Mikä vois olla vikana, kun '99 Galant (2.4 gdi) aloitti pari päivää sitten viheltävän äänen pitämisen. Kuuluu kuskin paikalle vasemmalta edestä. Ääni nousee/laskee kierrosten mukaan. Samaa ääntä kuuluin keväällä heti huollon jälkeen (jolloin ajattelin olevan ok) mutta nyt vähän ihmetyttää kun alkoi uudestaan. Ääni on vähän kuin turbon ujellus, mutta sitähän ko autossa ei ole..
Galant viheltää
whistler
4758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei välttämättä aiheuta toimenpiteitä.
...laita sterot pois päältä, mullaki piti gallu semmosta turbomaista vihellystä. sitten jossain hoksasin että sehän tulee stereoista, ja hämäähän se ku kierroksien mukaan vihellys "isonee". eli kokeiles stereoita pistää pienemmälle
Jätkäl on oikeesti vr4 legnum, twinturbon vihellys se vaan on, polje, anna nelivedon viedä ja 280 hevosen tehdä työnsä ja hymyile :)
ja kuulemma kuuluu asiaan. Huollossa tuosta kysyin ja jotain se ukko siitä selitti, mutta en nyt muista miten se juttu meni. Kuitenkaan ei pitäisi olla syytä huoleen.