Kiva tulla kotiin

Tulin juuri kotiin kahden kuukauden USA:n komennukselta. Oli se hauska naureskella kun paikallisit panikoivat asuntojen hintakuplan puhjettua. Mutta taisi pilkka purra omaan nilkkaan. Heti mukavan näköisen Q3:n jälkeen etuoven markkinapuntari on vetänyt meiltä asuntovelallisilta maton jalkojen alta. Miten tässä nyt on oikein käymässä
2288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarkennatko vielä hiukan: miten (jos nyt tehdään tällainen utopistinen oletus että markkinapuntarin pyyntihintojen käyttäytyminen vastaisi yksi yhteen myyntihintoja) se vaikuttaisi velalliseen? Käsittääkseni ainakaan minun asuntovelan korkoihin, maksuaikatauluun yms ei vaikuta mitenkään markkinapuntarit, Q1, Q3 tai vaikka olisi se kuuluisa ale 70%. Eli kerropas hiukan lisää perusteluja lauselleesi "etuoven markkinapuntari on vetänyt meiltä asuntovelallisilta maton jalkojen alta".

Äänestä
  • Enpäs noin pitkälle miettinyt kun hätäpäissäni provon väänsin.

    Mutta anyway, asun vuokralla ja haluaisin omaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


No ei TODELLAKAAN :( kirjoitti:

Tulin juuri kotiin kahden kuukauden USA:n komennukselta. Oli se hauska naureskella kun paikallisit panikoivat asuntojen hintakuplan puhjettua. Mutta taisi pilkka purra omaan nilkkaan. Heti mukavan näköisen Q3:n jälkeen etuoven markkinapuntari on vetänyt meiltä asuntovelallisilta maton jalkojen alta. Miten tässä nyt on oikein käymässä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu