Volvo 240 -88

Vika

Tervehdys!
Meillä on Volvo 240 inj. -88. Lämmityslaitteen puhallin toimii vain 3 teholla. Onko moottori mennyt vai vika liitoksessa, varmaan vaikea sanoa ilman tutkimatta.
Mistä löydän lämmityslaitteen moottorin, onko se hansikaslokeron alla/takana vai missä?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

3

1427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Lämmityslaiteen puhaltimella on sellainen etuvastus,sillä säädetään sitä pyörintä nopeutta 3 nopeudella ottaa suoraan sen 12 volttia ilman mitään vastuksia.
      Tarkista ensiksi nämä sulakkeet ja vaida vaikka kaikki uusiin saman arvoisiin kun rahasta ei ole ainakaan kysymys kun muistaakseni joskus maksoi kaikki sulakkeet 90 senttiä.

      .Missä sijaitsee se etuvastus normalisti siellä lämmityslaitteen lähellä.
      Pura lämmityslaitteen ympärillä olevat suojamuovit näet moottorin jonne menee virtajohto seuraa sitä johtoa niin etuvastus löytyy.
      Tai sitten kysyt suoraan sieltä Volvonvaraostiskillä missä tälläinen osa sijaitsee näyttävät varmaa koneelta suoraan.

    • Juuso

      Itse olen joutunut samaan tilanteeseen jo kaksi kertaa. Aina kun puhallin on mennyt tukkoon, vaihe kerrallaan hiljenee ja lopulta pimenee kokonaan. Aina on tuuletin ollut täynnä havunneulasia ym syys roinaa puista ja lopulta moottorin palaminen jumittuessaan lopullisesti. Pihassa jos on paljon havupuita, seurauksena on takuu varmasti em. tilanne.

    • volvo ukko

      Oletettavasti se on täynnä jotakin roinaa, ja tai on moottorilla tulleet tunnit täyteen???
      Mutta mutta, käyppä osoitteessa
      www.volvolandia.com ja siellä korjaamo osio, niin sieltä löydät ohjeita sen lämppärin avaamiseen.
      Se koko paketti sijaitsee siinä kaasujalan ja apparin vasemman jalan välissä eli siinä missä on tuhkakuppi, niin sen takana.
      Ensin pitää ne poski palat ottaa pois, ne on ruuvi ja muovi knipsi per puoli sitte irroittaa koko se etu paneeli missä on kaikki säätimet, radiot ja muut hilavitkuttimet. Sitte kaivetaan esille sieltä maton alta ne kiinnitys mutterit per puoli ja jossakin välissä on otettu irti ne putket niihin sivu tuuletus aukkoihin ja kun on parisen tuntia sitä ympärillä olevaa tavaraa purkanu ja ne merkinny, niin pääsee käymään kone huoneen puolella irroittamassa ne letkut sieltä moottorin ja rinta pellin ahtaasta raosta. Ja sitte kun ne kaikki on irti tulee se koko paketti, välillä helposti ja välillä ei, apparin puolelle.
      Ja siitä se on helppo sitten purkaa aukaisemalla ne klipsit ja aukaista se kahteen osaan, jolloin näkyy se kenno ja moottori ynnä ne kuusen neulaset sekä vanhat lehden jämät sekä varmaankin jotakin sllaista mistä kukaan ei tiedä mitä se on ollut, mutta on kuitenkin rapeaa. Ja jos se vika ei sitten ollutkaan siinä niin onpahan ainakin putsattu. Tätä yksinkertaisempi toimen pide on ottaa se säätönuppi pois ja otta esille ne johdot, mitata ensin että tuleeko virta niille muille nopeuksille vaiko eikö, jos ei, niin on sitten käynytniin että se hyppy virta on jossakin mutkassa hypännyt lopullisesti pois kyydistä, ja edessä on suht hakala moottorin vaihto.
      En suosittele tehtäväksi pakkasessa ulkona enkä vasta alkajille, on kuitenkin sen verran hankala juttu. Itelläni meinas into loppua ekalla kertaa, mutta nykyään se jo menee vahasta muistista ja turhia liikkeitä välttäen, joku kerran väitti että sen voi vaihtaa toisinkin mutta ei osannut kertoa miten sen paketin saa sieltä pois ennekuin on purkanut ne muovit ympäriltä.
      Mutta kuten jo kirjoitin käy volvolandian sivuilla niin eiköhän se asia valkene, korjaamolla se saatta hyvinkin viedä pari päivää.
      Eipä muuta kun tsemppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4483
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3085
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      47
      2981
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2773
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      341
      2695
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2675
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2369
    8. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2140
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2115
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1703
    Aihe