kaakao

mitä mieltä ootte kaakaon antamisesta vauvoille? tai saako edes antaa? eli meidän mummi oli antanu..
7632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

elikkäs vauva noin 6 kk

Äänestä

ite antais.tottuu makeeseen.myöhemmin kuitenkin ehtii

Äänestä

Kaakao kuuluu mun tietääkseni niihin helposti allergisoiviin aineisiin, joita ei ihan pienille (alle 1-v.??) suositella annettavan.

Äänestä

kaakaovanukasta syönyt. Kaakaotahan on suklaassakin ja jos sitä antaa maistaa, niin ei se pieneen määrään kaakaotakaan kuole. Puolivuotiaalle en välttämättä vielä antais. Tietenkin määrät on se, mikä ratkaisee. Makeaankaan ei totu, jos sitä ei jatkuvasti tarjota. Ne hedelmäsoseet, joita lapselle jo jatkuvasti syötetään, on paljon makeampia. Äidinmaitokin on makeaa.

Äänestä

että alle 9-kuukautiselle ei saa antaa, siinä on joku aine joka on "myrkkyä" ihan pienille. Netistä jostain luin, en nyt kirveelläkään muista että mikä sivu oli, voipi olla että oli huuhaata tai sit ei. :)
Mihin teidäm mummi oli sen kaakaon tehnyt? Korvikkeeseen? Tavalliseen maitoonhan sitä ei missään nimessä kannata tehdä noin pienelle! No joo, eikä kyl muutenkaan tuon ikäiselle oo mitään järkee juottaa kaakaoo...
Mä oon nyt antanut meidän 10-kuiselle itsetehtyä kaakaovanukasta, vähäsokerista, mutta vain hätätapauksissa, kun meidän poitsulla on joskus kausia että mikään ei kelpaa (voi kestää päiviä) paitsi "herkut".

Äänestä
  • joo oli kuulemma korvikkeen sekaan laittanut iha pikkuisen, mikä myrkky siinä mahtaa olla ? yritin netistä ettiä mut en löytänyt =/ onko kaakaossa kofeiinia? mut en usko nyt et tommonen pieni määrä hallaa on tehny. toivottavasti ainakaa..

    Äänestä

  • yyy kirjoitti:

    joo oli kuulemma korvikkeen sekaan laittanut iha pikkuisen, mikä myrkky siinä mahtaa olla ? yritin netistä ettiä mut en löytänyt =/ onko kaakaossa kofeiinia? mut en usko nyt et tommonen pieni määrä hallaa on tehny. toivottavasti ainakaa..

    vauvan ruoka 6 - 12 kk antoi vastauksen:

    "Kaakaota ei anneta alle 1-vuotiaalle haitallisten parkkiaineiden, virkistävien aineiden ja suuren oksaalihappopitoisuuden vuoksi. Yrttitee voi sisältää luontaisesti haitallisia aineita. Teetä ja kahvia vältetään pikkulapsilla kofeiinin vuoksi. Hunajaa ei suositella. Vehnänorasmehua, maitohappokäytettyjä juuresmehuja ja raakapuuroja ei tule käyttää niinden huonon laadun, suuren happamuuden tai huonon sulavuuden takia"

    Mutta kyl meil 1/2-vuotias jo maistoi suklaata ja osaa nyt 10-kuisena olla vailla kaikkea, mitä näkee muilla olevan, että maalaisjärkeä voi käyttää tuossakin. Ei se maistamisesta niin paljon ehdi pahaa saada, että ois mitään merkitystä. Korkeintaan tulee hyvää mieli ja jää joku itku itkemättä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rsth kirjoitti:

mitä mieltä ootte kaakaon antamisesta vauvoille? tai saako edes antaa? eli meidän mummi oli antanu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu