Hei!
Ostimme juuri vanhan omakotitalon, joka tarvitsee perusteellisen sisätilaremontin ja muutoksia tulee vähän uloskin.
Onko kennelläkään kokemuksia materiaalien hankinnasta Virosta? Mitä tuotteita sieltä kannattaa tuoda ja mitkä ovat hyviä rakennustarvikekauppoja? Onko kellään tiedossa nettisaitteja, jossa voisi vertailla hintoja?
Työlistalla on mm. seuraavaa:
- lattialaminaatin asennus
- lattialaattojen asennus
- tapetointi ja maalaus
- sauna ja pesuhuoneen rakentaminen
- wc:n rakentaminen
- keittiö kokonaisuudessaan
- ison puukyllästetyn terassin rakennus
- lisäulko-ovia ym.
Remonttitarvikkeita Virosta, kokemuksia?
8
3732
Vastaukset
- koko laakin
kerrallaan Pärnusta tai muualta kauempaa, niin se kannattaa. Tallinnan hintataso lähelle suomea.
Itse katselin viime kesänä mielenkiinnosta rakennustarvikkeita ja hintoja Pärnussa.
Liikettä en valitettavasti muista, mutta hintaero oli n.-10-30% siinä liikkeessä verrattuna Suomen hintoihin. Laadukkaita näytti olevan. - irtak5
Puutavaraa, ovia, laattoja, vesieristeitä ja laasteja kannattaa kyllä Tallinnasta hakea. Näissä hinnat huomattavasti suomea halvempia. Vesieristeet ja laastit samoja kuin suomessa ja käyttöohjeet yms paketeissa myös suomeksi. Laatta mallit hiukan "krumeluurimpia" kuin suomessa, mutta jos tykkää - halvalla lähtee! Listoja ja muuta puutavaraa saa myös edullisesti.
Sieltä löytyy k-rauta, jonne pääset suomen k-raudn sivuilta. Toinen hyvä paikka on Ehitusmarket. st Petersburgin tien varrelta löytyy useampikin rautakauppa ja myös maali ja tapeettikauppa. Ensimmäisenä saman tien varrella on myös saniteettimarket, wc yms putkitarvikkeista (jotka muuten myös todella halpoja). Jos lavuaari pitää uusia, saa tallinnan K-raudasta Stalan altaita, tarjouksesta n.30eurolla.
Eli rohkeasti vaan matkaan!! siihen kannattaa varautua ettei kaupat ulkoapäin ole ihan suomen rautakauppojen näköisiä - eli ne saattaa olla hankala löytää. (st Petersburgin tien varressa kylläkin isoja marketteja) - Ehkä kannattaa
Tuttava rakennuksilla töissä, sanoi että Virosta (ihan Tallinna riittää ;) kannattaa hakea esim. kylpyhuonekalusteita, laattoja jne. niissä hinnat -30-50% suomen hintoihin verrattuna. Pakettiautolla vaan päiväreissu itälahden yli. Jos epäilette, niin voihan siellä käydä ensin tutustumassa ja katselemassa hintoja vaikka lomamatkalla ennenkuin mitään ostatte. Samoja merkkejäkin löytyy kuin Suomesta.
- ork
- lattialaminaatin asennus
Laminaatit suurinpiirtein Suomen hinnoissa
- lattialaattojen asennus
Laattoja laidasta laitaan. Paljon halvemmalla. Esim. Hansas Plaaditurg Mustamäe tee 3.
- tapetointi ja maalaus
Tapetit sikaedullisia verrattuna Suomen hintoihin
- sauna ja pesuhuoneen rakentaminen
Kieukaat about suomen hinnoissa
- wc:n rakentaminen
Pöntöt ja lavuaarit edullisia - Osan hain
kannattaa varmasti, kun varaa aikaa, ison pakettiauton järkeä päähän muttei viinaa. Meneppä kankkusessa ostoksille, ei hyvä.
Mutta nämä kaikki on laskettava mukaan, onko pakua
matkat, majoitukset jne.
Sitten jos joku matsku loppuu raksalla kesken tai
on jotain "sarjaa" mistä tilalle? tärkeitä kyssäreitä kun kohdalle sattuu. Miten takuuasiat?
Ja ennenkaikkea pitää olla hintatietoinen kun menee
paikanpäälle paksun rahapussin kanssa.
Ei se että ollaan Virossa aina tarkoita halpaa.- rakentajaperhe
me käytiin noissa kaupoissa tsekkaamassa hintoja, ja todellakin kannattaa hakea sieltä tavaraa.
me mennään ens kuussa pakulla hakemaan laatat, laminaatit, hanat, vessanpöntöt, saumauslaastit. tosi paljon halvempia!
nämä liikkeet on ihan vierekkäin 5 minsan automatkan päässä keskustasta.
http://ehitusmaterjalid.okia.ee/
http://www.ehituseabc.ee/ - katja
rakentajaperhe kirjoitti:
me käytiin noissa kaupoissa tsekkaamassa hintoja, ja todellakin kannattaa hakea sieltä tavaraa.
me mennään ens kuussa pakulla hakemaan laatat, laminaatit, hanat, vessanpöntöt, saumauslaastit. tosi paljon halvempia!
nämä liikkeet on ihan vierekkäin 5 minsan automatkan päässä keskustasta.
http://ehitusmaterjalid.okia.ee/
http://www.ehituseabc.ee/olemme suunnittelemassa samanlaista hakumatkaa tallinnaan. kävittekö siis etukäteen katsomassa, mitä löytyy? tilasitteko jotain samalla vai löytyyköhän sieltä ihan varastotavarana esim. laattoja?
ärsyttävää vaan, kun puhuvat niin huonosti englantia, eivätkä nettisivutkaan ole kuin viron kielellä. kuka hemmetti sellaista ymmärtää :) - rakentajaperhe
katja kirjoitti:
olemme suunnittelemassa samanlaista hakumatkaa tallinnaan. kävittekö siis etukäteen katsomassa, mitä löytyy? tilasitteko jotain samalla vai löytyyköhän sieltä ihan varastotavarana esim. laattoja?
ärsyttävää vaan, kun puhuvat niin huonosti englantia, eivätkä nettisivutkaan ole kuin viron kielellä. kuka hemmetti sellaista ymmärtää :)Joo käytiin lokakuussa katsomassa, että mitä sieltä saa. Ei saatu palvelua suomeksi eikä englanniksi. Yritin kysellä rahtia Suomeen, mutta kukaan ei osannut auttaa. SAin jonkun kuljetuspomon mailiosoitteen ja kyselin sieltä useamman kerran sekä suomeks, että englanniksi, mutta en koskaan saanut vastausta. Joten päätettiin lähteä itse pakulla hakemaan tavaraa.
Toivon mukaan tavaraa löytyy varastosta, ja uskon, että niin pieniä määriä kun me tarvitaan, niin löytyy varastosta.
Tuo ehitus service on mielestäni sama kauppa kun bauhaus, ainakin sisältä ihan samannäköinen kun bauhaus. Valikoima on hyvin samankaltainen kun suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658