Kuollut äiti unessa

Dotter

Tarvitsen apuanne äitiunen tulkitsemisessa, kun en saa kiinni, mitä tämä nyt viestii. Auttakaa te, jotka osaatte unien tulkintaa. Itsekin osaan jonkin verran, mutta tätä en saa nyt auki:

Unessa olen maaseudulla, äitini lapsuudenkodin kotitilalla ja siellä tarkemmin sanottuna käyskentelen savusaunan liepeillä. On kesä.

Kuljen kohti saunan ulko-ovea ja nyt huomaankin, ettei sauna olekaan entinen pienehkö saunan kömmänä vaan hieman kookkaampi. Eikä sisäänkäyntikään ole enää suoraan maantasassa vaan sitä ennen on muutama rappunen ja pieni ulkokuistin tapainen tasanne, josta on ovi saunaan ja uudet isot ikkunat, joista näkee saunaan sisälle.

Nousen rappusia ja katson sisälle. Sisätilat ovat suurin piirtein entisenlaiset, eteisessä muuritila ja sauna sen perässä.

Huomaan, että sisälle on katettu pieni pöytä ja pöytäliinan asemesta pöydällä on vaaleahkot astiapyyhkeiltä vaikuttavat kankaat, jotka on aseteltu siististi niin, että pöytä peittyy niillä. Pöytä on katettu kauniisti mutta vaatimattomasti. Kun itsekseni ihmettelen tätä kattausta, kuka-missä-mitä -tyyliin, niin nyt jo edesmennyt äitini ilmestyy kuistille. Välittömästi menen ja halaan lämpimästi äitiäni ja kiitän häntä kauniista kattauksesta. Äiti ei puhu mitään enkä minäkään enempää.

Unessa äitini oli n. 10 v. nuorempi kuin kuollessaan. Hän kuoli yli 8 v. sitten enkä koskaan aikasemmin ole nähnyt unta hänestä.

Miten tulkitsisitte tämän?

6

5723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angi

      äitisi halusi nähdä sinut.
      Hän on halunnut että sinä ymmärtäisit että hän on tallella ja elää kaiken aikaa.
      Hän on halunnut että sinä ymmärtäisit ettei elämä missä sinä olet ole viimeinen, tämä elämä mitä elät on vain illuusio. Ja kun sinulla on taipumiksia näihin henkimaailman aioihin niin olit otollinen tälle unelle. Ajattele tätä unta lahjana sinulle. Ajattele ettet koskaan ole saanut niin hienoa lajaa kuin oli tämä sinun unesi.

    • ehdotus

      Tunnet mielestäni kiitollisuutta, että äitisi on antanut sinulle yksinkertaisen arvokkaan ja kauniin elämänkatsomuksen.

    • ::::

      lähisukuusi on syntymässä pieenokainen.....

    • Dotter

      ...kaikki olivat mielenkiintoisia, mutta tuo viimeinen olisi mieluisin...

    • Anonyymi

      Sielun vaellus voi tapahtua täällä elävällekin ihmiselle eli käyt toisessa todellisuudessa.
      Pelätä ei kannata, ei ole mitään pahaa. Kokemus on rikkaus. Itke ilosta, älä surusta

    • Anonyymi

      Se on Jumala muistutus, että se sama matkan pää odottaa, eli maallisen matkanpää. Oletko siihen valmis,, eli onko Jeesus saanut sinut uuditisynnyttää ja asuuko Hänsinun sydämmessäsi, siloin menent taivaaseen, jonnne sinut kutsutaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3346
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2940
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2411
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2225
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      32
      2178
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2106
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      1771
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1506
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1393
    Aihe