Nyt paloi pinna, tätä kipua ei jaksa enää.
Kävin fysiatrin luona ja vahva epäily, että lannerangassa olisi välilevy pullistelemassa, jälleen. Ensi tiistaina MRI kuvaukseen, eiköhän sen prolapsin koko siellä selviä.
3v. olen tätä konservatiivista hoitoa kestänyt. Välillä on pystynyt kuntoilee jopa 3vk putkeen kun kipu katkaisee hyvät treenit.
12/01-04/03 kävin kolme kertaa MRI:ssa ja 4-5 välin levy oli pullistunut aikalailla, eivät alkaneet leikkaamaan vaan annettiin ajan parantaa.
Nyt v...taa julmetusti kun ei voi taaskaan tehdä mitään. Ja jälleen täytyy turvautua ryyneihin, Sirdalud, Norflex, Celebra, Klotriptyl, Panacod jne jne... Irlantilainen whisky. Eiköhän sillä reservillä saa puudutettua aistit siihen kuntoon ettei kipua tunne. Pötsi vaan ei tykkää gutaa kun tunkee sen kemikaaleja täyteen.
Kävin fysiatrin luona ja vahva epäily, että lannerangassa olisi välilevy pullistelemassa, jälleen. Ensi tiistaina MRI kuvaukseen, eiköhän sen prolapsin koko siellä selviä.
3v. olen tätä konservatiivista hoitoa kestänyt. Välillä on pystynyt kuntoilee jopa 3vk putkeen kun kipu katkaisee hyvät treenit.
12/01-04/03 kävin kolme kertaa MRI:ssa ja 4-5 välin levy oli pullistunut aikalailla, eivät alkaneet leikkaamaan vaan annettiin ajan parantaa.
Nyt v...taa julmetusti kun ei voi taaskaan tehdä mitään. Ja jälleen täytyy turvautua ryyneihin, Sirdalud, Norflex, Celebra, Klotriptyl, Panacod jne jne... Irlantilainen whisky. Eiköhän sillä reservillä saa puudutettua aistit siihen kuntoon ettei kipua tunne. Pötsi vaan ei tykkää gutaa kun tunkee sen kemikaaleja täyteen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Missä päin vaikutat, jos saa udella? Mulla on hyvät kokemukset yhdestä "vaihtoehtolääkäristä" Helsingissä. Ainoa, joka sai mun paikkani kuntoon. Tämä siis ennen kuin saat Eräältä Henkilöltä SI-ongelmasta kertovan kirjoituksen tähän jatkoksi. :)
Suosittelen myös tuota "vaihtoehtolääkäriä". Onhan täällä käynyt moni kertomassa kuinka hyvin sieltä saa apua.
Ne ongelmathan aiheutuu pääosin kireistä lihaksista ja kun ne saa laukastua, niin kivut paljolti poistuu. On monia keinoja poistaa ne kireydet...
Poistaako ne ´vaihtoehtolääkärit´ hermoa painavan pehmytkudoksen, joka ei kuivu/kutistu niinkuin minulle uskoteltiin.
Kotikaupunkini yliopistosairaalan ortopedian ylilääkärin dosentti XXXXXX:n suosituksesta, "Tällä oirekuvalla ei operatiivinen hoito mielestäni tuota suotuisaa tulosta." Jälkeenpäin sain kuulla, että sillä hetkellä ko. vaivoihin kokeiltiin yleisesti konservatiivista hoitoa.
Vaikka seuraavanlainen lausunto tuli radiologilta; 5.6.2003 "Aiemmin mainittu kookas L 4-5 välin diskusprolapsimuodostuma on kasvanut, se on sekvestroitunut ja aiheuttaa entistä enemmän durapussin kompressiota ja fokaalista spinaalistenoosia."
Fysiatrini sanoi, "Että poishan se täytyy sieltä ottaa ja tehdään se hoito nyt neuropuolella, noi ortopedit on vähän kyläseppiä."
Mielestäni "vaihtoehtolääketiede" on OK, mutta kun fyssarit, OMT ja muut vastaavat eivät ole saaneet kuin hetkellistä helpotusta vaivaani niin luottoni vaihtoehtoihin on mennyt tyystin.
