niihin kuuluisiin mustalaisnaisiin ja heidän lapsiinsa Roomassa. Virtualtours'in sivuilla varoitetaan heistä, varsinkin Terminin lähettyvillä.
Tai oletteko muuten joutuneet taskuvarkaiden kanssa tekemisiin.
Tai oletteko muuten joutuneet taskuvarkaiden kanssa tekemisiin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niitä liikkuu ympäri roomaa ja kannattaa todella olla varovainen. voisin jopa väittää, että kaikki roomassa matkailevat tapaavat ko. henkilöitä. koska rooman mustalaiset eivät pukeudu näyttävästi, vaan ovat hyvin köyhiä, ei heitä välttämättä erota katukuvasta niin helposti. pukeutuvat ryysyihin - jopa niin, että koko kesä kuljetaan samoissa vaatteissa (tämänhän huomaa kun viettää roomassa hiukan enemmän aikaa ja törmää samoihin mustalaisiin yhä uudelleen ja uudelleen...). mustalaisilla ja muillakin kerjäläisillä on selvät rutiinit: ovat valinneet esim. 3 eri paikkaa kaupungista joissa istuvat kerjäämässä vuoropäivinä kussakin, kulkevat samoihin akoihin metroilla ja soittavat aina samoja biisejä jne.
kaverin repusta yritti pieni mustalaispoika varastaa terminin edustalla pari vuotta sitten mutta älähdin pojalle ja se otti kätensä pois repusta ennenkun oli saanut vetoketjuja edes auki. jatkoin juttelua kaverini kanssa ja sama poika oli repussa kiinni uudelleen jolloin karjasin kunnolla ja poika juoksi karkuun eikä tullut enää takaisin. mitään ei onneksi viety, mutta helposti juuri tuolla tavalla vievät.
toinen suosikkikohde on ihmiset, jotka kerääntyy katselemaan jotain katutaiteilijaa - huomio kiinnittyy taiteilijan temppuihin tai kauniiseen musiikkiin ja varkaat keräävät saaliin turistien taskuista ja laukuista.
Juu ei minulla ole mitään mustalaisia kohtaan. En usko lainkaan että he ovat sen suurenpia varkaita kuin muutkaan.
Ihmetyttää vaan se että Italia, mikä on tunnettu hyväntekeväisyydestään,(caritas ja misericordia jne.) ei nähtävästi ole kehittänyt sosiaaliturvaa tarpeeksi.
Hyväntekeväisyys on jopa italialainen keksintö, voisi sanoa, mutta se on toimii vain vapaaehtois perusteella ja almujen jakamisena. Yhteiskunta, kunnat tai valtio, eivät taida juuri välitää auttaa köyhempiä ja tukea tarvitsevia.
Toisaalta senkin ymmärtää että Rooma on kaikkina aikoina vetänyt puoleensa ihmisiä paremman elämän toivossa. Italiassa ei ole juuri nimeksikään maahanmuutto tai pakolaispolitiikkaa vaan poliisit voivat joko käännyttää maahan tulevat tai antaa heidän mennä menojaan. Luulis Roomassakin olevan paljon luvattomasti maassa olevia ja heidänkin on jollain elettävä...
Asun lähellä Roomaa ja joka kerta kun menen sinne jätän kotiin käsilaukun. Jaan taskuihin rahat ja henkilöllisyys paperit ja tarkkailen jatkuvasti taskujani. Ei mitään housuje takataskuihin!!
Nyt kun kysyit, niin kyllä näimme. B-linjan metroon tuli äiti nuoren ja tosi nätin tyttärensä kanssa. Karaokevehkeet oli mukana, äiti lauloi ja tyttö kiersi kipon kanssa kerjäämässä rahaa matkustajilta. Tosi säälittävää. Kun rahaa ei juurikaan herunut, musiikki loppui ja seuraavalla asemalla vaihtoivat vaunua.
Taskuvarkaita ei tiellemme onneksi osunut, mutta niistä kyllä varoiteltiin kovasti. Takataskuun ei tosiaan kannata mitään arvokasta laittaa. Tee niinkuin mä Tallinnassa: repun etutaskussa oli terveyssiteitä ym. taskuvarkaalle yleensä tarpeetonta... ;)
Matkustellessani paikoissa, joissa tiettävästi on tasku- ja laukkuvarkaita tungen kaupungille lähtiessäni rahat farkkujen ETUtaskuihin. Laukussa kannan vain vähäarvoista tavaraa Farkkujen etutaskussa isotkin setelit ovat pysyneet aina. Ja kun joudun rahaa kaivamaan, teen sen mahdollisimman vähäeleisesti. Tietenkin vältän myös hämäräperäisillä paikoilla väärään aikaan liikkumista. Huom. housujen on oltava tarpeeksi tiukat, että rahat eivät pääse vahingossa putoamaan.