Verkostomarkkinointiyritys, mikä se on?

Apua tarvitseva

Hei!

Opettaja pyysi tekemään esityksen verkostomarkkinointoyrityksestä. No, rupesin sitten selvittämään mitä kyseisiä yrityksiä Suomessa toimii ja eräällä internetsivustolla mainittiin Oriflame ja Tupperware. Ajattelin Dermosilin olevan kovin samankaltainen kuin Oriflamen ja koska omistan esitteitä Dermosilistä niin rupesin tekemään esitelmääni siitä. Kun en löytänyt tarpeeksi tietoa otin yhtyettä Dermosiliin ja sain vastaukseksi: Emme voi auttaa, teemme suoramyyntiä eikä meillä ole verkostomarkkinoinnin piirteitä.

Tässä vaiheessa rupesin tosissani pohtimaan suoramyynnin ja verkostomarkkinoinnin eroa.

Vaihdoin yritystä, Tupperware.. No, äsken kun luin tästä Tupperwaresta niin eteen pomppasi lause heidän kotisivuillaan: Tupperware on tänä päivänä yksi maailman suurimmista suoramyyntiyrityksistä.

MIKÄ ON VERKOSTOMARKKINOINTIYRITYS? :D Jos joku tietää niin olkoon niin kiltti että kertoo minulle, hermostun kohta kun en saa tätä esitelmää aikaiseksi. :( Mitä semmosia firmoja on?

Kiitos! :)

12

2117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollilind

      Verkostomarkkinointiyritys on sellainen, jossa rekrytoidaan muitakin myymään ja saadaan palkkiot hänen myynneistään. Samoin kun tämä ihminen rekrytoi, niin siitäkin saat palkkiot ja näin jatketaan 5-8 tasoon firmasta riippuen.

      Verkostomarkkinointiyrityksiä ovat mmm. GNLD, Herbalife, Satunallet, Tahitian noni, Ecoway, Avon, Anway, Partylife, Prendimi, Enliven. Nämä nyt tulee ensiksi mieleen.

      Olli

      • nämä

        Tuppeware ja Oriflame.


    • jotain alkuun
    • Bohemian

      Onko tuo Tupperware verkostomarkkinointiyritys? :)

      • joskus ennenvanhaan

        Mutta ei ole enää


    • Mikko pa

      http://verkostomarkkinointi.blogspot.com/

      Siinä olisi varmaan jotain apua esitykseesi...

      Mäntysen Teemunkin sivut saattavat valaista asiaa.

      http://koti.mbnet.fi/mantynen/verkostomarkkinointi.htm

      Kannattaa tutustua myös Haipolan Petterin sivuihin

      http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/index.htm

      Tässä kanssa iltalukemista

      http://antiverkosto.bittikeskus.com/new2/pages/etusivu.php?lang=EN

    • AdaFlink

      ... vaikea aihe lyhyesti käsiteltäväksi. Monesti on vaikea hahmottaa (kuten olet huomannutkin) eri firmojen toimintaa. Eti sellaisia, jotka ovat pitempään toimineet markkinoilla.

      Esim. monesti monet kusetuslafkat (WGI ja Move) markkinoivat palveluitaan/tuotteitaan verkostomarkkinoinnin nimikkeellä, mutta todellisuudessa ne ovat jotain aivan muuta. WGI tuomittiin rahankeräysrikoksesta ja Movea on syyttäjä päättäny syyttää samoin rahankeräysrikoksesta.

      Ota vaikkapa esityksen loppuun jokunen lause noista kahdesta, niin ehkäpä monelle selviää, jotta mikä on ns. laillista verkostomarkkinointia ja mikä laitonta. Mpa:n mainitsemasta Mursiksen blogista noista molemmista löytyy hyvää tietoa.

      Tsemppiä esitelmään.

    • VM:n ja suoramyynnin eroja

      1. Verkostomarkkinointi on suoramyynnin muoto, jossa suoramyyntiyritysten edustajat saavat tuottoja paitsi omasta myynnistään, myös yhtiölle hankkimiensa edustajien myynnistä.
      Pelkässä suoramyynnissä taas ei voi saada palkkioita yhtiölle hankkimiensa edustajien myynnistä.

      2. Jotkut pyramidipelit väittävät olevansa verkostomarkkinointia, mutta ovatkin laittomia pyramidipelejä, joissa ansainta perustuu pääosin myöhemmin mukaantulevien pelaajien kerta- tai toistuvaismaksuihin. Esimerkiksi Move / S2E -pelissä ansainta perustuu pääosin noihin.

      3. Oriflame voisi olla hyvä tutustumiskohde. Oriflame on yksi maailman merkittävimpiä verkostomarkkinointiyrityksiä.

      Jotkut väittävät ettei Oriflame ole verkostomarkkinointiyritys. Mutta Oriflame itse esimerkiksi virallisilla internetsivuillaan kertoo toiminnan perustuvan verkostomarkkinointiin.

      4. Muita mahdollisuuksia: http://www.nuskin.com, http://www.herbalife.com, http://www.shaklee.com, http://www.thebodyshopathome.com.

      Suomessa voisi olla järkevää pitää esitelmä yhtiöstä joka myös toimii Suomessa. Eli esim. Oriflame, Herbalife, Nuskin.

      Tupperwaren Suomen palkkiojärjestelmää en tiedä, joten en tiedä toimiiko Tupperware Suomessa verkostomarkkinoinnin periaatteella. Monissa muissa maissa se toimii, mutta Suomesta en tiedä.

    • mlm
    • Ihmisten kannattaa katsoa esim.Entisiin itä-blogin maihin kun puhuu verkosto,tai pyramidi sijotuksiin

    • Tarvitsetko tietoa vielä?
      Voin laittaa sulle jonkun kaavion
      [email protected]
      Pyydä sieltä

    • Äsjakooketju

      S-ketsu ja K-ketju verkostopyramidit rulettaa... Buahahhahahaaaaaaaaaaaaaaa
      BuahhahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaBuahahahahaaaaaaaaaaaaa
      BuahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBuahahahahaaaaaaaaaaaaaaaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11339
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      44
      3892
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      114
      3068
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      127
      2406
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2065
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1771
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      304
      1029
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      820
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      765
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe