Kissasiskokset ja uusi tulokas?

Nyt kaivattaisiin kokeneemman kissanomistajan vinkkiä...Eli tilanne on seuraava:

Kotonani tassuttaa kaksi hieman yli vuoden ikäistä kissaneitiä, siskokset ovat, olleet yhdessä jokaisen elämänsä päivän. Olen harkinnut kolmannen kissan tai mahdollisesti koiran hankkimista perheenlisäykseksi, ja tahtoisin tietää, että minkälaisia rektioita voisi neitosiltani odottaa? Onko todennäköistä että sopeutuisivat ok, vai tulisiko kodistani kissamainen Helvetin esikartano? Kissani ovat molemmat leikattuja sisäkissoja.
3186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla oli itselläni ensin 1 kissa sitten otin toisen ja noin 1 ½ vrk meni että ei enää kuulunu sähinää tai mitään.Sitten pidin pelkästään kahta kissaa noin vuoden ja nyt otin noin kuukausi sitten uuden tyttöpennun ja taas kesti vähän aikaa sähinöiden kera tottua mutta nyt ne temmeltää kaikki yhessä ja isommat hoitaa pikkusta:)

Tietty on varmasti myös sellasia tapauksia missä kestää kauemmin tai ei totu ollenkaan. Mutta jos haluat vähentää kissojesi stressiä niin osta ja laita väh. 48h kotiisi sellainen feliway-haihdutin.
Tehoaa kyllä todella hyvin.

Äänestä

Paras lukumäärä on kaksi kissaa.
Kun ne ovat vielä sisaruksia ja aina olleet yhdessä on varmaa etteivät ne kaipaa lisää kissoja.
Eri asia on jos itse haluat niitä lisää mutta koskaan ei voi tietää onnistuuko yhdistelmä täydellisesti,
Joka tapauksessa riehuminen lisääntyy ja tappeluita on odotettavissa.Entäs yöllinen "häirintä"?
Meillä 4 kissaa!!!!

Äänestä

Otin kolmannen kissan elokuussa, siamilaispentu ikää oli 4kk. Sopeutui hyvin toisen vanhemman kissan kanssa, mutta toinen kissa ei oikein hyväksy vieläkään ja liian lähelle ei pidä mennä tai tulee tassua. Siamilaispentu on nyt kuusi kk. avoin ja vilkas (ihannekisu). Ainakin vielä kun on pentu. Eli se on ihan arpapeliä kuka hyväksyy ja kenet. Olen päättänyt luopua pennusta, etsin hyvää kotia missä olis kissakavereita puh.040-7475199 h,..Alajärvi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nocturnal kirjoitti:

Nyt kaivattaisiin kokeneemman kissanomistajan vinkkiä...Eli tilanne on seuraava:

Kotonani tassuttaa kaksi hieman yli vuoden ikäistä kissaneitiä, siskokset ovat, olleet yhdessä jokaisen elämänsä päivän. Olen harkinnut kolmannen kissan tai mahdollisesti koiran hankkimista perheenlisäykseksi, ja tahtoisin tietää, että minkälaisia rektioita voisi neitosiltani odottaa? Onko todennäköistä että sopeutuisivat ok, vai tulisiko kodistani kissamainen Helvetin esikartano? Kissani ovat molemmat leikattuja sisäkissoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu