AMD:ltä uutta tehoa jouluksi!!

AMD:n kovin pitkään olevan Intelin Core Duon varjossa, kun onhan AMD paras! Onko joku tietoinen AMD:n uusista prossujulkaisuista?
2301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On jo uusia amd prossuja suunnitteilla. Nimittäin AMD quadFX

Äänestä

Nyt julkaistiin Athlon FX-70(2.6GHz), FX-72(2.8GHz) ja FX-74(3.0GHz)
---

Kyseessä ei ole yksittäiset prosessorit vaan FX-74 koostuu kahdesta 3.0GHz kaksiytimellisestä prosessorista esimerkiksi.

Nuo tarvitsevat tiettyä Asuksen emolevyä Nforce 680a piirisarjallista emolevyä toimiakseen, missä on kaksi prosessoripaikkaa jne.
---

Toistaiseksi FX-74 häviää yhtä ydintä rasittavissa testeissä Intel Core 2 X6800:lle ja Core 2 QX6700:lle.

Monta ydintä vaativissa softissa pärjää jotakuinkin tasoissa X6800:n (kaksi ydintä) kanssa, mutta QX6700 (neljä ydintä)on taas aivan omaa luokkaa.

Ennen kuin innostuu siitä, että AMD on saanut aikaan FX-mallin, mikä meinaa vastata X6800:aa tehoissa, niin pitää muistaa pari tekijää:
-Emolevy tulee maksamaan 400-500 euroa (hirveästi)
-prossujen virrankulutus on uskomattoman korkea. verrattuna Intel-ratkaisuihin. Esim. 8800GTX Sli FX-74 yhdistelmällä mennään yli 700W:n kulutukseen, kun QX6700 8800GTX SLI:llä jäädään vähän päälle 500W:n tasoon.

Luottavat vanhaan K8-arkkitehtuurin ja tehty vielä 90nm arkkitehtuurilla
----

Alkuvuodesta tulee Brisbane-ytimelliset prosessorit. Mitään tehonlisäystä ei ole odotettavissa: lähinnä halvemmat tuotantokulut ja lämmöntuotto pienenee (Core 2:n tasoon).

----

Itse odotan eniten kuitenkin ensi vuoden puolivälissä tulevia K8L-arkkitehtuuriin pohjaavia prosessoreita.

Sen verran noista on tietoa, että eniten tulee parannuksia niihin alueisiin, mitkä ovat nykyisten K8-prossujen pullonkauloina (välimuisti- arkkitehtuuri muistikaistanleveys).

Yleinen käsitys on se, että tuo arkkitehtuuri olisi hieman parempi kuin Core 2. Toisaalta taas Inteliltä on tulossa Core 3 sitten pari kuukautta K8L:n jälkeen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En usko kirjoitti:

AMD:n kovin pitkään olevan Intelin Core Duon varjossa, kun onhan AMD paras! Onko joku tietoinen AMD:n uusista prossujulkaisuista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu