Miksi metalli- ja lasikuula kimmahtelevat hullunlailla laattalattialla? Voisi kuvitella, että vauhti hyytyisi nopeasti, kun kumpikaan kuula ei juuri anna tuon voiman alla periksi. Silti vauhti on hurjempaa kuin samankokoisella superpallolla. Ei tajua.
Vastaukset 6
- siitä..
kuinka paljon "antaa periksi" Riittää kun on kappaleella nopeutta, kimmoisuutta ja suuri tiheys.
Esim. saviklöntti antaa aika reilusti periksi mutta ei pomppaa ollenkaan.
Lasi ja tietyt teräkset on muuten erittäin kimmoista ainetta. Mitä tuo kimmoisuus sitten lieneekään? . Onko sitä että kappale pyrkii palautumaan pienistä muodonmuutoksista nopeasti?.
Pudotessa, pinna kohtaamisessa syntynyt pieni muodonmuutos palautuu nopeasti ja antaa hyvän kiihtyvyyden ylöspäin.- sekavaa?
selitystä:
riittää kun on kappaleella nopeutta, kimmoisuutta ja suuri tiheys>>
ei toimi aina:
kyllä lyijypallolla olis nopeutta ja tiheyttä mutta vois läsähtää vähän samoin kuin savi.
kimmoisuus=joustavuus? - Jenni 6v.
sekavaa? kirjoitti:
selitystä:
riittää kun on kappaleella nopeutta, kimmoisuutta ja suuri tiheys>>
ei toimi aina:
kyllä lyijypallolla olis nopeutta ja tiheyttä mutta vois läsähtää vähän samoin kuin savi.
kimmoisuus=joustavuus?lujuudella(/kovuudella) sitten merkitystä tuossa? Luja kappale vastustaa suurella voimalla muodonmuutosta ja palautuu siksi nopeasti (kimmahtaa). Jousetkin tehdään lujista teräksistä.
Jenni 6v. kirjoitti:
lujuudella(/kovuudella) sitten merkitystä tuossa? Luja kappale vastustaa suurella voimalla muodonmuutosta ja palautuu siksi nopeasti (kimmahtaa). Jousetkin tehdään lujista teräksistä.
Kaikilla teräksillä on jokseenkin sama kimmomoduuli, johon verrannollisia ovat materiaalista valmistettujen kappaleiden jousivakiot. Lujien terästen kimmomoduuli on vielä yleensä muita teräksiä pienempiä, tosin vain vähän.
Materiaalin myötöraja määrittää sen, mihin jännitystasoon saakka materiaalissa tapahtuva muodonmuutos täysin palautuu. Lujat materiaalit kestävät näin suuremmat muodonmuutokset, ilman että niihin jää pysyviä jälkiä. Siksi lujasta materiaalista valmistetun kappaleen voi paiskata lujemmin lattiaan kuin heikommasta materiaalista valmistetun, joten pomppu on myös parempi.
Lisäksi metallisilla materiaaleilla aineen sisäinen vaimennus on yleensä erittäin pieni ja siksi kovalle pinnalle pudotettaessa kappale kimpoaa melkein pudotuskorkeudelle. Polymeereilla ja elastomeereillä sisäinen vaimennus on metalleja suurempi.- Jenni 6v.
Jäärä kirjoitti:
Kaikilla teräksillä on jokseenkin sama kimmomoduuli, johon verrannollisia ovat materiaalista valmistettujen kappaleiden jousivakiot. Lujien terästen kimmomoduuli on vielä yleensä muita teräksiä pienempiä, tosin vain vähän.
Materiaalin myötöraja määrittää sen, mihin jännitystasoon saakka materiaalissa tapahtuva muodonmuutos täysin palautuu. Lujat materiaalit kestävät näin suuremmat muodonmuutokset, ilman että niihin jää pysyviä jälkiä. Siksi lujasta materiaalista valmistetun kappaleen voi paiskata lujemmin lattiaan kuin heikommasta materiaalista valmistetun, joten pomppu on myös parempi.
Lisäksi metallisilla materiaaleilla aineen sisäinen vaimennus on yleensä erittäin pieni ja siksi kovalle pinnalle pudotettaessa kappale kimpoaa melkein pudotuskorkeudelle. Polymeereilla ja elastomeereillä sisäinen vaimennus on metalleja suurempi.Mitä väärää minä muka nyt taas sanoin?
Asia on juuri noin. Ja vielä niinpäin että mitä pienempi kimmomoduuli sitä enemmän materiaali joustaa. (Se lukee tässä jousikirjassa, joten usko pois). Jenni 6v. kirjoitti:
Mitä väärää minä muka nyt taas sanoin?
Asia on juuri noin. Ja vielä niinpäin että mitä pienempi kimmomoduuli sitä enemmän materiaali joustaa. (Se lukee tässä jousikirjassa, joten usko pois).Kun materiaalin kimmomoduulit ovat samat, niin sama muodonmuutos saa aikaan muodoltaan identtisiin kappaleisiin täsmälleen yhtäsuuret voimat. Materiaalin myötöraja taas määrittää sen, kuinka suuria kappaleen jännitykset ja muodonmuutokset (jos kimmomoduulit ovat samat) voivat olla, että kappaleeseen ei jää pysyviä jälkiä.
Eli samalla voimalla kimmomoduuli määrittää muodonmuutoksen ja myötöraja sen, kuinka suuri muodonmuutos palautuu. Lisäksi vain palautuvat muodonmuutokset kimmauttavat kappaletta elastisisessa kontaktissa takaisinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri391128- 71848
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40710Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40696Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus199566- 43499
- 46498
jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204473Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,174462Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä
Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan6447