Minihiiren terraario

-Hiiruli-

Omistan 84-litraisen lasiterraarion. Mitat ovat 60 x 35 x 40 (pituus, leveys, korkeus). Tietojeni mukaan se sopii minihiirille.. Ajattelin ottaa siihen naarashiiriä. Naaraat kuulemma viihtyvät paremmin laumassa joten sen vuoksi voisin mahdollisesti hankkia "minilauman". Tai sitten vain kaksi hiirtä. Mutta jos ottaisin tuohon naarashiiriä niin montako siihen mahtuisi?

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jessie

      Hiiriä toki terraarioosi mahtuu, mutta kannattaa ajatella aina sitä, kuinka paljon aiot viettää aikaa hiirtesi kanssa ja kuinka ahtaisiin tiloihin ne todella haluat laittaa?
      Pienemmät tilat sopivat toki, jos hiirillä vain todella on aktiviteettimahdollisuuksia ja pidät niitä säännölisesti myös hänkin ulkopuolella vapaana.
      Itse olen hiiriäni pitänyt vain jenkkisänkyni päällä, mutta ne saavat vipeltää siinä hyvinkin paljon. Mielenkiintoa ja hajuja kyllä aina riittää! Siltikin olen pitänyt hiukan isommassa terraariossanni vain kahta "lasta" jotta ne todella ovat onnellisia elintilassaan.

    • suski87

      Tuon kokoiseen mahtuu ihan hyvin 3-5 hiirtä. Itseasiassa hiirille tulee useammin riitaa jos lauman sijoittaa liian suureen terraarioon, jolloin ne alkavat monesti vallata itselleen omia reviireitä ja taistella niistä. Kannattaa muistaa tehdä terraarioon tarpeeksi tiheä kansiverkko, esim. 10*10mm verkko on jo liian isoa minejä ajatellen. Tasoilla ja piilopaikoilla saa myös helposti lisättyä touhuilulisää ja aktiviteettien määrää.

      Hiiristä löytyy paljon asiaa myös osoitteesta www.hiirifoorumi.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1883
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1365
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1172
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1027
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      951
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      863
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      837
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      820
    Aihe