kätilöopisto vai naistenklinikka?

Kumpi on parempi synnytyspaikka, onko kokemuksia???Pitäisi valita, enkä osaa päättää...
7677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ekaa odotan ja asun Helsingissä, joten kummastakaan ei ole kokemusta.
Ultrassa kävin Kättärillä (synnytyspaikkahan voi olla kuitenkin eri), kun neuvolan täti jotenkin tuntui olevan ehkä enemmän sen kannalla.
Yksi tuttavani on synnyttänyt NKL:lla, ja oli ihan tyytyväinen.

Äänestä

Onko jompi kumpi paikoista kotiasi lähempänä? Kumpaan paikkaan siis pääset nopeammin tai helpommin synnytyksesi alkaessa? Minusta tämä on aika olennainen seikka synnytyspaikkaa valittaessa. Muuten kai paikoissa ei ainakaan ammattitaitoisesti voi olla kovin suuria eroja, ehkä korkeintaan heidän toimintaperiaatteissaan ja hoitomuodoissaan jotakin. Kannattaa lueskella kummankin paikan netti-sivuja ja näin tutustua paikkoihin. Myös neuvolasta varmasti saa tietoa!

Äänestä
  • olen menossa kättärille.
    Olen kuullunut hyviä ja huonoja puolia molemmista, eli valitsen sen mikä on lähempänä kotoa. Ja sehän riippuu kokemuksesta:)
    Joillekin voi käydä hyvä tuuri ja on hyvä henkilökuntaa, toisille päinvastoin. Ku mun mielestä on tärkein että henkilökunta ovat mukavia. ollaanhan vaa 2-3pv siellä:)

    Äänestä

Mä valitsin aikoinani naistenklinikan, koska jos jotain ois käyny synnytyksessä tai vauvalla ollut jotain hätää, niin apu ois ollut hyvin lähellä. Mua hoidettiin ainakin ammattitaitoisesti ja voin suositella paikkaa kaikille. Muistelen, kun silloin mietin synnytyspaikkaa, niin monen mielipiteenä oli, että kätilöopistolla ollaan äiti ja lapsi lähtöisempiä ja naistenklinikalla mennään enemmän kaavojen mukaan. Mulla kuitenkin hyvät kokemukset naistenklinikalta.

Äänestä

Valitsin Naistenklinikan, ja siellä synnytin.

Naistenklinikka siksi, koska HUSin lastensairaala on aivan vieressä. Jos jokin olisi mennyt vikaan tai lapsi olisi muuten tarvinnut "teho-apua", olisi hoito saatu aloitettua mahd. pian. Kättäriltä vauvat tuodaan NKLlle kuulemma ambulanssilla, jos joku mättää.

Äänestä

Me valittiin Naistenklinikka juuri sen takia että lastensairaala on vieressä jos vauvalle olisi käynyt jotain.
Kokemukset paikasta ei ole hyvät, mutta nyt odotan toista ja tod.näk. synnytän uudelleen NKL:lla.

Äänestä

Itse olen synnyttänyt Jorvissa ja Kättärillä. Kolmannen synnytän ehdottomasti kättärillä jos vain mahdollista, kieltämättä pitää nyt selvitä ensin tokasta joka oli noin 2kk sitten.
Kättärillä huonoa oli yhteiset suihkutilat, mutta siinä se olikin. Kättärin kätilö oli ehdottomasti maailman ihanin ihminen ja ammattitaito oli täyden kympin arvoista. Ekasta synnytyksesta noin 20 tikkiä ja nyt sain vain kolme. Suosittelen ehdottomasti kättäriä NKL:lla käydessäni fiilikset oli kuin vauva tehtaassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammi kirjoitti:

Kumpi on parempi synnytyspaikka, onko kokemuksia???Pitäisi valita, enkä osaa päättää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu