Mieheni on laittamassa perheeseemme metsästyskoiraa ja tietenkin pystykorvaa joka sopii linnustukseen kuulemma erityisen hyvin.Minulla taas kaikkea muuta kuin hyviä kokemuksia tuosta rodusta ja olen ehdottanut dreeveriä joka olisi minun mielestäni lapsiperheeseen parempi.Siis auttakaa minua.Mikä olisi hyvä koira perheeseemme?
"laulavalintukoira"
Tsetse
6593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei laula turhaan ja ompi lupsakka ja sosiaalinen.
Meillä on kaksi saksanseisojaa ja yksivuotias tytär.
Koirat on todella kilttejä lapselle ja vahtivat tarkkaan, etteivät vieraat vie mukanaan.
Ja lintukoirina aivan mahtavia.
Mutta toisaalta, meillä käy myös yksi suomenpystykorva, joka osaa olla ja jopa leikkiä tytön kanssa ja on monitaitoinen lintukoira, joka ajaa myös jänistä. Mutta kaikki tämähän riippuu koulutuksesta.
opetettua saksanseisojasi mahtavaksi lintukoiraksi? Meillä on nyt 1v6kk vanha saksanseisojan ja pystykorvan seropi ja isäntä on käyttänyt sitä metsällä ptkin syksyä. Koira säikähtää lentoon lähteviä lintuja metsässä, ei hauku muuta kuin oravaa..Jänistä se yrittää etsiä mutta jos löytää sille jäljet, se seuraa niitä vain vähän matkaa ja jättää sikseen. Pari pitempää ajua on ollut, mutta silloinkaan EI hauku! Vain ajaa. Mitä kannattaisi tehdä?
ei meidänkään setteri metsällä hauku vaan ainoastaan haravoi alueen läpi ja osoittaa missä lintu.
Tutustu Pohjanpystykorvaan. Uskallan sanoa, että on hieman tasaisempi luonteeltaan kuin Suomen pystykorva. Meillä on kaksi metsällä toimivaa, mutta täysin sisä/perhekoiraa. Tulevat toimeen myös lasten kanssa. Tietysti luonteissa löytyy eroja, mutta suosittelen tutustumaan rotuun.
Annahan ukkos päättää minkä koiran laittaa, niin saa mieluisen mettäkaverin! Sitäpaitsi pystykorva on tosi kiva ja helppo koira pitää sekä monipuolinen jahtikoira.