Tarvitsen apuanne äitiunen tulkitsemisessa, kun en saa kiinni, mitä tämä nyt viestii. Auttakaa te, jotka osaatte unien tulkintaa. Itsekin osaan jonkin verran, mutta tätä en saa nyt auki:
Unessa olen maaseudulla, äitini lapsuudenkodin kotitilalla ja siellä tarkemmin sanottuna käyskentelen savusaunan liepeillä. On kesä.
Kuljen kohti saunan ulko-ovea ja nyt huomaankin, ettei sauna olekaan entinen pienehkö saunan kömmänä vaan hieman kookkaampi. Eikä sisäänkäyntikään ole enää suoraan maantasassa vaan sitä ennen on muutama rappunen ja pieni ulkokuistin tapainen tasanne, josta on ovi saunaan ja uudet isot ikkunat, joista näkee saunaan sisälle.
Nousen rappusia ja katson sisälle. Sisätilat ovat suurin piirtein entisenlaiset, eteisessä muuritila ja sauna sen perässä.
Huomaan, että sisälle on katettu pieni pöytä ja pöytäliinan asemesta pöydällä on vaaleahkot astiapyyhkeiltä vaikuttavat kankaat, jotka on aseteltu siististi niin, että pöytä peittyy niillä. Pöytä on katettu kauniisti mutta vaatimattomasti. Kun itsekseni ihmettelen tätä kattausta, kuka-missä-mitä -tyyliin, niin nyt jo edesmennyt äitini ilmestyy kuistille. Välittömästi menen ja halaan lämpimästi äitiäni ja kiitän häntä kauniista kattauksesta. Äiti ei puhu mitään enkä minäkään enempää.
Unessa äitini oli n. 10 v. nuorempi kuin kuollessaan. Hän kuoli yli 8 v. sitten enkä koskaan aikasemmin ole nähnyt unta hänestä.
Miten tulkitsisitte tämän?
Kuollut äiti unessa
6
5893
Vastaukset 6
- angi
äitisi halusi nähdä sinut.
Hän on halunnut että sinä ymmärtäisit että hän on tallella ja elää kaiken aikaa.
Hän on halunnut että sinä ymmärtäisit ettei elämä missä sinä olet ole viimeinen, tämä elämä mitä elät on vain illuusio. Ja kun sinulla on taipumiksia näihin henkimaailman aioihin niin olit otollinen tälle unelle. Ajattele tätä unta lahjana sinulle. Ajattele ettet koskaan ole saanut niin hienoa lajaa kuin oli tämä sinun unesi. - ehdotus
Tunnet mielestäni kiitollisuutta, että äitisi on antanut sinulle yksinkertaisen arvokkaan ja kauniin elämänkatsomuksen.
- ::::
lähisukuusi on syntymässä pieenokainen.....
- Dotter
...kaikki olivat mielenkiintoisia, mutta tuo viimeinen olisi mieluisin...
- Anonyymi
Sielun vaellus voi tapahtua täällä elävällekin ihmiselle eli käyt toisessa todellisuudessa.
Pelätä ei kannata, ei ole mitään pahaa. Kokemus on rikkaus. Itke ilosta, älä surusta - Anonyymi
Se on Jumala muistutus, että se sama matkan pää odottaa, eli maallisen matkanpää. Oletko siihen valmis,, eli onko Jeesus saanut sinut uuditisynnyttää ja asuuko Hänsinun sydämmessäsi, siloin menent taivaaseen, jonnne sinut kutsutaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052930Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss5711839Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö3441464- 861447
- 58963
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E68855- 40777
- 40768
- 48714
- 46704