Syklaami tuossa alla jo kyselikin kokemuksia cef-hoidosta.... Taisi jäädä vähälle huomiolle, mutta olen itse samassa tilanteessa, hoito alkamassa: kertokaa ihmeessä, mihin saan varautua!
Korvataanko pahoinvointilääkkeet sataprosenttisesti? Milloin pahoinvointi alkaa, heti ekassa tiputuksessako? Mikä voide olisi parasta "kuoriutuville" käsille? Mitä kaikkea olisi hyvä tietää?
En saanut sairaalasta juuri mitään ennakkotietoa, ilmoitus hoidon alkamispäivästäkin tuli postitse. Olen ihan pihalla koko jutusta.
Korvataanko pahoinvointilääkkeet sataprosenttisesti? Milloin pahoinvointi alkaa, heti ekassa tiputuksessako? Mikä voide olisi parasta "kuoriutuville" käsille? Mitä kaikkea olisi hyvä tietää?
En saanut sairaalasta juuri mitään ennakkotietoa, ilmoitus hoidon alkamispäivästäkin tuli postitse. Olen ihan pihalla koko jutusta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
CEF-hoidosta en tiedä, mutta kerron yleisesti sytostaattihoidoista. Olen itse käynyt hoitoja läpi yhteensä neljällä erilaisella sytostaattiyhdistelmällä.
Hoidoista aiheutuva pahoinvointi kuulemma vaihtelee suuresti henkilöstä toiseen. Joku ei ole moksiskaan, toinen oksentaa jo pelkästään nähdessään tiputusletkun. Oman kokemukseni mukaan pahoinvointi (jos se on alkaakseen) voi ilmetä jo tiputuksen kestäessä tai muutaman tunnin kuluessa sen jälkeen.
Pahoinvointi riippuu oman kokemukseni mukaan suuresti myös käytettävästä sytostaattiyhdistelmästä. Oman kokemukseni mukaan noista neljästä yhdistelmästä vain yksi aiheutti kohdallani pahoinvointia, joka ilmeni lähinnä kuvottavana olona ja ruokahaluttomuutena. Muut yhdistelmät aiheuttivat lähinnä jonkinasteista väsymystä.
Pahoinvointiin käytetään useita erilaisia lääkkeitä. Tiputuspäivinä voidaan käyttää tehokkaampia lääkkeitä sekä kortisonia, joista ei taas välttämättä ole suurta hyötyä hoidon jälkeisinä päivinä. Pahoinvointi voi kestää muutaman päivän hoidon jälkeen, itselläni meni n. neljä päivää. Koska tiputuspäivien pahoinvointilääkkeet toimivat paremmin, itselläni oli kurjin olo vasta parin päivän kuluttua hoidon jälkeen.
Erityiskorvattavia lääkkeitä on jonkin verran, osa taas on peruskorvattavia. Käsittääkseni pahoinvointilääkkeet ovat yleensä peruskorvattavia, joskaan niiden hinta ei ole mitenkään käsittämättömän kallis. Kalleimmillaan hintaa on tullut noin 20 euroa tabletilta, joka tuntuu tietysti paljolta, mutta niitä ei tarvita kovinkaan monta kappaletta. Halpojakin pahoinvointilääkkeitä on.
Huomattavasti kalliimpia ja nykyisin erityiskorvattavia lääkkeitä ovat infektioita vähentävät valkosolukasvutekijälääkkeet, joiden kerta-annos maksaa jopa 1300 euroa. Tuosta summasta joudut itse maksamaan 3 euroa, jos tuota lääkettä tarvitset. Näillä ei ole mitään tekemistä pahoinvoinnin kanssa, mutta jos hoito aiheuttaa valkosolujen tuhoutumisen, tilannetta voidaan korjata näillä lääkkeillä.
Kuoriutuvista käsistä en tiedä, koska moista oiretta ei itselläni ole koskaan ollut. Luulisin tosin, että joko tavallinen perusvoide tai Bepanthen-voide auttaa.
Jaksamista hoitojen kanssa. Toivottavasti hoito tehoaa hyvin.
