Tyttäreni alkoi yhtenä päivänä änkyttää. Ihmettelin, ja ajattelinkin, että tyttö alkoi matkia mieheni siskon poikaa, joka änkyttää myös, mutta nyt on mennyt jo useampi viikko ja änkytys senkun jatkuu. Musta se on jopa hiukan pahentunut. Koskaan aiemmin ei ole ollut minkään laista häiriötä puheenkehityksessä. 3v Neuvolassakin sanoivat, että puhuu selkeästi. Yhtäkkiä on puhe muuttunut täysin! Ä ä ä ä äiti mi mi missä mu mu mu mun ke ke ke ke kengät o o o o o ovat. Jotenkin tähän tyyliin. Välillä kestää siis aika kauankin, että joku ennen ihan helppo sanottu lause tulee ulos. Onko muilla kokemuksia änkytyksestä ja mistä se on tullut?? Ja pääseekö siitä jotenkin eroon?? Voisiko johtua siitä, kun perheeseemme syntyi vauva? Kaipaisiko neiti huomiota... Vai onko hakuammuntaa???
Änkytys 3v:llä
5
1686
Vastaukset
- Suvussa tämäkin
ja on erittäin perinnöllistä. Jos miehen siskon poikakin änkyttää, niin viittaisi siihen että suvussa on änkytystä. Toisen lapsen syntymä on saattanut herkistää tytön, niin että änkytys on tullut esille. Etsi tietoa Googlella, änkytyksestä löytyy paljon tietoa.
- Ei paniikkia
Tuon ikäisellä lievä änkytys voi olla ihan vain nopeaan puheenkehitykseen liittyvää normaalia änkytystä ja mennä itsekseen ohi. Parasta tässä vaiheessa on olla kiinnittämättä siihen huomiota, silloin menee varmimmin ohi. Muuten lapsi alkaa pelätä puhumista ja pelko lisää änkytystä. Käy lukemassa Änkyttävien lasten yhdistyksen eli ÄLYn sivuja.
- sama juttu
Lapsi oli nelivuotias, kun yhtäkkiä alkoi änkyttää niin pahasti, ettei välttämättä saanut sanottavaansa sanotuksia.
Oli siihen mennessä puheen kehityksessä ehdottomasti ikätovereitaan edellä ja osasi mm. lukea.
Pelästyin pahan päiväisesti ja soittelin kaikkiin mahdollisiin paikkoihin saamatta kunnon vastausta ongelmaan.
Lopulta yliopiston ilmaisutaidon opettajani sanoi, että ei tarvitse huolehtia: menee takuuvarmasti ohi muutamassa kuukaudessa. Ei pidä vain kiinnittää asiaan mitään huomiota.
Ja näin kävi, pari kuukautta piinaa jatkui, sitten se loppui kuin seinään.
En sitten tiedä, mistä tulevat nämä aikuisänkyttäjät. Alkaako se änkytys sitten myöhemmin vai miten?- aikuisena
uudestaan.
Lasten änkytys on normaalia, joka kuuluu tuohon ikävaiheeseen ja kestää kuukausista enim. vuoteen.
- ä-ä-äiti
Tyttäreni alkoi änkyttämään 3-vuotiaana vuosi sitten. Tyttären perhepäivähoitopaikkaan oli tullut uusi poikalapsi, joka änkytti. Änkytys siis "tarttui" tyttäreeni.
Ollessaan välillä päiväkodissa änkytys on vähentynyt, kesälomalla se loppui.
Olen päättänyt vaihtaa hoitopaikkaa, vaikka tytär pitääkin perhepäivähoitopaikastaan suunnattoman paljon. En halua,että tyttärestä tulee kouluiässä kiusattu änkytyksen takia. Toivottavasti vaiva paranee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751209
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t231551- 51529
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510