Kyselen mielipiteitä... Otimme "tyhmänä" 4(?)-vuotiaan kissan tuntemattomalta omistajalta pari vuotta sitten. Sopeutui ihan kivasti ja tulee ihan kivasti toimeen toisen 2v kissamme kanssa. Tosin ei jaksa leikkiä ja vetäytyy aina syrjään tai piilottelee saunalla yms. Kovin on arka vaikka olemme hyvin pitäneet. Kulkee vähän seiniä myöden kokoajan varuillaan. Tilanteeseen vaikuttaa varmasti, että saimme muksun vuosi sitten. Entisessä paikassa oli kuulemma kolme lasta enkä tiedä kuinka olivat kohdelleet kissaa siellä. Meillä ainakin karttelee lasta kokoajan eikä tule viereen vaikka lapsi olisi nätisti. Nyt olemme harkinneet kisun antamista sukulaisillemme jotka ovat lähempänä seitsemääkymmentä ja omistavat yhden 11v kisun joka tottunut myös kissoihin. Jos vaan tulisi toimeen tuon vanhan kisun kanssa, uskoisin todella että siellä olisi meidänkin kisun parempi/rauhallisempi elelle. Omatunto vaan kolkuttaa... Ottaisin tietenkin kisuni takaisin jos ei sopeudu. Mitä mieltä? Kysy jos jotain jäi epäselväksi. Haluaisin vain tehdä oikean ratkaisun, jotta kissan olisi hyvä olla.
Kisu uuteenkotiin(ko)
Nimetön
3274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En näe syytä miksi se pitäisi taas antaa uuteen kotiin jos on toiseen kissaanne sopeutunut eikä uhkaa lastanne mitenkään.
Ei ollut tyhmä teko ottaa sitä pois mahdollisesta "huonosta" kodista.Ehkä sillä on kovia kokemuksia varsinkin pienistä lapsista ja saattaa kestää tosi kauan että selviää sellaisesta draumasta.
Voi myös olla että ei koskaan enää lapsiin luota mutta jos se luottaa teihin ja toiseen kisuun niin antaisin sen olla omissa oloissa.
Kun lapsi on sen ikäinen että ei ymmärrä jättää kissaa rauhaan voi tietysti tulla ongelmia koska pitäisi aina vahtia ettei lapsi koske kissaan tässä vaiheessa.
Toinen asia on se miten sukulaisten vanha kissa sopeutuu tähän ja onko aralle kissalle hyväksi taas vaihtaa kotia,ihmisiä ja kissakaveria.
Kissat saattavat elää n.20 vuotiaaksi,toivottavasti ei sitten taas joudu sieltä kiertoon.
Olettehan käyttäneet sitä eläinlääkärissä että sillä on fyysisesti kaikki hyvin kun ei jaksa leikkiä ym.
Vaikea ratkaisu joka tapauksessa kun ei voi kissan mielipidettä kysyä.
Toivon että ratkaisu on kissan parhaaksi oli se mikä tahansa.
Hyvää jatkoa teille ja kissoillenne.
T.Neljän kissan "ÄITI"
ITse olette parhaita asiantuntijoita näkemään kärsiikö se tämän hetkisestä olostaan teillä !
pari vuotta sitten otin kolmannen kissan , silloin 2v, nämä kaks edellistä silloin 1v ja erottamattomat. kaikki meni aluksi ihan hyvin, tosin "vanhat" kissat kulkivat karvat pystysssä ja sähisivät uudelle tulokkaalle pitkään. uusi kissa oli todella seurankipeä ja huomiotahakeva. sitten alkoi sänkyyn pissailu, sitten nurkkiin ja lopulta laatikon viereen. totesin että se kiukuttelee toisen "vanhan" kissan hajuista hiekkiksellä, vaikka laatikoita oli monta. päätin että kissan olisi parempi jossain muualla. olihan se ennen ollut ainoana kissana. nyt kissa viettää antoisaa ja rapsutusrikasta elämää veljeni kotona, ainoana kissana ja ongelmia ei ole ollut. Uskon että kissan elämänlaatu parani kun ei tarvitse olla "kakkonen" enää. Tiedän että tein oikean ratkaisun antaessani kissani pois, voinhan käydä sitä aina tapaamassa ja tiedän että sen on hyvä olla. Lupasin ottaa kissan takaisin, jos ei ala sopeutua, mutta kaikki kuuluu menneen hyvin. Tämän vain halusin kertoa. Ehkä kissanne olisi helpompaa perheessä jossa ei ole lapsia, jos kissan kerran tieten lasta välttelee:)