kokemuksia lumilingoista

Elikkä aikomukseni olisi ostaa kyseinen laite.
Jos olisi oma kokemuksia lingoista merkeistä hevosvoimista niin kaikki olisi terve tulleita.
Hinta haarukka olisi maks 1400€.
Kävin nopeesti yhdessä liikkeessä ja jäin ihmettelemään kun husku maksoi 1050€ja merkiä en muista jokin kolme kirjainta maksoi 1350€.
husku perus kone 5,5heppaa ja ei oikein muuta erikoista,ja se toinen oli sähkö strartti 10hepaa ja leveämpi työ leveys.
Ihmetelin vaan kuin pien hinta ero oli.

6

1615

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • briggs stratton v2

      tosi hyvä laite , itsellä 12.5 heppanen työlev 80cm ollut käytössä nyt seitsemäs talvi , kerran vetohihna vaihdettu . naapureilla penempiä ja on ongelmia piisannut , mm kytkin osat liian heiveröisiä ja pieni kone loppuu aika pian , kun on paksulti lunta kone käy pakosarja punahehkussa. vaarilla 8 hp tuntuu kyllä pieneltä sekin ja jo kolmas kytkin.

    • briggs stratton v2

      ARIENS made in usa

      • MURRAYt

        Kotona 5,5 heppanen "aurattavaa" joku 300 neliötä
        K-raudasta jotain alle 900 egee. Pärjää hyvin normaalissa pakkaslumessa vaikka puolenmetrin hankeen, sitten jos on aivan vesimärkää lunta niin saattaa pakata syöttöputken tukkoon, joten sitä joutuu rassaamaan auki välillä. Ihan kelpo vehje jos ei ole liian iso alue.
        Maalla on pykälää isompi 12 heppainen sähköstartilla ja ajovalolla, pihatietä on yli 200 metriä elikkä lingottavaa on n. 1000 neliötä pihoineen.
        Tää jaksaa mennä vauhdilla vaikka minkälaiseen hankeen ja vesimärkä lumikaan ei aiheuta mitään ongelmia. hintaakin oli kyllä muistaakseeni
        1500 paremmalla puolella.


    • 6hv

      6 hv husku on riskimpi kuin monet 8 heppaset lelut.

    • Linko

      Ostin n. vuosi takaperin Perälän rautakaupasta
      Partner merkkisen lingon,jossa 11 hv. ja työleveys 76 cm.Ei ole ollut katumista.Ei ole väliä, onko lumi nuoskaa tai pakkaslunta.Heittää nuoskalumenkin noin 10 metrin päähän.Voin suositella kyseistä vehjettä.Hinta oli vuosi sitten Perälällä 1490 e.

    • k-rauta

      mites partner 9hv toimii nuoskalumella? onko hintansa väärtti? samanlainen kuin isoveljensä partner 11hv. laittakaas kokomuksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe