50 heppaseen yamahaan vm89.mitähän kaikkee pitää ottaa irti et lähtee??löysäsin neljä pulttia mut ei liikaha mihinkään.mitähän kaikkee tulee mukana??vesipumpun pyörä ois menossa vaihtoon.
alapään
purku
4903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on Yamaha vm.89, mutta 30 hv. Siinä riittää kun ottaa niiden neljän pultin lisäksi, sen vaide vivun pultin irti, joka dijaitsee perän etuosassa. Voi olla myös, että perä on jumittunut, jos se on ollut kauan paikallaan. Täytyy siis käyttää myös kumivasaraa.
Ne neljä pulttii ei riitä, yksi on piilossa sinkkievän alla. Lisäksi joudut katkaisemaan vaihteensiirtäjän tangon varresta. Katkaisukohta näkyy kiinnitystelineen alapään alueella koneen ollesssa kipattuna.
Mitään merkillistä ei tule mukana, vaihteensiirtäjän tanko siihen katkaisukohtaan asti ja pystyakseli. Kaksi kiintoavainta tai ainakin jakkarii tarttet siinä hommassa. Älä hukkaa säätöpistettä. Pystyakseli voi jumittaa kampiakselin booreissa. Alaosan katkaisukohsassa on muistaakseni jokin ohjuri joka saattaa myös olla vähän tiukka. Yleensä kun kaikki kiinnikkeet on irti, lähtee alaosa kun ottaa tukevan otteen syliin ja nytkyttää irtoavaa palikkaa.
Pistetään pakki päälle, jonka jälkeen vasta kierretään sitä vaihdevivun mutteria ylöspäin niin kauan, että se vaihdevipu menee kahteen osaan "poikki". Sit vaan sinkkievä irti (katso tosiaan säätökohta), peräöljyt pois, kinnityspultit auki ja varovaisesti kitkuttamalla irti yläpäästä. Varo ettet hukkaa vesipumpun "avainta" (pieni osa), joka on pystyakselissa kiinni, josta vesipumppu saa käyttövoimansa. Ja jos vaihdat sen vesipumpun pyörän, niin vaihda tiivisteet saman tein. Itsellä sama homma tälle vuodelle vielä edessä kun vene uppos perkele! :)
No ei siinä oo pakko vaihteistoöljyjä pois laskea jos vesipumpun vaihtaa. Ne on omassa tilassaan ne öljyt ja eivät sieltä mihinkään karkaa.