Koko syksyn olin vapaaehtoisena tutkimuksessa jossa tasapainotettiin lantiotani. OK, seisoinkin vasenpainotteisesti vas.60-oik.40% ja manipuloitiin lantion liikeradan niveliä/nikamia. Mutta, ei siitäkään ollut 100% hyötyä, hyvä mieli tuli kun sain olla hyödyksi tutkimuksessa josta olisi hyötyä jollekin toiselle.
Eivät poista kuitenkaan... tämä mainitsemani vaihtoehtolääkäri on muuten Antti Heikkilä, ortopedi jne. (www.anttiheikkila.com) Ja ei, minulla ei ole mitään kontaktia häneen - kaksi kertaa vastaanotolla käynyt ja erittäin tyytyväinen ollut.
Teoriassa voisi olla niin, että juuri tuo Hoidetun kertoma lihaskireys, jota itsekin pidän suurimpana syynä ainakin omiin ongelmiini, voi aiheuttaa sen pehmytkudoksen osumisen tai painamisen väärään paikkaan. Teoriassa siis. Eli syvät lihakset painavat tai vääntävät väärin... Tässä linkki omaan kokemukseeni, jonka kirjoitin toiselle foorumille: http://www.kuntonetti.org/keskustelu/viewtopic.php?id=68
En toki tiedä tilannettasi muuten kuin parin lauseen edestä, mutta oikeasti kuulostaa pirun tutulta. Juuri tuo diskusprolapsi tietty myös, been there. Tämä Heikkilä oli sitä mieltä, että kolme selkäleikkaustani (prolapsit pois) olivat ehkä turhia, ja se syvien lihasten manipulointi olisi voinut riittää. Sorry vähän sekava selitys, mutta lue tuo "tarinani", jos vaikka olisi jotain iloa?
Lihaskireys/kipu/jäykkyys... Sehän se suurin ongelma onkin kun ei taivu mihinkään. Ei paskallekkaan! Tiestysti se hermokipu on veemäistä.
Ihmisen suojamekanismi toimii kun se lyö lihakset lakkoon kun jokin ärsyttää hermostoa.
Nyt tämä hermokipu on siirtynyt reiden ja säären etuosalle poiketen totutusta iskiasoireesta joka on vaivannut kokoajan.
Oikean puolen suuri selkälihas on kuin koivupuupölkky. Sen (alapään) kiinnityskohta on painettaessa kuin kipeä hammas. Istuessa tuolilla, pään taivutus->leuka rintaan tuottaa sitä orgastista kipua.
Edelleen todella tuttua. Juuri ne suojamekanismit on ne pahimmat, kun ne vetää sit pahimmillaan jalat niin totaalisesti alta, että vetää rähmälleen lattialle tai maahan, ja siitä ylös nouseminen sitten onkin "hauskaa". Ja paskalle taipuu, mutta koetapas pyyhkiä... no joo, tiedät kyllä.
Mulla oli kans tossa reiden alaosassa ja polvessa viimeksi kipua, jota kuvittelin eka polvivaivaksi. Selkähän sekin sitten oli... ja ollenkaan kaikki lääkärit tai hoitajat eivät tajua oireita, saati sitten osaa hoitaa niitä. Pahin on ollu yks pitkä juppi, joka vaan ovelta jo mulle sanoi, et montakos päivää saikkua haluat. Muutenkin kohteli kuin halpaa makkaraa... tein toki kirjallisen valituksen, mutta eipä nekään mitään auta.
Oikeasti suosittelisin tuota Eiran sairaalan Heikkilää. Vastaavia hoitajia en tiedä, mutta Hoidettu varmaankin osaa kertoa alueesi mukaan jonkun pätevän? Kuten Hoidettu sanoo - vaikka hänen kanssaan monesta asiasta eri mieltä olenkin - hyviä hoitajia on harvassa, niin kansanparantajissa kuin Hippokrateen valan vannoneissa. Tsemppiä ja onnea matkaan!