HADITH:

...

Islamin pyhä kirja Koraani ei saa kääntää arabiaksi myös.
Minkä takia?

6

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sananvapaus

      kun kansa ei kykene omalla kielellään lukemaan Koraania. Aivan sama oli ennen Raamatun suhteen katolisessa kirkossa.

      • BLUE-BLUE

        ...


      • oli asiantonta?
        BLUE-BLUE kirjoitti:

        ...

        Koeta pysyä erossa, että edes jonkunlainen keskustelu sadaan aikaiseksi. Ei pelkkä hyssyttely
        ole mitään keskustelua.
        Voimakkaat kielikuvat kuuluvat asiaan!!!!!!


      • Sananvapaus
        BLUE-BLUE kirjoitti:

        ...

        Puolustukseni on, että tuo ketju oli yleistä islamista -palstalla, kun jätin vastineeni. Siellä on sama mitä kirjoittaa, palstan häirikköseriffi deletoi sen kuitenkin.

        Poista viestini, jos häiritsee:)


      • -b2
        Sananvapaus kirjoitti:

        Puolustukseni on, että tuo ketju oli yleistä islamista -palstalla, kun jätin vastineeni. Siellä on sama mitä kirjoittaa, palstan häirikköseriffi deletoi sen kuitenkin.

        Poista viestini, jos häiritsee:)

        Kyseinen viesti ei edes täytä keskustelun ehtoja. Väittämän todistus on täysin puutteellinen/ala-arvoinen. Verbaalisen tekstin voi esittää paremmin samasta näkökulmasta ilman halvennuksia.


      • Koraania
        -b2 kirjoitti:

        Kyseinen viesti ei edes täytä keskustelun ehtoja. Väittämän todistus on täysin puutteellinen/ala-arvoinen. Verbaalisen tekstin voi esittää paremmin samasta näkökulmasta ilman halvennuksia.

        tulkittaisiin oikein, eikä annettaisi mullahien eikä uskonoppineiden määrätä siitä, mitä siellä sanotaan, niin sieltä paljastuisi että kohta "eivät he häntä surmanneet" pitää paikkansa, sillä Jeesusta eivät surmanneet juutalaiset vaan Roomalaiset.

        Myöskään Koraanissa ei kielletä sitä että Jeesusta ei naulittu, mutta ei ristille, vaan puuhun tai paaluun joka näytti ristilta "eivät he häntä ristiinnaulinneet, vaan heistä vain näytti siltä".

        Ja mikäs kirja sitten kielsi ennen Koraania sen, ettei taivaassa ole isä ja poika-suhdetta, joka perustuu sukulaisuuteen siellä (ei Jumalalla ole poikaa)? No Raamattu tietysti sanoessaan, että Melkisedekillä ei ollut isää, eikä äitiä eikä sukua, viitaten hänen olemassaoloonsa taivaassa ennen syntymistään maan päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1648
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      140
      1404
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      58
      1053
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1005
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      53
      926
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe