Kaipaisin asiallisia mielipiteitä kun pitäisi valita auto volvo V40 ja VW passat variantin väliltä.Vuosimalli olisi >98.
Kiitokset etukäteen.
Kiitokset etukäteen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
En omaa kokemusta volkkarista enkä V40, mutta kavereilla on. Toisella TDi passat vm 99 ja toisella V40 vm 98. Näin voisin sanoa, että kannattanee ostaa volkkari. on nääs sen verran ollut V40 vikoja...kytkin ja laatikko ongelmia ihan riittämiin!!!!
Itse ajelen 850 volvolla, joten jos aiot volvon hommata, niin homma oikea volvo ei noita 40 sarjan rellu/mitsubishi sekoituksia!
Mitä vitun rellua tai mitsua on 40 sarjan volvossa??? Alkaa vittu vituttamaan noi pikkupojujen kommentit ajelin itse kaksi vuotta s40 volvolla ja oli loistava peli..
Kerro sinäkin kamuseni isillesi,että alkaa olla autonvaihdon aika...alkaa kasipuolikasta jo ikä painaa.
Ei millään pahalla, mutta mitsua on alusta ja rellua kansi... ainakin mun 2.0 koneessa... Mutta kyllä V40 on erittäin hyvä vaihtoehto! Tosin volkkarista ei kokemuksia kuplaa enempää...
Pikku "Volvossa" on ranskalainen kone.
Ja ne valmistetaan vanhalla Daffin tuotantolinjalla.
Jos pojuttelultasi ehdit, niin kysy isältäsi millaista laatua edusti DAF.
Sama perinne jatkuu näissä pikku "Volvoissa", joiden paras kohta on ranskalainen kone ja se ei ole välttämättä imartelevasti sanottu.
40 sarja bensakoneet ovat 850 moottorista pienennettyjä l. puhtaasti volvon omia koneita. Dieselit tulee Renaultilta jonka on arvostettu moottoritoimittaja (laatu taatusti paremaa kuin VAG:lla. DAF:n ja nyky 40-sarjan vertaaminen on sama kun sanoisi että Porche Boxter on ihan paska kun samassa tehtaassa on tehty Talbotteja.
Sinällään Passat ja 40 sarja on hieman outo vertailupari kun ovat aika eri hinta ja kokoluokassa. Eli aika perus Passatin hinnalla saa aika makean 40 sarjalaisen. Itsellä jälkimmäisestä on kokemusta ja tilat on yllättävän hyvät vaikkei auto varsinaiseksi farkuksi voi luonnehtia. 40 sarja kannattaa ottaa vm 2000 (uudet moottorit) tai mielluummin vm 2001 alkaen (alustan parannukset).
Noista karvalakkimallien kansista en tiedä,mutta varmuudella voin sanoa että edes sinun volvossa ei alusta ole mitsua,ellet ole itse sinne laittanut esim coltin iskareita ja jousia.
Pohjalevy sensijaan on,ja itseasiassa aika monia autoja tehdään samoille pohjalevyille.
Olen pahoillani jos olen mielesi pahoittanut...minun tietoni tuohon pariin VW ja V40 on tosiaan toisen käden tietoa. olet siinä kyllä oikeassa, että minun olisi varmaan aihetta uudempaa esim. V70 aika katsella. Lienee on parempi kuitenkin pysyä noissa "oikeissa" volvoissa niin ei tule pettymyksiä :-)
Toivottavasti jatkossa en tule kirjoittaneeksi loukkaavia kommentteja, että sinun kaltaisesi auton omistajat eivät menetä yö uniaan!
Passat ehdottamasti olisi minun valintani TDI koneella varustettuna. Tilaa on käsittääkseni kuitenkin v40:een verrattuna jonkin verran enemmän.
Btw... vag:n 1.9TDI koneissa on eroa esim. alaväännössä huomattavasti 00 ja 97 mallin välillä.
on ainakin pelannut tosi hyvin. Ainakin turboissa volvon kone ja vaihteisto ( m56 laatikko mm. v70 sarjassa. ).Passatti varmaan mukavampi, volvo kyllä kulkee ja pelaa eri malliin. Nämä on makuasioita, itse en vaihda volvosta hevillä toiseen merkkiin! Kyllä se traktori lumikasasta aina lähtee, vaikka viekin bensaa kiitettävästi!
kyllä toi passatin lista aika pitkä on volvoon veraattuna!
http://www2.helsinginsanomat.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/vikasarja.jsp
Tottakai pitää myös ottaa huomioon se, että Passattia on valmistettu varmaan 20 vuotta ja Volvoa kohta vasta 7 vuotta.
Tuossa listassa on kaikkien eri mallisten Passattien viat. Jos noin lasket, niin katso myös 440/460 ja 340/360 Volvojen vikalistat ja laita ne kaikki yhteen.....
VW Passat, nimittäin tilaa on! Itsellä oli syksyllä juuri samat autot vaihtoehtoina ja vw tuli valittua juuri tilan vuoksi. Volvon yleisesti parempi varustetaso kiinnosti mutta kyllä noista Passateistakin löytyy varusteltujakin yksilöitä.
Itselläni oli diesel-auton tarve ja myös paljon kehuttu tdi-kone osottautui mielestäni mukavammaksi, ja varsinki moottorin käyntiääni auton sisään oli Passatissa hiljaisempi.
Mutta nämä asiathan ovat sellaisia, joista on ihan turha väitellä, jokaisella merkillä on omat kannattajansa! Hyviä autoja molemmat!!!
Kun en tarkemmin kriteerejäsi tiedä, niin en osaa sanoa muuta kuin selviä mitattavia faktoja.
1)Jos tarvitset tilavan auton, unohda V40
2)Jos taas varusteet ovat tärkeitä, niin todennäköisesti niitä löytyy käytetystä Volvosta kuitenkin Passattia enemmän.
3)Ajo-ominaisuudet ovat kyllä makua-asia, mutta Passatissa on ikäänkuin isomman auton tunnelma, Volvo taas ketterämpi ja sporttisempi. Tietysti kone- ja alustavaihtoehdot ovat luku sinänsä, mutta et varmaan vertaa esim. t4 ja Passat 1.6- malleja?
4) Passatiin saat tosi taloudellisena dieselinä, Volvon dieselit eivät ole yhtä hienoja pelejä.
5)Käytetty rahamäärä/suorituskyky- vertailussa Volvo voittaa. Löytyy 2.0t ja t4-mallit käytettynä suht. sopivasti.
Passat vastaa kokoluokaltaan ja ominaisuuksiltaan V70:stä, eikä suinkaan V40:stä. V40:n kilpailija VW-leirissä on Golf.
Tietenkin Volvo haluaa yrittää "ylentää" V40:n isompaan luokkaan, mutta kun itse käy istuskelemassa autojen sisällä ja vertailee mittoja vaikkapa TM:stä, huomaa tämän.
Itselläni on nyt vanhakoppainen V70, joka on sinänsä ihan hyvä auto, mutta luulenpa ostavani seuraavaksi Passat Variantin: sen saa selkeästi edullisemmin vastaavin ominaisuuksin, ja laadukkuudessa/melussa/ajo-ominaisuuksissa ei tarvitse tinkiä. Ainoastaan status muuttuu hieman arkisemmaksi, mutta sehän on vain hyvä asia, eivätpähän sukulaiset kuvittele liikoja optioistani ;-)
Kiitos kaikille mielipiteistä.Päädyin passattiin.
V40 oli yksinkertaisesti liian pieni tiloiltaan.
Hyviä autoja epäilemättä molemmat.