lohkolämmittimen virrankulutus

Unohtelija

Heips,

Voisiko joku valistaa viekö moottorin lohkolämmitin kytkettynä virtaan paljon sähköä? Minulla on tämän vuoden VWPolo ja en ole vielä hommannut talveksi ajastinta pistorasiaan. Eli jos johto on kytkettynä ja pelkkä lohkolämmitin virrassa, kuluuko hurjasti sähköä?

9

11698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frage

      tietysti vastuksen koosta,keskimäärin 700w/h laske siittä mitä kuluttaa,kun täys hönkä koko ajan päällä,kyllä siinä mittari raksuttaa

    • kannata

      Perinteinen lohkolämmitin on luokkaa 500W teholtaan.
      Kilowattitunti maksaa paikasta riippuen noin 8c. Eli tunnissa palaa 4c ja vuorokaudessa vajaa euro.
      Jos kyseessä on vieläpä säteilylämmitin, niin hukkaan heitettyä rahaa, koska moottori itsessään ei paljoa lämpene. Liekö hyväksi sille vastuselementillekään tai öljyphjalle paikallisesti se jatkuva kuumennus.

      Taitaa kellon hinta mennä kuukaudessa-parissa sähköön ...

      • Unohtelija

        Hyvät ja selventävät vastaukset blondillekin!! Kellokytkin ostoslistalla....


    • osta halpa ajastin

      Ajastimet eivät maksa halpakaupoissa juuri yli 15€ vaikka olisi ulkokäyttöön hyväksytty mallikin.

      Perinteiset vesitilaan asennettavat vastukset ovat tyypillisesti n.550W tehoisia ja ulkoiset öljypohjaan tai alumiinilohkon kylkeen tulevat 400-450W. Toisin kuin tuo yksi satusetä väitti, lämmittää oikein asetettu säteilylämmitin moottorin mutta vaatii vähän pidemmän käyttöajan.

      Liian pitkään lohkaria ei pidä missään nimessä käyttää koska se lyhentää ainakin elementin käyttöikää ja korjaus maksaa helposti muutaman satasen.

      Normaali käyttöaika vesitilaan tulevalla elementillä on parin tunnin luokkaa ja säteilylämmittimellä tunti enemmän. Todella kovalla pakkasella voi pidentää tarpeen mukaan jopa neljään tuntiin.

    • 2006

      motonetissa taisi olla tollanen ajastin luokkaa 4-5 euroo mut taisi olla kyllä sisäkäyttöön mut tallissa mullakin auto on tallissa niin ei tarvi olla sateenkestävä.
      moottorille ei hyväksi että lohkolämmitin on kokoajan päällä , .

      • mites se

        mootoriin vaikuttaa...tosiasia on että jos moottorin sais koko ajan pidettyä 80 asteessa se kestäis kaikista parhaiten.


      • mukavuus
        mites se kirjoitti:

        mootoriin vaikuttaa...tosiasia on että jos moottorin sais koko ajan pidettyä 80 asteessa se kestäis kaikista parhaiten.

        kysymys. Nykyisillä öljyillä moottorit kyllä kestää helposti auton iän, kun huolttaa ohjeiden mukaisesti.


      • 1.6d
        mites se kirjoitti:

        mootoriin vaikuttaa...tosiasia on että jos moottorin sais koko ajan pidettyä 80 asteessa se kestäis kaikista parhaiten.

        älä puhu paskaa , teet parikertaa talvessa sitten koneremontin , kone kuivuu öljystä ja käynnistäessä kone kuluu entisestään jos lämmittää kokoajan niin öljy laskeutuu alas ja siten tulee kalliiksi.tosi on .


    • Frank626

      Tuon verran ne yleensä vie henkilöautoihin asennetut lohkolämmittimet.
      Yleensä tolpassa oleva sulake on 16A joten piuhan päässä voi olla n. 3700W:n kuorma.
      Tunnin lämmittämiselle (pelkkä lohkolämmitin) tulee hintaa n. 0.08 euroa (seitsemän senttiä), yläkanttiin laskettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe