Tyttäreni alkoi yhtenä päivänä änkyttää. Ihmettelin, ja ajattelinkin, että tyttö alkoi matkia mieheni siskon poikaa, joka änkyttää myös, mutta nyt on mennyt jo useampi viikko ja änkytys senkun jatkuu. Musta se on jopa hiukan pahentunut. Koskaan aiemmin ei ole ollut minkään laista häiriötä puheenkehityksessä. 3v Neuvolassakin sanoivat, että puhuu selkeästi. Yhtäkkiä on puhe muuttunut täysin! Ä ä ä ä äiti mi mi missä mu mu mu mun ke ke ke ke kengät o o o o o ovat. Jotenkin tähän tyyliin. Välillä kestää siis aika kauankin, että joku ennen ihan helppo sanottu lause tulee ulos. Onko muilla kokemuksia änkytyksestä ja mistä se on tullut?? Ja pääseekö siitä jotenkin eroon?? Voisiko johtua siitä, kun perheeseemme syntyi vauva? Kaipaisiko neiti huomiota... Vai onko hakuammuntaa???
Änkytys 3v:llä
5
1559
Vastaukset
- Suvussa tämäkin
ja on erittäin perinnöllistä. Jos miehen siskon poikakin änkyttää, niin viittaisi siihen että suvussa on änkytystä. Toisen lapsen syntymä on saattanut herkistää tytön, niin että änkytys on tullut esille. Etsi tietoa Googlella, änkytyksestä löytyy paljon tietoa.
- Ei paniikkia
Tuon ikäisellä lievä änkytys voi olla ihan vain nopeaan puheenkehitykseen liittyvää normaalia änkytystä ja mennä itsekseen ohi. Parasta tässä vaiheessa on olla kiinnittämättä siihen huomiota, silloin menee varmimmin ohi. Muuten lapsi alkaa pelätä puhumista ja pelko lisää änkytystä. Käy lukemassa Änkyttävien lasten yhdistyksen eli ÄLYn sivuja.
- sama juttu
Lapsi oli nelivuotias, kun yhtäkkiä alkoi änkyttää niin pahasti, ettei välttämättä saanut sanottavaansa sanotuksia.
Oli siihen mennessä puheen kehityksessä ehdottomasti ikätovereitaan edellä ja osasi mm. lukea.
Pelästyin pahan päiväisesti ja soittelin kaikkiin mahdollisiin paikkoihin saamatta kunnon vastausta ongelmaan.
Lopulta yliopiston ilmaisutaidon opettajani sanoi, että ei tarvitse huolehtia: menee takuuvarmasti ohi muutamassa kuukaudessa. Ei pidä vain kiinnittää asiaan mitään huomiota.
Ja näin kävi, pari kuukautta piinaa jatkui, sitten se loppui kuin seinään.
En sitten tiedä, mistä tulevat nämä aikuisänkyttäjät. Alkaako se änkytys sitten myöhemmin vai miten?- aikuisena
uudestaan.
Lasten änkytys on normaalia, joka kuuluu tuohon ikävaiheeseen ja kestää kuukausista enim. vuoteen.
- ä-ä-äiti
Tyttäreni alkoi änkyttämään 3-vuotiaana vuosi sitten. Tyttären perhepäivähoitopaikkaan oli tullut uusi poikalapsi, joka änkytti. Änkytys siis "tarttui" tyttäreeni.
Ollessaan välillä päiväkodissa änkytys on vähentynyt, kesälomalla se loppui.
Olen päättänyt vaihtaa hoitopaikkaa, vaikka tytär pitääkin perhepäivähoitopaikastaan suunnattoman paljon. En halua,että tyttärestä tulee kouluiässä kiusattu änkytyksen takia. Toivottavasti vaiva paranee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804496
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854381Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433729Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163423Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402957Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102674En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä152653IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392003Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581718Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli951253