Miten lääkintämiehen ja esim. tykkimiehen aliupseerikoulutus eroaa toisistaan? Vai eroaako ne ollenkaan? Ja olisikohan kenelläkään tietoa vielä siitä, että tarvitseeko olla kyseisen alan ammattilainen jos haluaa armeijan lääkintämieheksi? Itse lukion käynyt ja armeija seuraavana mielessä, jolloin ei paljon kyseiseen "huollon" tehtävään ole paljon kokemusta, koulutusta ym...
Lääkintäaliupseeriksi?
2
5909
Vastaukset
- ...........
Lääkintäaliupseerit käy Auk:n ensimmäisen vaiheen jollain tavallisella linjalla, joka voi olla varuskunnasta riippuen melkein mikä tahansa, esim. kiväärilinja. Toinen vaihe on sitten Lahdessa lääkintäpuolen koulutuksessa. Lääkintämiehen ja -aliupseerin tehtäviin ei käsittääkseni tarvita alan koulutusta. Sen sijaan lääkintä-RUK on tarkoitettu lääkäreille, proviisoreille tms.
- OKeefe
Jep, lääkintämieheksi kuin aliupseeriksikaan ei tarvitse olla alan koulutusta, Lahdessa koulutettavat läm.-au:t tosin ovat suurelta osin edes jotenkin kytköksissä terveys/pelastus -alaan, esim. VPK/lähihoitaja taustaa. Tosin sekään ei ole mikään välttämättömyys, vaan lääkintä-AUK:iin pääsee taviksetkin "tavallisilta" auk-linjoilta. Tuo tietty "pohjakoulutus/kokemus" siviilipuoleltahan vastaisi kaikkein parhaiten tuota Sa-Int ihanne-sodanajansijoitusta, mutta kyllä siellä kaikki samalta linjalta lähtee, kenttälääkintää kun ei opeteta kuin Firman leivissä, joten jollakin vpk-brankkarikokemuksella ei paljon hyödy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup543627Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1242812Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua412499Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652187Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4321749- 621237
- 561133
- 2591059
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.671057- 45978