Kalojen ammatit

kertokaa..

millaisiin vaihtoehtoihin
olette päätyneet?

28

6230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentoKala*

      isona sairaanhoitaja ja vielä mahd. sairaanhoidon-opettaja... ensimmäinen vuosi opiskeluja menossa..
      :)

      • vastauksista

        jännittävä kuulla,
        onko kaloilla jotain
        ammattihaaveita..
        samanlaisia vai kirjo
        monenkaltainen.


    • kalatar....

      minusta tuli opettaja.

    • kalat-nainen

      Olen tylsässä toimistotyössä. Ei ole minun alaani. Paljon mieluumin olisin vaikka keittiössä työssä. Olenkin harkinnut puoli tosissani, että lähden vielä näin vanhemmalla iällä kouluttautumaan esim. oppisopimuken kautta toiseen ammattiin.

      • -Soffia-

        psykologiksi. Erityisesti nuoriso-psykologiksi.


      • ihmismielet siis
        -Soffia- kirjoitti:

        psykologiksi. Erityisesti nuoriso-psykologiksi.

        kiinnostaa, mielen sisäiset asiat..


      • kalatmiäs78
        ihmismielet siis kirjoitti:

        kiinnostaa, mielen sisäiset asiat..

        on asiakaspalvelussa...


      • Fuku

        esim hieroja tai lakimiehen sihteeri. Miltä kuulostaa?


    • kalaM83

      asiakaspalvelu tehtävät...

      • Jotenkin luulin olevan toiveammattini... Nyt jo ammattilaisena se ei ole enää kivaa.
        Liian kuluttavaa, itsestään pitää kokoajan ammentaa eikä toisista saa takaisin.

        Lottovoitto vapauttasi työn kahleista =)


      • robin-73
        Heidi-N kirjoitti:

        Jotenkin luulin olevan toiveammattini... Nyt jo ammattilaisena se ei ole enää kivaa.
        Liian kuluttavaa, itsestään pitää kokoajan ammentaa eikä toisista saa takaisin.

        Lottovoitto vapauttasi työn kahleista =)

        15 vuotta myyjänä ja sitä ennen hierojakoulut käyty ja niitä hommia tehnty kädet sinisenä. sairaanhoitajaksi olisin halunnut mutta sattumien summana "pääsin" raksa-alalle.....ja aloin huolehtia myös itsestäni...


    • Itse olen ollut erilaisissa liikkeissä asiakaspalveluammateissa. Ja huomannut, että siitä pidän. Joka päivä näkee eri ihmisiä ja jokainen päivä on erilainen. Itsestäni tiedän, että sellainen työni pitää ollakin, koska tylsistyn erittäin helposti.
      Opiskelemaan hain sosionomilinjalle ja toivottavasti pääsen. Sen näkee tämän kuun lopussa viimeistään. Minulla on selvännäkijätuttava, joka tosin on nähnyt minut pitkän aikaa sairaanhoitajan tehtävissä. Tiedä siitä sitten, tällä hetkellä ei ainakaan tunnu siltä, että sellaiseksi itseni opiskelisin, mutta ei sitä ikinä tiedä.

      Kalat yleensä ovat ns. hoivatehtävissä töissä. Esim. juuri psykologi tai sairaanhoitaja. Mutta sitä yleisimmin heitä tapaa erilaisissa asiakaspalveluammateissa - oli se sitten kaupan kassalla tai sitten opettajana.

    • Fuku

      juristi. Paremminkin olisi voinut valita.

    • <>< <>< ...

      Mutta minusta tuli opettaja. Ja joka toinen päivä mietin,että miksi ihmeessä..Rauhallinen paperikasojen siirtely sopisi paremmin psyykkeelleni ;)

    • aallokko kutsuu

      tätä miestä

    • mielenterveyshoitaja

      ja hoitoalan jo lapsena "valinnut omakseen"

    • Kalat-neito

      Itse olen myös asiakaspalvelualalla, ertyisesti hotelli-alalla. Kuitenkin tuntuu että enemmän antaa kuin takaisin saa. Ehdoton unelma olisi psykologi/psykiatri, sekä lentoemäntä. Pelottaa vain kun tapana on pohtia kaikkia asioita liikaa, joten psykiatrin työssä saattaisi vielä itse joutua potilaaksi :)

    • Ilmastointiasentaja..

      Saa nähdä vaan että kuinka pitkään..Jotain vähän "sielukkaampaa" hommaa voisin tehdä mieluummin..

      • olen

        lastentarhanopettaja, tai siis noin puolen vuoden päästä valmistun. Erityislapsissa joku kanssa kiehtoo..


    • kala kans

      joo mä olin yrittäjä rakennusalalla. ja ihan vasten tahtoani. kun isän painostuksesta täyty jo nuorena perustaa. nyt viisastunu ja viimeinkin yritän tehdä niitä hommia mikä kiinnostaa. eli musiikkialalla.

    • Firma

      Yrittäjä, palvelualalla..

      Hoidan jopa itse rutiini asiakaskontakteja vaikka varmaan enemmän tarvittaisiin "pomo" asennetta ja pelkkään organisointiin siirtymistä.

      Ongelmia on myös ollut työntekijöidene kurin pitämisen kanssa.. kai se tulee empaattisuudesta tai jostakin.. en tiedä.. ei vain haluaisi sanoa pahasti.

    • kuvia

      Olen graafikko, aiemmin työskennellyt myös kuvaajana ja AD:na.

    • kuin kala vedessä

      Olen toimistotyössä mielenterveysalalla. (Ihmettelen kyllä miksi ihmeessä joku haaveilee psykologin ammatista?!)

      • kartsa69

        No tietysti yrittäjä.mitä muuta kala voi tehä,saa olla oma itsensä herra.ajatus kun lentää sinne ja tänne.ja mikä parasta,ei tarvi tehdä tylsää työtä.uiskentelee siin sivus ja kuuntelee ihmisten ongelmia.ja ain on vastaus valmiina,oli ongelma mikä tahansa.kalojen heikkous?mitkä ne olikaa?.kalat tietää elämästä enemmän kuin kukaan muu merkki yhteensä.ps,kalat uskokaa itseenne.


    • kala,

      mutta kalaystäväni ovat ammatiltaan: hovimestari, faktori ja arkkitehti.

      • Vierailija

        Ja myös arkkitehti (-sisustus)


    • fisch83

      Kätilö...

      • hpihippihpi

        Kädentaitojen ohjaajaksi opiskelen, erityisesti haluaisin lasten kanssa töihin.
        Olen kuullut että kaloja on myös paljon parturi-kampaajina..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      129
      4333
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3278
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2443
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      209
      1502
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      22
      1318
    6. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      211
      1109
    7. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1069
    8. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      71
      1063
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      22
      978
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      812
    Aihe