Pitääkö olla atk nero että voi nettikaupan pitäjäksi ryhtyä?

entajuumitään;)

Halu olisi kova laittaa oma nettikauppa pystyyn,mutta epäiröin omia taitojani.Ihan vaan perus taidot omaan ja nettiä osaan käyttää. Onko ihan toivoton ajatus aloittaa omaa kauppaa, jos ei hallitse kaikkea koneisiin liityvää?

2

529

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alan kilpailutilanne näyttää jo melko hurjalta alottelevan kannalta. Jos kuitenkin olet varma, että voit esim. ostaa muita halvemmalla ja saat tuotteesi eteenpäin järkevässä ajassa, eli sen legendaarisen liikevaihdon pyörimään niin anna palaa.

      Kysehhän on rahan liikkeestä. Mitä nopeammin suhteessa kilpailijoihisi saat tuotteesi myytyä ja samalla pidettyä ostohintasi järkevällä tasolla, sitä todennäköisemmin saatat menestyä.

      Myös se mitä ajattelit alkaa myymään on tärkeää. Jos myyt jotain mitä kaikki tarvitsevat eikä kukaan tarjoa, olet vahvoilla. Jos kuitenkin myyt esim. tietokoneen komponentteja olet suossa jos et saa varastoasi "lentoon". Tuotteiden arvon lasku on nopeaa ja alalla on paljon yrityksiä. Voit myös valita valikoimiisi hankalammin saatavia tai erityisen laadukkaita tuotteita, niille on aina oma ostajakuntansa.

      Voit tietysti luottaa myös johonkin "edgeen", joka vain sinulla on. Verkossa tämäkin alkaa olla jo todella haastavaa.

      Nyky netin käyttäjä, eli tuleva asiakkaasi, osaa todennäköisesti käyttää hintavertailuja ja koska hän on myös pihi ja ahne, ostaa hän sieltä mistä halvimmalla saa. Voit myös koittaa etsiä kilpailuetua halvemmasta kuljetuksesta jos omaat tietotaitoa siltä alalta. Vastaavasti kilpailla voit myös maksuajalla. Yksi yritysten välisessä kaupassa käytetty keino on antaa alennusta nopeasta maksusta ja ottaa korkoa pidemmästä maksuajasta. Voit itse myydä tuotteitasi "rahoittaen" eli annat pitkän maksuajan ilman korkoja. ..tämä tietysti maksaa sinulle. (tuotteen hinta on periaatteessa määrätty markkinoiden toimesta, joten joku aina maksaa erotuksen, mieluummin asiakas kuin sinä)

      Ehkä kaikkein tärkein asia on kuitenkin markkinointi. Mitä enemmän saat näkyvyyttä oikeassa paikassa sitä useampi saattaa innostua käyttämään SINUN nettikauppaasi, muiden sijaan.

      Periaatteessahan voi myydä mitä tahansa moskaa kunhan markkinoit hyvin. Vrt. Europehouse, joka myy periaatteessa täysin tarpeetonta tavaraa, mutta on vieläkin hengissä! (Hatunnoston arvoinen temppu)

      Oletan kuitenkin kysymyksen asettelusta, että haluat alkaa myydä tietokoneita ja/tai komponentteja. Tärkein tehtäväsi on välittömästi päättää että kenelle myyt. Jos myyt matti meikäläisille, joka "päivittää" harvoin on asiakaspalveluun satsaaminen suunnattava siihen hetkeen että hän avaa sivusi. Jos taas päädyt myymään nopeammin laitteistoja päivittään asiakaskuntaan on jälkimarkkinointi asiakashankinnan ohella erittäin merkittävää.

      Yritysten välisessä kaupassa, hintaa tärkeämpää on luotettavuus ja laatu. Sopimusten saaminen toisaalta vaati suuria ponnisteluja aloittelevalta. B2C:ssä puolestasi haluat taas saada massan liikkeelle, jolloin yksittäinen asiakas ei ole niin tärkeää kuin koko asiakaskunta. Huonot uutiset ovat kuitenkin valoakin nopeammin liikkuva suure, joten älä anna siihenkään aihetta.

      Nettikaupan kantava teema taitaa olla kuitenkin se, että sinulla ei ole myymälän kustannuksia ja varastoida voit vaikka kotonasi, varsinkin kun tavarasi on pientä (huom ilmaista ei silti! Muista sitoutuneen pääoman korko ja varaston arvon lasku noinkin "pilaantuvalla" tuotteella kuten komponentti.)

      Kaiken keskeisintä on kuitenkin saada sitä myyntiä. Se että osaat tehdä verkkosivun, jolla voi myydä tavaraa ei ole syy alkaa yrittämään. Yhtähyvin voisit myydä vaikka huuto.netissä. Jos taas uskot saavasi tuotteesi kaupaksi, kannattaa sinun ehdottomasti perustaa se nettikauppasi, myit sitten mitä tahansa.

      Jaa, niin se edgesi voi olla vaikka tämmöinen:
      Jos olet jostain suuremmasta kaupungista ja omistat itse auton, niin kuljeta itse tuotteesi tietylle alueelle kotiin kuljetuksena esim viiden tai vaikka seitsemän jälkeen (sinullahan ei ole yrittäjänä mitään työaikarajoituksia), jolloin matti meikäläisistä osa alkaa jo olla kotona. Järjestelet vaan kuljetuksen niin, että heität yhden ainoan keikan per päivä, jolloin saat kustannukset alemmas. Nämä kustannukset puolestasi saat pyörittää sitten yrityksesi kautta ja laskea edelleen tuotteidesi hintoja. Jos ihan vallan Oy:n perustat niin taidatpa saada vaikkapa sen autonkin sillä alkupääomakustannuksella, jonka joudut jokatapauksessa sijoittamaan (sen siis taisi saada sijoittaa siihen yritykseen, eikä sillä "osteta" valtiolta mitään. Joka myös taitaa olla aika yleinen harhakuvitelma).

      Tämän edgen "tarjoan" puhtaasti vastalauseena nykyisille käsittämättömille lähetyskuluille.

      No jopas tuli löpinät, heh. Pitäiskö vielä summata varulta:

      Jos olet varma että saat myytyä voitolla, niin ala ihmeessä myymään! (muista kuitenkin yrittäjyyden riskit!)

      Jos liikeideasi taas lepää puhtaasti sillä pohjalla, että osaat tehdä webbisivut, jolla voit myydä, niin ei kannata! (ellet myy sitä webbisivujen tekemis osaamista ;)

    • Matti Oy

      Itsekin laitoin oman nettikaupan pystyyn kun sain laskutusohjelmaani nettikauppa palikan. Vähän täytyi selvitellä nettisivuni salasanoja, että pääsin uploadaamaan ostoskorisivut. Nyt kuitenkin pelaa nätisti.

      Aiemmin oli netistä ladattu testiohjelma, mutta sen saaminen yhteensopivaksi laskutusohjelmaani oli aivan mahdotonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      316
      5189
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      117
      2715
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1706
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      117
      1316
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      351
      1102
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      139
      1064
    7. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      274
      1028
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      37
      919
    9. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      101
      912
    10. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      41
      865
    Aihe