ravintolisät sun muut

Olen syönyt kohta puolen vuoden apo-kuurin akneen ja naama ollut suht ok. Mutta olen melko varma siitä että kun kuuri loppuu niin naama tulee taas räjähtämään! :(

Kyselisinkin nyt jo etukäteen, että minkälaisilla ravintolisillä ja muilla terveellisemmillä "rohdoilla" voisin sitten rueta naamaa parantamaan, kun lääkkeisiin en haluaisi enää turvautua kun olen jo lähemmäs 6 vuotta syönyt millon Diane Novaa ja millon apoja! =/ Olen ollut lukevani jotain esim. omega3:sten ja maitohappojen myönteisistä vaikutuksista...?? Kertokaa lisää.. :)
2429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

itse söin keväästä alkaen Tetralysal kuuria yli 5kk, sen aikana naama oli ok, ei täysin finnitön, mut ihan normaali. Kuuri loppui vähän yli kk sitten ja naama räjähti n.2vk loppumisesta!! Suuria ihonalaisia paiseita :( Rupesin syömään maitohappobakteereja sekä omega 3 2- tai jopa 3-kertaisen annoksen monivitamiinia, helokkiöljykapseleita (näitä söin jo kuurin aikana, mut en kyl huomannu niistä mitään vaikutuksia, jotkut vaan suosittelee). Lisäksi oon nyt yrittänyt noudattaa vähähiilihydraattista ruokavaliota, vaikka vähän hankalaa on ollut, mut kyl nyt näyttää naama jo hiukan paremmalta. Päätin myös kokeilla jonkun suositteleman apteekin Favora ihonhoitosarjan, tällä hetkellä käytössä kosteusvoide, kun mulla on tosi kuiva mut helposti rasvoittuva iho, niin tää voide näyttää sopivan hyvin,kosteuttaa tehokkaasti, vaikka vasta pari päivää olen käyttänyt :)

Äänestä

Maitohappoja en ole syönyt, mutta helokkeja, sinkkiä 2x annoksen, omega-3:a kolme kapselia/pvä ja kromia ohjeiden mukaan. Ainakin sinkki- ja omega-annoksen nostamisen jälkeen ihoni on ollut parempana.
Jätä sokeri pois: karkit, sokerilimut ja mehut ym. mikä sisältää selvästi sokeria. Olen huomannut muutosta parempaan kun näin tein.. isoja kipeitä paiseita ei tule niin paljoa enää. Vältä vaaleaa viljaa/vehnää (huom. olut ;) ).. Itse en ole ajatellut mitää vähähiilihydraattisia juttuja, mutta se, että syö terveellisesti ja vain sitä mitä keho tarvitsee, auttaa varmasti paljon. Googleta ruokavalio akne, löytyy aika paljon kaikkea.
Itse lopetin e-pillerit (ensin Diane Nova ja sitten Mercilon) heinäkuussa 2,5 vuoden syönnin jälkeen. Ensimmäiset 3kk iho oli suht ok; finnejä tuli enemmän kun ennen, muttei mitenkään erityisen paljon. Sitten finnit iski leuan molemmin puolin...ja niiden kanssa on sitten taisteltu. Iho on ollu aika kamalassa kunnossa juuri tuosta leuan alueelta. Otsassa oli alkuun paljon pientä näppylää, mutta otsatukan leikattuani se kohta naamasta on saanut olla suht rauhassa niin ei ole kovin pahana enää. Näyttää hieman siltä, että finniaulue olisi laajenemassa poskille myös. Pahin syntini lienee ihon näprääminen ja finnien puhkomien, jonka takia arpia on nyt enemmän kun finnejä ->iho näyttää pahemmalta kun onkaan. Syön antibiootteja (nyt 1,5kk) ja käytän Skinorenia, jotka nekin varmaan hillitsee jonkun verran. Puhdistan ihoa Dr.Hauschkan tuotteilla. Aamulla tosin vaan vesipesu ja kevyt pyyhintä kasvovedellä suihkutetulla vanulapulla ja sitten kasvoöljyä, illalla puhdistusemulsiolla meikit pois ja kasvovesi eikä mitään rasvaa (paitsi sitä Skinorenia).
Tyynyliina kannattaa vaihtaa pari kertaa viikossa jne... Onhan näitä niksejä joka lähtöön. Tsemppiä! Toivottavasti löyty jotain apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mömmöt kirjoitti:

Olen syönyt kohta puolen vuoden apo-kuurin akneen ja naama ollut suht ok. Mutta olen melko varma siitä että kun kuuri loppuu niin naama tulee taas räjähtämään! :(

Kyselisinkin nyt jo etukäteen, että minkälaisilla ravintolisillä ja muilla terveellisemmillä "rohdoilla" voisin sitten rueta naamaa parantamaan, kun lääkkeisiin en haluaisi enää turvautua kun olen jo lähemmäs 6 vuotta syönyt millon Diane Novaa ja millon apoja! =/ Olen ollut lukevani jotain esim. omega3:sten ja maitohappojen myönteisistä vaikutuksista...?? Kertokaa lisää.. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu