että on olemassa ihokeliakiaa ..oireina kutisevia näppyjä ranteis mm...onko kellään todettu
no nyt selvis
lekuri kertoi
1569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ystävälläni oli vuosikausia kutisevaa ihottumaa ranteissa ja taipeissa. Olihan hänellä ripuliakin, mutta ei sitä ymmärretty ihottumaan yhdistää. Lopulta ripuli tuli niin pahaksi, että se oli tutkittava, jolloin selvisi, että hänellä oli tavallisen keliakian lisäksi ihokeliakia ja laktoosi-intoleranssi.
Siitä alkoi äärimmäisen tarkka ruokavalio. Koska oli myöa laktoosi-intoleranssi, elämästä tuli aika hankalaa. Jonkin ajan kuluttua se kuitenkin parani, jolloin voi taas syödä maitotuotteita. Näin kuulema käy usein, kun keliakiaa ruvetaan hoitamaan ruokavaliolla. Se on kuitenkin ehdoton.
Kun ystäväni esim. tulee meille kylään, olen hyvin tarkka, mitä hänelle tarjoan. Ei esim. jäätelöä voi tarjota , ellei ole varmistunut sen gluteenittomuudesta. En myöskään koskaan leikkaa hänelle leipää ym. tavallisella leikkuulaudalla, enkä voitele hänen leipiään sellaisella veitsellä, jolla on voideltu tavallisia leipiä.
Kyllä sairauden kanssa pärjää, kunhan on tarkkana ja huolehtii, että saa kuitenkin tarpeelliset vitamiinit sun.muut.
Pyydä lääkärintodistus, jolla voit hakea Kelasta korvausta gluteenittomsta ruoasta, joka on aika kallista.
Kylään mennessäsi ota varmuuden vuoksi omat eväät mukaasi, ettet joudu olemaan tyhjin suin. Ystäväni eräs työkaveri tarjosi aina pelkkää kahvia, kunnes toinen työkaveri lähetti hänelle tarjottavaksi gluteenittomia keksejä, joita oli jäänyt yli ystäväni edelliseltä vierailulta. Siis keksejä kierrätettiin.
Itselläni on aina pakastimessa hänelle sopivaa tarjottavaa, mutta kaikki eivät ymmärrä kuinka tylsää on istua kahvipöydässä katsellen toisten syömistä. Kuitenkaan ei vaadi kuin vähän vaivaa ja huomiota esim. vakituiselle vieraalle säilyttää pakastimessa jotain tarjottavaa.