Minulle sousiteltiin Tummelia käsi- ja jalkaoireyhtymään.
Itse kieltäydyin ehdottomasti kortisonista, kun luulin että turpoan palloksi. Kaksi hoitokertaa kestin ja otin kolmannesta eteenpäin kortisonin, niin tuntui, että olo oli hieman parempi. Enkä turvonnut juurikaan. Tosin en osannut koskaan ihan ajoittaa pahoinvointilääkkeiden ottoa luultavasti.
Minä sain sairaalasta mukaan pahoinvointilääkkeitä.
Nämä ovat niin yksilöllisiä juttuja, mutta hiustenlähdöstä vielä sen verran, että CEF:n punainen aine aiheuttaa kyllä yleensä aina hiustenlähdön. Minulla tuli tummana takaisin ja kiharana! Tosin ei kiharuus kauan kestänyt.
Käteni ei kuoriutuneet millään tavalla.
Joo niin jäi vähälle huomiolle,ilmeisesti ihmiset eivät jaksa kirjoitella...Minä tosiaan sain torstaina ekan cef kuurin.En ainakaan ole olossani vielä huomannut mitään poikkeavaa.Sain herceptin hoidon aikana pahenpia sivuoireita,esim.lihaksia ja luita repi tosi ikävästi,suussa maistu viikon verran joku tinnerin kaltanen aine,suu oli tosi kipee ja kielessä rakkoja,melkein itkun kanssa joutu pesee hampaat.Olo oli muutenkin sellanen niinku ois ollu joku pöpi,tuntu et silmätki seiso päässä.Tää kaikki tuli vasta neljäntenä päivänä hoidosta,eli nyt jännityksellä odotan maanantai päivää.Vielä ei tosiaan ollu mitään oireita,hoitaja sanoi että pahoinvointi tulee seuraavana yönä tai sitä seuraavana päivänä.Vielä mulla kaksi hoito kertaa ja sit pieni tauko ja alkaa viis viikkoa kestävä sädehoito.Rintasyöpä leikattu heinäkuussa.Voimia ja tsemppiä sulle hoitoihin.
Kiitos kun kerroit!
Mulla alkaa hoito vasta 24. päivä kun haava oli niin pitkään tulehtunut ja popsin antibiootteja viikkokaupalla. Sädehoitoa ei enää anneta, sain sitä jo ihan ekaa kertaa sairastuessani (nyt 3. kierros menossa) eikä sitä voi uusia. Tämä on ensi kerta kun tutustun solunsalpaajiin. Ilmeisesti myös maksassa etäpesäke, varmistuu parin viikon päästä - saa nähdä mitä siitä sitten seuraa.
On se niin peeveliä.
Olen aina toivonut, että saisi vetäytyä joskus talviunille - no nyt on sitten saikkua kevääseen asti. En kyllä olis tahtonut, että ne talviunet ihan tällä tavalla järjestyisi.
Periksi ei anneta! Me selvitään voittajina!
Hei, minulla on ensimmäinen cef-solusalpaajahoito kerta takana ja toisen saan 24.11.
Sivuvaikutukset ovat aina yksilölliset, mutta mulla meni melko hyvin eka, ei kamalia kokemuksia. Pari päivää oli vähäsen etova tunne, vaikka otin muutamat Metopram -pahoinvointilääkkeet. Söin kuitenkin normaalisti. Tv:n katselu ei onnistunut hyvin, koska valot ärsytti silmiä (olen muutenkin valoherkkä). Kolmantena päivänä olo oli hyvä muuten, paitsi jalat eivät jaksaneet kävelyä kuin vähän kerrallaan. Nyt runsas viikko myöhemmin, onnistuu jo tasaisella kävely pidempäänkin.
Älä pelkää, tee solusalpaajista itsellesi jollakin tavalla apulaisia, Mulle ne ovat siivooja- apulaisia, jotka tekevät työnsä perusteellisesti sisälläni ja siksi välillä on vähän epämiellyttävää.
Meillä on samana päivänä siis hoito, sulla eka mulla toka! Mä haen valmiiksi äänikirjoja, koska silmäni eivät oikein jaksa lukea pariin päivään.