Siis kun kone on ollut jonkin aikaa päällä, niin nettiyhteys tavallaan katkeaa. Millään selaimilla ei pääse verkkoon, mutta LimeWire P2P ohjelma pääsee. Mistähän alkaa vikaa etsimään? Käyttis XPHome, modeemina ALink RR24AP langattomana ja ilman ja Sonera
Internet yhteys katkeaa
tavallaan
4755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla kävi niin että palomuuri (ilmaisversio)alkoi kenkkuilemaan, ja otin sen pois käytöstä. kun menin nettiin, yhteys katkesi aina 20min. kuluttua. Uudelleen pääsin taas nettiin kun käynnistin koneen uudelleen. Mutta aina tämä 20min. Kun poistin palomuuriohjelman kokonaan, ongelma ratkesi.
otsakkeella "Yhteys katkeilee???" josko vinkkiä löytyisi.
No vika on varmaan sinun modeemissasi. Poistuuko ongelma kun buuttaa sen. Noissa RR24 ja 24AP on ollut NAT ongelmaa. Eli DNS pyynnöt ei mene enää läpi kun laitteen nat-taulu täyttyy.
Kokeile sitä buuttia. Jos ongelma korjaantuu hetkeksi sillä, niin vika on laitteessa.
ADSL matolaatikkosi