Kuin formulapojilla.Se vanhan ajan kakkalakki oli jotenkin uskottavampi ja mitä kauemmas itään mentiin ,sen laveammaksi päähineen malli muuttui.
Miksi naurettavat
lippalakit?
7639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Poliisit ovat ottaneet mallia amis-viiksi-corolla-pojilta. Poliisit kuvittelevat, että on todella cool olla lippis päässä kuten amis-pelle-corolla-kuskeillakin on.
vaihtaisi enää lippistä vanhaan verikauhaan. Huomattavasti mukavampi päässä. Vitun väliä sillä vaikuttaako uskottavuuteen... pellet!
sehän vasta typerä olikin,kuin katsastusmiehen kotsa.Vaan sitä itämaista tasakattoista mallia jossa paljon neliötuumia pinta-alana.Vai jokos pian alatte pitää lippistä väärinpäin "vanhemmat" parikymppiset konstaapelit?Soluttautuisitte paremmin corolla-ryhmään.
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/1E989E36D88C94C6C2256B870046420D?OpenDocument
Onhan nuo vanhat virkapuvut tyylikkäitä koppalakkeineen, kesäpuseroineen ja rähinäremmeineen...
Mutta varsin epäkäytänöölisiä työasuiksi.
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/33be22e2db1417ccc2256e0f004169d6/6ff3a4dd08d0ff14c2256b95003786d9/WebPageBody/0.234?OpenElement&FieldElemFormat=gif
hehehh:-)))
Kyllä suurin syy on varmaan raha. Noita lippalakkeja on halvempi tehdä.
seuraaville ammattiryhmille ominaisia:Jäte/loka/teurasauton kuljettajat,putki/rakennusapumiehet jne.Onhan työtkin samansuuntaisia mutta säästäisimme budjetissa kun annettaisiin niille edes komeat lakit.