Meidän

uusio-isänpäivänä

Lapseni isä katosi kuvioista jo vuonna -98. Itse lähdin. Hän piti vielä hetken yhteyttä lapseemme, mutta kun pappi sanoi aamen hänelle ja uudelle vaimollensa. Hän unohti lapsemme kokonaan. Ei tule kuin joulukortti ja siihenkään hän ei kirjoita isä vaan oman nimensä. Lapselleni en opettanut, että isää pitää inhota. Koskaan en hänen kuullen isäänsä moittinut. Olisin halunnut, että he tapaisivat toisiaan. Joka vuosi lähetän kuvan hänelle lapsestansa, mitään ei kuulu takaisin. Aluksi lapseni piirsi isänpäiväksi kortin, mutta muöhemmin hän ei enää halunnut. Isä oli hylännyt hänet hän sanoi.

Löysin uuden elämänkumppanin ja pian lapseni pyysi, että hän saa sanoa häntä isäksi. Aluksi se tuntui hyvinkin oudolta, mutta nyt siihen on jo tottunut. Hän on se joka on ollut lapseni kasvattaja. Hän on siis lapseni uusio-isä ja on ehdottomasti ansainnut isänpäivän ja saa myös sen.Heillä on erittäin hyvä suhde ja oudompi ei edes tiedä, että hän ei ole biologinen isä.

Hyvää isänpäivää kaikille isille, myös lapseni isälle.

1

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teille!

      Jostain luinkin kommentin,
      ettei siittäjä ja kasvattaja ole aina sama henkilö.
      Mutta isänä (tai sen roolissa) voi molemmat toimia,
      joko huonosti tai erittäin hyvin!

      Ei se veriside aina mitään sano...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10936
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10399
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5841
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4654
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3146
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3135
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1943
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1528
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1360
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1294
    Aihe