Kuinka kauan perämoottori säilyy käyttö/korjauskelpoisena, kun huollot tehdään suunnilleen normaalisti ja käyttö on kevyehköä?
Tuleeko jossain vaiheessa niin paljon vikoja että ei enään kannata korjata, esim n. 30 vuoden iässä?
Tuleeko jossain vaiheessa niin paljon vikoja että ei enään kannata korjata, esim n. 30 vuoden iässä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toissakesänä ostin itselleni pienen purkkarin ja siinä on perämoottorina Suzukin 9hp kone vm. 79. Tosin sisuskalut ovat saaneet ainakin uuden maalipinnan ja kenties muutakin remonttia on tehty (en tiedä). Kone kuitenkin toimii täysin moitteetta (onneksi, kun en tiedä mitä tehdä jos vikoja ilmenee).
Meillä kyseinen moottori,vuosimalli 1979.Edelleen toimii erittäin hyvin,vaari vainaa aikoinaan uutena osti.Jotenkuten huollettukin on,ja käyttö ei kyllä kovin rankkaa.Mutta nykyajan moottorit sinänsä eri asia,elektroniikkaa tullut paljon mukaan sitten tuon vuoden,itse toimintatapahan on kuitenkin sama..
Kyllähän ne säilyy tai säilyisi käyttö- ja korjauskelpoisena vaikka kuinka pitkään, mutta varaosat maksavat maltaita.
Paljon riippuu siitä onko kone meressä vai jävessä.
Eniten perämoottorin käyttöikään vaikuttaa korroosio ei niinkään käyttötunnit. Meressä saattaa sisuskalut syöpyä jopa alle 20v.
Myös säilytys talven yli on ratkaisevaa koneen käyttöiälle.
Hyvin pidettynä ja ennenkaikkea säilytettynä ei 30 v ole mikään ongelma. Ja löytyy yhä pikkupajoja jotka korjailee vanhojakin moottoreita edullisesti.