella harvoin juna myöhässä) ja junassa pääsee liikkumaan.
Junat eivät myöskään ole täynnä kuin ruuhka-aikoina, sama koskee busseja. Juna on myös edullisempi.
Olen Lahdessa töissä ja pääsen töistä klo 16.00. Pitäisi matkustaa Kouvolaan.
16.02 lähtee Pendolino, perillä 16.35, maksaa 15.10e. Ei mitään mahdollisuutta ehtiä (viimeksi olisin ehtinyt, jos olisin tiennyt sen olevan 15min myöhässä)
17.02 lähtee IC, perillä 17.35, maksaa 11.40e. Hirveä odottaminen ja viimeksi juna oli todella täynnä.
16.25 lähtee vakiobussi, perillä 17.55. Maksaa alta 10,60e. Määränpää Kouvola, joten voi nukkua, pelkäämättä että ajaa ohi. Halvempi kuin junat. Ei tarvitse odottaa Lahdessa, mutta Kouvolassa on myöhemmin perillä.
Vastaus alkuperäiseen kysymykseen riippuu toki reitistä! :) Jonnekin pohjoiseen kestää bussimatka yli 8 tuntia junamatkan kestäessä 4-5 tuntia, ihmettelen että silloin kukaan jaksaa matkustaa bussilla. Eri asia on tietysti tilausajot ja muut seuramatkat, joissa hintakin on paljon pienempi!
mennä junalla saaristoon esim. Ahvenanmaalle ja bussilla taas kaukomaille esim. Siperian halki. Lentämistä puolestaan käytän vain lyhyillä etäisyyksillä esim. Helsingin ja Vantaan välillä polttoaineen korkean hinnan vuoksi.
parempi jos ei ole rautatietä? ja näitä paikkoja on suomessa tosi paljon. Tyhmä kysymys!