Harva täällä ymmärtää mitä vl-usko on, vielä harvempi haluaakaan ymmärtää.
Arvio
nuori vl
9509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mutta harvemmat hyväksyvät ja vielä harvemmat omaksuvat.
Voisitko kertoa mitä ei ymmärretä? Vai alkaako se tuntua oudolta kun saat sinäkin lukea, miten Lutherkaan ei opettanut kuten vl-seuroissa opetetaan? Kyllä se minullekin aluksi oli järkytys tajuta, että eihän se vl joukko olekaan ihan oikeassa kaikessa. Että on niitä uskovia muuallakin. Sekin oli jännä huomata, että Raamattukaan ei opeta kuten vl-uskossa opetetaan. Yhtä ehdottomasti ja jyrkästi ei Raamattu opeta.
Sitä juuri ei ymmärretä, kuinka Luther ja Raamattu opettavat samalla tavoin kuin me. Sen huomaa vaikkapa alempana olevasta parannuskeskustelusta. Kun luen esim. tunnustuskirjoja koen todellista Hengen yhteyttä Lutheriin ja Melanchtoniin. Te sen sijaan ymmärrätte heidän opetuksensa pinnallisesti ja ritualistisesti. Mutta ilman Pyhää Henkeä uskonasioita ei voikaan ymmärtää.
Joku voi tietysti sanoa, että olen entinen vl ja tiedän mitä vl-usko on. Mutta luultavasti asia on niin, että juuri siksi lähdit kristillisyydestä, kun et koskaan elävää uskoa todella ymmärtänytkään.
ja uskotaan ymmärtävänsä. Ja ajatellaan, että Pyhän Hengen vaikutuksesta ja varsinkin uskon kautta ymmärrämme. Se on herkkäuskoisuudelle perustuvaa mielikuvistusta ja haaveilua. Etenkin uskotaan uskomasta päästyäänkin.
"Mutta luultavasti asia on niin, että juuri siksi lähdit kristillisyydestä, kun et koskaan elävää uskoa todella ymmärtänytkään. "
Mutta annan anteeksi, kun et ymmärrä kuitenkaan muuten kuin mietn vl-uskossa on sinulle vuosikausia hoettu asioiden olevan. Varoitan kuitenkin, että älä tuomitse ja pidä muiden uskoa kuolleena uskona. Sinä et näe sydämeen, ainoastaan Jumala näkee:) Jumala näkee kuka uskoo kuka ei. Jos joku on vl, silti voi olla ettei hänellä ole syädmessään uskoa.. Mutta Jumala sen näkee vain, ei muut.
Olen tutustunut muihin uskontoihin, keskustellut ortodoksipappien ja katolisten kanssa...
loukkaa.
valitettavasti vl usko ei sitä tehnyt.
koko elämänsä väärähengellisen ymmärryksen se on avannut...