CCR: Cosmos Factory on AKUN TEHDAS

http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Käräjäoikeus palautti Akun Tehtaan nimen Eppu Normaalille/1135222861044

Jotenkin on omituista, että Eppu Normaali saa plagioinnistaan täydet tekijänoikeudet käräjäoikeudessa.
61019
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos rahat riittää. Omituisen korkeat nuo Eppu N:n oikeudenkäyntikulut. Onkohan ne sovittua rahastusta?

Äänestä
  • Ovat tainneet vaan palkata niin kalliit lakimiehet.

    Cosmos Factory on kyllä sellainen plagiaatti, että jos tuosta saa itselleen tekijänoikeudet, niin kyllä on Suomessa Somalian lainsäädäntö!

    Äänestä

Ramones: Surfin' Bird
Eppu Normaali: Lainelautaileva lehmänmaha rock`n`roll

Kyseessä on Ramonesin biisi, josta Eput saavat rojalteja. Sen tosin voi tulkita omaksi biisikseen, koska se on väärin soitettu.

Äänestä
  • Eikös se ollut niin, että huonot muusikot kopioi ja hyvät varastaa.....

    Äänestä

Koko ajan tuntunut ettei tuota ole kukaan edes huomannut asian käsittelyssä. Ns. välikäsi ei (jo jostakin muualta plagioinut) ei voi kyllä koskaan ainakaan maailman suuremmissa oikeudenkäynneissä voittaa juttuja jos ei ole todella selkeitä eroja ja vielä pysty hyvin perustelemaan.

Tuossa jo pelkkä levynkansi niin saman näköinen ja suora nimiväännös, että jos tuolla perusteella viedään hoviin ja laitetaan maininta niin yleisen maailmalla vallalla olevan linjauksen mukaan kaatuisi samantien. Ei ole riittävästi oma keksintö/tuotos, vaan käännös. Mitään merkitystä ei ole sillä onko kyse miten vakiintuneesta merkistä hyvänsä, plagiointi on plagiointi.

Mielelläni toivoisin jutun jatkuvan ja tämän keskustelussa olevan asian tulevan tälle nykypäivän Akun tehdas -nimestä maksamaan joutuvalle tietoon. Aivan jo siksi, että ei ole ennakkotapausta Suomessa, jossa olisi näin selkeä homma mennyt läpi jos on huomattu. Mitenkähän tästä tiedon henkilölle saisi...Mahtaisi varmaan mielellään ottaa sen vastaan, jos Hoviin asti aikoo mennä rahkeet kestäisivät.

Äänestä

Ei tuo lainelautaileva lehmänmaha rock'n'roll ole Ramonesin biisi vaan ihan Jylli Huotarin (Öystilä-yhtye) oma sävel ja sanat. Muistaakseni se taisi olla Juicen ja kumppaneiden Välikausitakki-niminen yhtye joka teki tuon Surfin' Bird -biisin suomeksi nimellä Lainelautaileva kana. Ja sitä paitsi Ramoneskaan ei ole biisin alkuperäinen esittäjä vaan biisin on tehnyt The Trashmen -niminen yhtye vuonna 1963.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tekijänoikeudet? kirjoitti:

http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Käräjäoikeus palautti Akun Tehtaan nimen Eppu Normaalille/1135222861044

Jotenkin on omituista, että Eppu Normaali saa plagioinnistaan täydet tekijänoikeudet käräjäoikeudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu