Hei!
Haluaisin vain kertoa kaikille ketkä eivät tienneet ja keitä kiinnostaa, että liittymällä
www.hospitalityclub.org
sivustolla jäseneksi sinulla on mahdollisuus majoittua paikallisten ihmisten luona. Se ei maksa mitään ja ihmiset ottavat mielellään mukavia ja avoimia ulkomaanmatkaajia luokseen pariksi muutamaksi yöksi.
Itsekin epäilin aluksi mutta luulot karisivat viimeistään kun ukrainassa matkustaessamme löysimme helposti ja vaivattomasti yösijoja asiallisen tuntuisilta mukavilta ihmisiltä. He olivat todella avuliaita ja ystävällisiä sekä näyttivät kaupunkia yms. Ihan normaalia työssäkäyvää porukkaa..
Erityisesti baltian maissa näyttäisi olevan paljon majoitustarjontaa. Olemme itsekin majoittaneet ihmisiä Saksasta, Sveitsistä, Virosta, Usa:sta ja taas Saksasta. He kaikki ovat olleet todella mukavia ja iloisia, sekä ennenkaikkea, luotettavia ihmisiä. En itse edes kuulu kyseiseen "clubiin" mutta haluan vain ilmoitusluontoisesti kertoa että on olemassa myös tällainen vaihtoehto, jonka jo useat varmasti tiesitvätkin. Tämä ei tietenkään sovi kaikille, esim perheille ja aikataulumatkaajille. Mutta te muut valitkaa ihmeessä paikallinen lämmin koti kylmän ja sikahintaisen hotellihuoneen sijasta. Hyvää keskiviikkoillan loppua! :)
Majoitus paikallisten ihmisten luona!
2
558
Vastaukset
- Matkailu avartaa
Heti tein työtä käskettyä ja liityin. Olen monesti aikaisemminkin miettinyt vaan ei ole tullut noin helposti vastaan sopivaa osoitetta :))
Huomasin kyllä, että suurin osa on nuoria aikuisia, mutta uskon, että tämmönen keski-ikäinenkin sekä majoittaa että majoittuu mieluusti muualla kuin ainaisissa hotelleissa. Onkohan noita vastaavia muitakin järjestöjä? Luin jostain sellaisesta kodinvaihtosysteemistä. Että kun vaikka perhe Pariisista tulee tänne ja majoittuu meille niin me menemme samaan aikaan heidän kotiinsa Pariisiin :)) Onko sellaisesta kellään tietoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset23217229Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17512268Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El476037Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654898MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144865Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.213997Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843605Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1373050S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2891586- 851041