Yritin äsken lähteä töihin, ja auto käynnistyikin hyvin, mutta moottorin merkkivalo jäi palamaan mittaritauluun. Ei ollut aamulla moista. Muutenkin kaikki on toiminut moitteetta.
Olisko syynä kylmä auto ja finaalissa oleva bensatankki? Autossa on vielä takuuta jäljellä. Kuuluuko takuun piiriin, jos löytyy koneesta vikaa? Kyseessä 3-litrainen Maxima `04.
Olisko syynä kylmä auto ja finaalissa oleva bensatankki? Autossa on vielä takuuta jäljellä. Kuuluuko takuun piiriin, jos löytyy koneesta vikaa? Kyseessä 3-litrainen Maxima `04.
Vastaukset 6
Vanhimmat
bensa siis on finaalissa, ei tankki (: Ja valo jäi nimenomaan palamaan käynnistyksen jälkeen.
Kiitos kaunis sille, joka osaa neuvoa!
ei ole vaarallista jos valo palaa jatkuvasti mutta jos se alkaa vilkkumaan niin kysymyksessä on vakava vika. näin muistaakseni kerrottiin ohjekirjassa.ja vikaa ei pystytä sanomaan kuin huollossa missä on tarvittava analyysilaite. todennäköisesti happitunnistin on risa. näin kävi minulla.mutta vie auto huoltoon turha niitä huoltovälejä on venytellä.
Mun Lada ei lähteny edes käyntiin=(
Että jos tankkauksen ja sammutuksen ja käynnistyksen jälkeen valo sammuu ei ole pakko mennä huoltoon. Mutta Jos valo palaa seuraavanakin päivänä sitten varaat ajan huoltoon ja kysyt neuvoja. Voi kylmyys ja vähäinen bensanmäärä tehdä tepposia koneessa.
Pitäs kuulua; "takuun" pikkupränteissä piilee aina yllätyksiä eli ts. ns. kuluvat osat ei mahdolliseti ole katettu. Älä ainakaan heti maksa mitään, tee se selväksi jos/kun viet huoltoon. Vikakoodin tark/nollaus tulee saada takuun alaiseen autoon ilmasiksi. Todennäköisesti ei vikaa ole kuin koodissa eli nollaus riittää...
Mikäli alkaavat vaatimaan rahaa, älä maksa vaan ota itse akun napa tunniksi irti, nollaat siten kompuutterin. Jos valo tulee päälle taas uudestaan, tarvitsee koodi selvittää. Vikavalo syttyy kun toistuvasti jonkun sensorin antama vaste ei ole speksien sisällä, esim jo mainittu O2 sensori on vialla tai joku liitin hapettuma.
Tehtaan huoltomanuskan mukaan vikakoodi säilyy päällä -mutta- myös katoaa 'viikon parin' sisään ellei kompuutteri havaitse jatkuvasti päälläolevaa vianaiheuttajaa... Kysy ympäriltäsi hyvää yleistä autohuoltoa, soittele ja kysy mitä veloittavat koodin luvusta jos maahantuoja jostain syystä haluaa siitä rahaa.
Ilmakosteuden & lämpöt. vaihtelut rassaa liittimien kosteudensietoa ja voi myöskin kautta rantain olla kontaktihäiriöiden eli vikakoodien takana. Maximan liittimet on tässä suhteessa yksi parhaista.
Ajoa vaan jos auto kulkee normaalisti. Nk. kakkostason vika aiheuttaa kompuutterin pudottamaan koneen 'safe-mode' -tilaan jossa kierrosluku ei nouse yli 2200rpm, ja tehot on hukassa. Sillon viimestään pitää ajaa huoltoon.
-99 Primera teki eilen saman kun muija lähti töihin, tankki oli kylläkin melkein täysi.
Valo palaa vielä tänäänkin, mutta en havainnut mitään kummallista. No auto on menossa ensi viikolla liikkeeseen remonttiin kun toinen nipponi hyppäsi risteyksessä eteen, saavat samalla katsoa mitä se on syönyt.