Nyt kun kaikki tahtoo hirveästi tietää kuinka taikatemppuja tehdään. Niin miksei kehiteltäisi vaikka tällä palstalla joku helposti itse valmistettava temppu. Aineet tempun tekemiseen ei saa olla kalliita. Ja tempun pitäisi olla vaikka sellainen,että vastaavaa ei olisi olemassa.
Ja kun kehitellään se vaikka tällä foorumilla, niin saadaan siittä tempusta kaikille taikuudesta kiinnostuneille vaikka ensinmäinen taikatemppu mikä opetella. Samalla saa itse osallistua sen keksimiseen ja kehittämiseen.
Miksei keksittäisi oma taikatemppu???
4
839
Vastaukset
- Sekaisin-
Että itse en ole koskaan ollut kiinnostunut taikatemppujen esittämisestä koulussakin vihasin esitelmiä :) Mutta itseäni kiinnostaisi kehitellä noita temppuja joita sitten halukkaat saisi esittää. Ehkkä tästäkin voisi tehdä omat sivut jonne lopulta voisi päästä salasanalla sisään kehittään taikatemppuja. Kun on ollut riittävän aktiivinen kehittämään joitakin julkisesti kehitettäviä taikatemppuja.
No tämä oli vaan idea. Mutta minusta on tylsää selvittää vain toisten temppuja miksei niitä voisi itsekin keksiä?- magician000
Joo voisihan sitä jotain tavallisia korteilla tulitikuilla ym. kehitellä temppuja. Ja taikawebistä luin että tosi hyviä ideoita voi myydä taikurikauppoihin.
Esimerkiksi Magic Man ja minä kehittelimme parikin hyvää taikatemppua messengerin välityksellä. Ja näitä taikatemppuja ei vielä oltu keksitty. Tai ainakaan niitä ei myydä missään. - Sekaisin-
magician000 kirjoitti:
Joo voisihan sitä jotain tavallisia korteilla tulitikuilla ym. kehitellä temppuja. Ja taikawebistä luin että tosi hyviä ideoita voi myydä taikurikauppoihin.
Esimerkiksi Magic Man ja minä kehittelimme parikin hyvää taikatemppua messengerin välityksellä. Ja näitä taikatemppuja ei vielä oltu keksitty. Tai ainakaan niitä ei myydä missään.Kun riittävän hyviä temppuja keksii. Minun tietääkseni noita Purhonkin myymiä taikatemppuja kehittelee ihan jotkut asiaa vihkiytyneet firmat yms tahot. Ja sitten tekevät siittä vaan myyntikelpoisen.
Itsekin olen ostanut Purhon temppuja muutaman kappaleen. Ja aina silloin täkköin on huvittanut se mistä on tulut maksettua :)
Eli ne temput ei ole välttämättä kovin ihmeellisiä tekniikalta. Vaikka temppu onkin ihmeellinen katsojan silmissä. - sakros
Sekaisin- kirjoitti:
Kun riittävän hyviä temppuja keksii. Minun tietääkseni noita Purhonkin myymiä taikatemppuja kehittelee ihan jotkut asiaa vihkiytyneet firmat yms tahot. Ja sitten tekevät siittä vaan myyntikelpoisen.
Itsekin olen ostanut Purhon temppuja muutaman kappaleen. Ja aina silloin täkköin on huvittanut se mistä on tulut maksettua :)
Eli ne temput ei ole välttämättä kovin ihmeellisiä tekniikalta. Vaikka temppu onkin ihmeellinen katsojan silmissä.kannatan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719