Kertokaa kokemuksia eri koneista, mm. akkuporat, kuviosahat, jiirisirkkelit, pitäis uusia ja ostella vähän yhtä ja toista. Missä nykyään merkkien suhteen mennään, hinta/laatusuhde ym.. Olen jotenkin oppinut ja mieltynyt siniseen boschiin, mutta erityisesti milwaukee ja dewalt on alkanut kiinnostaa. Kertokaa kenellä on kokemusta ja voi suositella tai kehottaa välttämään jotain. Kiitos asiallisista vinkeistä.
Vertailu sähkökoneista
sininen bosch
1311380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
puolesta saatuja kokemuksia.
Sininen Bosch: 1400 Watin "pikkurälläkkä" nopeuden säädöllä on osoittautunut hyväksi ja lujaksi. Isot, 230 mm:n laikalla varustetut olivat pettymyksiä. Pulttikoneena sinen Bosch on taas painava, tehoton eikä mikään mahdottoman luja.
Akkuporien ykkönen on mielestäni Panasonic.
Feinin hyvyyttä tuskin kukaan pystyy kiistämään, mutta hintakin on todella kova.
Itselle on tullut osteltua nykyisin etupäässä Makitaa, omaan käyttööni mielestäni erinomainen hinta/laatusuhde. Liekö missään koneessa kuitenkaan paras, mutta jokatapauksessa hyvä.
Milwaukeesta ei pahemmin kokemuksia olem mutta ne mitä on ovat antaneet hyvän kuvan.
Metabolla on vanhastaan hyvä maine, ansaitusti ja eiköhän se yritä pitää maineestaan kiinni.
Vihreitä Boscheja, Skillejä ja läkkäntekkereitä, varsinkin viimeksi mainittua en jaksa edes pitää työkaluna, vaikka lienevätkin parempia kuin Gernit ja Einhellit.
joo vähän on itellä mennyt samaan linjaan.Eipä taida olla yhtään kategorisesti parasta merkkiä paitsi ehkä hilti.
Makitaa on tullut osteltua,Akkukoneiden ykkönnen on pana. Dewalttia,boschia en pidä työkaluina ollenkaan.
itellä ollu dewaltteja ja todella hyvii ja kestävii on ollu
Aina kun kone on bosch, ja vielä sininen, niin ei kenenkään tarvitse epäillä sen laatua. Dewaltkin on laadukas mutta järjettömän kallis, siis huono hinnan ja laadun suhde. Makita taitaa olla se kone jolla on paras hinnan ja laadun suhde. Tässä merkissä saa ammattikoneita samalla rahalla kuin muissa merkeissä harrastajakoneita. Esim, Makitan tasohiomakoneet maksavat 50,00 €- 95,00 €. Jos joku on sitä mieltä, että sininen Bosch ei ole edes kone, niin taitaa olla kaalissa jokin ruuvi löysällä. Sinisellä Boschilla on maailman tiukin laatukontrolli ja lopputarkastus. Joten kyllä ne laatukoneita ovat ihan kärkipäästä. Etenkin Boschin sinisen sarjan käsiyläjyrsimet ovat niin korkeatasoisia laitteita, että niitä ei voita mikään, ja tämä ei ole makuasia, vaan fakta.
En pidä boscheja työkaluina ollenkaan koska vihreät on leikkikaluja ja siniset traktoreita.
Kestävyydestä voit olla oikeassa. Se nyt vaan niin kun hommia tekee niin työkalun käyttöominaisuuksilla on enemmän merkitystä kuin teoreettisella kestävyydellä.
Ammattikäytössä kaikki hajoaa jopa siniset boschit,hiltit ja makitatkin. Mutta makitat on siroja,kevyitä,hiljaisia ym. Niitä on mahdottoman mukava käyttää. Testatuita boscheja en huoli. Enkä montaa metaboakaan.
Yläjyrsimistä kovia on hitachi ja ryobi.
Meikällä on kauan ollut sininen Bosch porakone 500 W. Tehoa siinä tuntuun olevan enemmän kuin monessa 700 wattisessa. Kone on kestävä mutta käteen sopimaton. Kahva on todella paksu eli siitä ei saa kunnon otetta. Kone on pitkä ja painava. Ranne rasittuu poratessa. Tehonrajoitusta ei ole. Monta kertaa kone on lähtenyt kädestä esim. harppiporaa käytettäessä ja johto kelautunut koneen ympäri. Ergonomisesti pidin enemmän B&D:stä, mutta se halpiskoneena otti ja hajosi. Olen katsellut uutta kevyttä konetta.
DeWalt on ihan hyvä merkki mutta jokaisessa koneessa on hintaan lisätty mainoskuluja melko paljon. Eli hinta ja laatu eivät kulje samaa rataa.
Makitaa uskaltaa suositella jokaiselle koska siinä on hinta ja laatu kohdalla.
Kykkä kait alkaa kaikki kalliimmat ammattityökalut olemaan varsin hyviä. Luulisin asian enemmän perustuvan "fiilikseen" ja työkalun käteensopivuuteen. Siitä olen kyllä yhden kirjoittaneen kanssa täysin eri linjoilla, että siniset boschit olisi huonoja?? Kyllä ne kuitenkin taitaa oikeasti olla parhaasta päästä. Ainakin mulla aika pitkä-aikainen kokemus, kaikki ollut oikein hyviä ja käyttövarmoja laitteita. Aion ostaa niitä myös jatkossa.
Yksi ääni lisää Sinisen Bosch-linjan käyttäjille.
Itselläni on Boschin katkaisu/jiirisirkkeli GCM10SD ja kyllä se on aivan loistava työkalu.
Hinta/laatusuhde on jopa parempi kuin Makitassa ja ergonomiakin on hyvä, kääntyvä kahva on erinomainen. Tarkkakin tuntuu olevan ja tehoja riittää.
Makita 1013 olisi ollut aika lailla kalliimpi kuin tuo...
"Makita 1013 olisi ollut aika lailla kalliimpi kuin tuo..." Kuitenki makita 1013 on joka euron arvoinen ja paras luokassaan.
En tiedä onko muilla samoja kokemuksia mutta itselläni sekä kaverilla Boschin toinen akku sippasi alle parin vuoden käytön. Molempia akkuja olen yrittänyt käyttää tasapuolisesti. Kyseessä 12V porakone.
Toinen akku sen sijaan porskuttaa jo neljättä vuotta ihan hyvin.
että pitäisi olla kestävä, mutta paino ja ergonomia pyllystä.
Tallikaverilla on ilmastointi firma ja muuten on kaikki sähkövermeet pansun langattomia mutta oli ostanut Milwaukeen akkupeltisakset (? muistaakseni) ja ilmeisesti leikkasi ihan hyvin mutta painaa niin hemmetisti.
Parhaa vehkeet on gern sarjassa, halpoja,pitkä takuu ja pelaa hyvin.Ammatikseni käyttelen niitä.