HADITH:

...

Islamin pyhä kirja Koraani ei saa kääntää arabiaksi myös.
Minkä takia?

6

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sananvapaus

      kun kansa ei kykene omalla kielellään lukemaan Koraania. Aivan sama oli ennen Raamatun suhteen katolisessa kirkossa.

      • BLUE-BLUE

        ...


      • oli asiantonta?
        BLUE-BLUE kirjoitti:

        ...

        Koeta pysyä erossa, että edes jonkunlainen keskustelu sadaan aikaiseksi. Ei pelkkä hyssyttely
        ole mitään keskustelua.
        Voimakkaat kielikuvat kuuluvat asiaan!!!!!!


      • Sananvapaus
        BLUE-BLUE kirjoitti:

        ...

        Puolustukseni on, että tuo ketju oli yleistä islamista -palstalla, kun jätin vastineeni. Siellä on sama mitä kirjoittaa, palstan häirikköseriffi deletoi sen kuitenkin.

        Poista viestini, jos häiritsee:)


      • -b2
        Sananvapaus kirjoitti:

        Puolustukseni on, että tuo ketju oli yleistä islamista -palstalla, kun jätin vastineeni. Siellä on sama mitä kirjoittaa, palstan häirikköseriffi deletoi sen kuitenkin.

        Poista viestini, jos häiritsee:)

        Kyseinen viesti ei edes täytä keskustelun ehtoja. Väittämän todistus on täysin puutteellinen/ala-arvoinen. Verbaalisen tekstin voi esittää paremmin samasta näkökulmasta ilman halvennuksia.


      • Koraania
        -b2 kirjoitti:

        Kyseinen viesti ei edes täytä keskustelun ehtoja. Väittämän todistus on täysin puutteellinen/ala-arvoinen. Verbaalisen tekstin voi esittää paremmin samasta näkökulmasta ilman halvennuksia.

        tulkittaisiin oikein, eikä annettaisi mullahien eikä uskonoppineiden määrätä siitä, mitä siellä sanotaan, niin sieltä paljastuisi että kohta "eivät he häntä surmanneet" pitää paikkansa, sillä Jeesusta eivät surmanneet juutalaiset vaan Roomalaiset.

        Myöskään Koraanissa ei kielletä sitä että Jeesusta ei naulittu, mutta ei ristille, vaan puuhun tai paaluun joka näytti ristilta "eivät he häntä ristiinnaulinneet, vaan heistä vain näytti siltä".

        Ja mikäs kirja sitten kielsi ennen Koraania sen, ettei taivaassa ole isä ja poika-suhdetta, joka perustuu sukulaisuuteen siellä (ei Jumalalla ole poikaa)? No Raamattu tietysti sanoessaan, että Melkisedekillä ei ollut isää, eikä äitiä eikä sukua, viitaten hänen olemassaoloonsa taivaassa ennen syntymistään maan päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe