Volvo 240 -88

Vika

Tervehdys!
Meillä on Volvo 240 inj. -88. Lämmityslaitteen puhallin toimii vain 3 teholla. Onko moottori mennyt vai vika liitoksessa, varmaan vaikea sanoa ilman tutkimatta.
Mistä löydän lämmityslaitteen moottorin, onko se hansikaslokeron alla/takana vai missä?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

3

1529

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Lämmityslaiteen puhaltimella on sellainen etuvastus,sillä säädetään sitä pyörintä nopeutta 3 nopeudella ottaa suoraan sen 12 volttia ilman mitään vastuksia.
      Tarkista ensiksi nämä sulakkeet ja vaida vaikka kaikki uusiin saman arvoisiin kun rahasta ei ole ainakaan kysymys kun muistaakseni joskus maksoi kaikki sulakkeet 90 senttiä.

      .Missä sijaitsee se etuvastus normalisti siellä lämmityslaitteen lähellä.
      Pura lämmityslaitteen ympärillä olevat suojamuovit näet moottorin jonne menee virtajohto seuraa sitä johtoa niin etuvastus löytyy.
      Tai sitten kysyt suoraan sieltä Volvonvaraostiskillä missä tälläinen osa sijaitsee näyttävät varmaa koneelta suoraan.

    • Juuso

      Itse olen joutunut samaan tilanteeseen jo kaksi kertaa. Aina kun puhallin on mennyt tukkoon, vaihe kerrallaan hiljenee ja lopulta pimenee kokonaan. Aina on tuuletin ollut täynnä havunneulasia ym syys roinaa puista ja lopulta moottorin palaminen jumittuessaan lopullisesti. Pihassa jos on paljon havupuita, seurauksena on takuu varmasti em. tilanne.

    • volvo ukko

      Oletettavasti se on täynnä jotakin roinaa, ja tai on moottorilla tulleet tunnit täyteen???
      Mutta mutta, käyppä osoitteessa
      www.volvolandia.com ja siellä korjaamo osio, niin sieltä löydät ohjeita sen lämppärin avaamiseen.
      Se koko paketti sijaitsee siinä kaasujalan ja apparin vasemman jalan välissä eli siinä missä on tuhkakuppi, niin sen takana.
      Ensin pitää ne poski palat ottaa pois, ne on ruuvi ja muovi knipsi per puoli sitte irroittaa koko se etu paneeli missä on kaikki säätimet, radiot ja muut hilavitkuttimet. Sitte kaivetaan esille sieltä maton alta ne kiinnitys mutterit per puoli ja jossakin välissä on otettu irti ne putket niihin sivu tuuletus aukkoihin ja kun on parisen tuntia sitä ympärillä olevaa tavaraa purkanu ja ne merkinny, niin pääsee käymään kone huoneen puolella irroittamassa ne letkut sieltä moottorin ja rinta pellin ahtaasta raosta. Ja sitte kun ne kaikki on irti tulee se koko paketti, välillä helposti ja välillä ei, apparin puolelle.
      Ja siitä se on helppo sitten purkaa aukaisemalla ne klipsit ja aukaista se kahteen osaan, jolloin näkyy se kenno ja moottori ynnä ne kuusen neulaset sekä vanhat lehden jämät sekä varmaankin jotakin sllaista mistä kukaan ei tiedä mitä se on ollut, mutta on kuitenkin rapeaa. Ja jos se vika ei sitten ollutkaan siinä niin onpahan ainakin putsattu. Tätä yksinkertaisempi toimen pide on ottaa se säätönuppi pois ja otta esille ne johdot, mitata ensin että tuleeko virta niille muille nopeuksille vaiko eikö, jos ei, niin on sitten käynytniin että se hyppy virta on jossakin mutkassa hypännyt lopullisesti pois kyydistä, ja edessä on suht hakala moottorin vaihto.
      En suosittele tehtäväksi pakkasessa ulkona enkä vasta alkajille, on kuitenkin sen verran hankala juttu. Itelläni meinas into loppua ekalla kertaa, mutta nykyään se jo menee vahasta muistista ja turhia liikkeitä välttäen, joku kerran väitti että sen voi vaihtaa toisinkin mutta ei osannut kertoa miten sen paketin saa sieltä pois ennekuin on purkanut ne muovit ympäriltä.
      Mutta kuten jo kirjoitin käy volvolandian sivuilla niin eiköhän se asia valkene, korjaamolla se saatta hyvinkin viedä pari päivää.
      Eipä muuta kun tsemppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      811
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      745
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      745
    5. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      719
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      148
      670
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe