Kävin tänään koulun terkkarilla kun olin "kuulustelussa" kun hain itselleni ehkäisypillereitä. Siinä piti punnita ja menin siinä toivossa puntarille, että olisin laihtunut. Sillä olen muuttanut ruokavaliotani ja onnistunut sen pitämisessä mielestäno melko hyvin.
Järkytyksekseni terkkari sanoi painokseni (vaatteet päällä) 89kg!!!!!!! Ja olen pitkä vaivaiset 158cm!
Tämä jos mikä saa jo ihmisen masentumaan!! Olisiko muita samassa tilanteessa olevia tai olisiko jollain minua viisaammalla mitään neuvoja!? :'(
Järkytyksekseni terkkari sanoi painokseni (vaatteet päällä) 89kg!!!!!!! Ja olen pitkä vaivaiset 158cm!
Tämä jos mikä saa jo ihmisen masentumaan!! Olisiko muita samassa tilanteessa olevia tai olisiko jollain minua viisaammalla mitään neuvoja!? :'(
Vastaukset 15
Vanhimmat
kumminkin mies.masentaisi tuplasti jos olisit yksin,kokemusta on :(
Minkälaisia neuvoja kaipaat? Samassa tilanteessa olevia on varmaan vaikka kuinka paljon. Eipä se tietysti paljon lohduta.
Minkälainen ruokavaliosi oli ennen ja minkälainen nyt? Onko paino laskenut yhtään vai onko noussut? Ruokavalio on kaiken a ja o, mukana liikuntaa ainakin se puolituntia viikossa.
Muistathan sen, että laihduttamiseen paras keino on elämäntaparemontti, ei mikään kuuri.
Vai puoli tuntia viikossa liikuntaa ja kuvittelet painon putoavan? Vähän enemmän pitää kyllä panostaa, pyöreästi tunnin verran joka päivä olisi lähempänä. Punttisalille, ulos liikkumaan tai jumppaa kotona, välillä tympii, mutta tulokset motivoivat jatkamaan. Itse olen laihtunut 20 kg tänä vuonna. Kun lisää liikuntaa, ei tarvitse hirveästi muuttaa ruokailutottumuksia, mutta tietenkin sitäkin kannattaa vähän tarkkailla. Kohtuudella kaikkea ja paljon kärsivällisyyttä!
Juuri näin! Alku on jokaisella hieman hankalampaa mutta viikko viikolta liikunta käy keveämmin. 3-4 krt/vko vähintään 1 tunti kerrallaan ja tuloksia tulee. Kaikki herkut hevonkuuseen aluksi ja myöhemminkin sallii ne vain tiettynä viikonpäivänä, ei muuten lainkaan.
Kuulostaa tylsältä, mutta läskinä lyllertämiseen verrattuna onkin jo toista. Jos vielä ei peilikuva saa toimimaan, voi miettiä 2-tyypin diabetestä loppuelämän kaveriksi.
Oikotietä ei ole ja dieetit ovat vain startiksi tarkoitettuja joiden jälkeen saa miettiä loppuelämänsä tottumuksia terveempään suuntaan. Tai siis jos oikeasti haluaa tervehtyä ja näyttää muultakin kuin vesipöhöiseltä eskimolta. Valintoja, eikä edes vaikeita..
Oli tarkoitus kirjoittaa, että puoli tuntia päivässä. Jäi toi yksi sana pois. En siis kuvittele, että puoli tuntia viikossa riittää, mutta hyvä, kun korjasitte. My mistake.
Ei puoli tuntia riitä per päivä jos tuloksia haluaa. Aerobista liikuntaa 3-4 krt viikossa vähintään 1 tunti yhtäjaksoisesti, mieluummin 1,5-2 tuntia kerrallaan. Tästä omakohtaista kokemusta.
merkitys on ruokavaliolla. Ilman liikuntaakin on moni onnistuneesti laihduttanut. Liikkuminen on toki terveellistä, ja terveyden kannalta tuo puoli tuntia päivässä riittää.
Se on siis oikein hyvä liikuntamäärä ylipainoiselle uuden elämäntavan opettelijalle. Yli tunti päivässä on jo niin paljon, että luultavasti yritykseksi jää: jos ihminen ei ole juurikaan liikkunut ennen, tuo on jo ihan liikaakin liikuntaa.
minä olen tiputtanut painoa nyt 8,5kg vain sillä että olen muuttanut jääkaapin sisällön terveellisempään...vähärasvaista ja leivät tummiksi...ja annosten koot on pienentynyt ja entinen heikkous leipä on jäänyt vähille...ja nyt kun lisään pikkuhiljaa liikuntaa niin eiköhän se siitä tipu enemmän..=)
syö vähemmän ja liiku jätä paneminen sikseen.
taitaa olla kateutta ilmassa...itse kenties puutteessa.
Seksikin on liikuntaa ja siitä saa sitä hyvää oloa syömisen korvikkeeksi.
Eli enemmän seksiä vaan, kaikki seksidietille niin kilot lähtee!!!
aikuiselle, mutta tässä on kouluikäisestä kysymys. Ja huom. lihavasta kouluikäisestä. Onko hänellä edes vakituista poikaystävää.
Tämä kouluikäinen on jo 18v!!! Kyllä hän on jo riittävän kypsä seksielämään.
Joo tai sit sen panemisen vois muuntaa semmoseks, että nainen joutuu tekemään muutakin kuin makaamaan sängyllä kuin lahna, jolloin myös nainen laihtuisi.
seksielämään? Ihminen joka ei osaa edes syödä sopivasti.
Minä luulen,että noilla kiloilla sinulla ei ole suurtakaan vaaraa raskaudesta. Jätä pillerit ostamatta. Jos haluat vielä varmistaa asian kuluta säästöt lähimmällä Mäkkärillä.